Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές από φοιτητές της Μουσικολογίας.


runstratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχήν καλώς σας βρήκα αφού αυτό είναι το πρώτο μου θέμα. :D.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής

 

1) Παράλληλα με την φοίτηση στο τμήμα βρίσκετε  χρόνο για σοβαρή ενασχόληση με κάποιο όργανο?Δηλαδή όταν μπήκατε στη σχολή μπορέσατε να συνεχίσετε το ωδείο -εννοώ για κάποιον ο οποίος είναι σε προχωρημένη τάξη-  ή αναγκαστήκατε να μείνει το όργανο σε συντήρηση για την πενταετία?

 

2)Είναι απαραίτητο να προυπάρχουν κάποιες ειδικές γνώσεις για να ανταπεξέλθει κάποιος με το πρόγραμμα σπουδών π.χ. γνώσεις ανίστιξης κλπ ή η παρακολούθηση των διαλέξεων σε συνδιασμό με προσωπικό διάβασμα είναι αρκετά για την επιτυχία στις εξεταστικές ?

 

2)Υπάρχει ελπίδα για την οποιοδήποτε επαγγελματική αποκατάσταση για τους αποφοίτους είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό ή παίρνει απόφαση κάποιος προκαταβολικά ότι θα πάει μόνο επειδή του αρέσει το αντικείμενο- πιο πολύ για hobby δηλαδή?

 

3)Και το πιο σημαντικό.Είστε ευχαριστημένοι με την επιλογή σας να φοιτήσετε στο τμήμα ή το μετανιώσατε μετά? Δηλαδή νομίζετε ότι η φοίτηση στο τμήμα έχει να προσφέρει στους σπουδαστές κάτι παραπάνω από το λεγόμενο  κ...χαρτο?

 

Θα ήθελα αν γίνεται να αναφέρετε σε ποιο τμήμα παρακολουθείτε και να αναφέρω ότι με ενδιαφέρει κυρίως η εισαγωγή στο τμήμα της Αθήνας -για οικονομικούς λόγους πιο πολύ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2)Υπάρχει ελπίδα για την οποιοδήποτε επαγγελματική αποκατάσταση για τους αποφοίτους είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό ή παίρνει απόφαση κάποιος προκαταβολικά ότι θα πάει μόνο επειδή του αρέσει το αντικείμενο- πιο πολύ για hobby δηλαδή?

 

Εχω 3 φιλους που ειναι μουσικολογοι,και οι 3 ειναι ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟΥΧΟΙ και το εκαναν για την πλακα τους, μια χωρα που εχει καταρευσει οικονομικα οπως η Ελλαδα νομιζω οτι το τελευταιο πραγμα που χρειαζεται ειναι...μουσικολογους...εδω αρχιτεκτονες,δικηγοροι  και μηχανικοι  με 3 μεταπτυχιακα & κοβουν σαλαμι σε Supermarket για 400 ευρω το μηνα.....αντε να σε βαλουν στα τυρια που ειναι και πιο ρομαντικα... ;D

 

Προ της σωτηριας επεμβασης του ΔΝΤ θα σου ελεγα οτι αν ειχες "δοντι" θα σε διοριζαν καπου,τωρα ομως κοπηκαν και αυτα...εδω δεν εχουμε δασκαλους για μαθηματικα και ιστορια και οι ταξεις στα σχολεια θα μοιαζουν απο του χρονου με....γηπεδα (νομιζω θα εχουν 300 μαθητες η καθε μια... ;D... ;D)

 

Φυσικα τιποτα δεν σε εμποδιζει να κανεις αυτο που ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΙΚΟΣ ανθρωπος κατω των 25 πρεπει να κανει στην Ελλαδα,δηλ.να ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΙΣ και να βρεις την τυχη σου αλλου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εδω μεσα εχουμε πολλους ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ δεν ειμαι μονος μου.

 

δε διαφωνω ως προς το ασχημο της καταστασης,αλλα με την υπερβολη σου.οι ρεαλιστες οφειλουν να μην ειναι υπερβολικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@runstratis

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στο πρώτο και στο τελευταίο ερώτημα.

Για το πρώτο, αυτό που έχω δει από γνωστούς που τελειώσανε μουσικολογία είναι ότι όχι μόνο συνεχίσανε το διάβασμα στο κύριο μουσικό τους όργανο, αλλά ψιλο-ασχολήθηκαν και με άλλα. Όπως και να το κάνουμε, αν το γούστο σου είναι η μουσική και οι φοιτητικές σου παρέες είναι όλοι μουσικοί, όλο και με κάτι άλλο θα ασχοληθείς.

Για το τελευταίο, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι στα 18 σου καλείσαι να διαλέξεις το τι θα σπουδάσεις, άρα και τον τρόπο που θα ζήσεις και θα εργαστείς για τα επόμενα 35-40 χρόνια της ζωής σου. Στην Ελλάδα οι προοπτικές όντως δεν είναι και οι καλύτερες, αλλά αν ζεις για την μουσική, δεν είναι κακό να θες να ζεις και από την μουσική με έναν σωστό και όχι φτηνό τρόπο.

 

@Superfunk

Μπράβο. Τα κατάφερες με μια ακόμη αποψάρα να ανεβάσεις το post

counter κατά ένα ή δύο νούμερα. Θα μπορούσες να μην είχες απαντήσει τίποτα ή να πεις πολύ σοβαρά και χωρίς ειρωνία την άποψη σου. Εξάλλου, προφανώς μιλάμε για έναν νεαρό άνθρωπο που θέλει να σπουδάσει μουσική και που ζητάει βοήθεια σε ένα φόρουμ για μουσικούς. Ούτε μάγειρας είναι, ούτε παπούτσια θέλει να καθαρίσει, ούτε τίποτα.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε διαφωνω ως προς το ασχημο της καταστασης,αλλα με την υπερβολη σου.οι ρεαλιστες οφειλουν να μην ειναι υπερβολικοι

 

Ένας ρεαλιστής οφείλει επίσης να εκφράζεται με τρόπο αφυπνιστικό: ως ελάχιστο αντίδοτο στην αποβλάκωση που προσφέρουν κάθε μέρα τα ΜΜΕ και οι συνάδελφοι (στο γραφείο ή οπουδήποτε αλλού, καθώς ΚΑΙ αυτοί είναι ενημερωμένοι από άκυρες πηγές).

 

Βεβαίως, όλοι ξέρουμε ότι ο ύπνος είναι γλυκός: κανείς δε συμπαθεί το ξυπνητήρι του, αλλά μάλλον δε φταίει το ξυπνητήρι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ζητάει βοήθεια σε ένα φόρουμ για μουσικούς. Ούτε μάγειρας είναι

 

καλα μην εισαι και.... ΤΟΣΟ σιγουρος...(ρωτα και τον doctor g που δινει τη μαχη για τα δικαιωματα των μαγειρων στο noiz).. ;D ;D

 

 

Θα μπορούσες να μην είχες απαντήσει τίποτα ή να πεις πολύ σοβαρά και χωρίς ειρωνία την άποψη σου.

 

σοβαρα απαντησα,τωρα αν το χιουμορ το παιρνεις σαν ειρωνια sorry αλλα προβλημα σου... (ενταξει Ελληνας εισαι οποτε καταλαβαινω οτι δεν εχεις χιουμορ ,αλλωστε το 99% των συμπατριωτων μας δεν εχει, δεν εισαι και ο μονος ... :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λέει ο Superfunk +1000!!!

 

doctor g αν δεν έχεις ζήσει/σπουδάσει εξωτερικό δεν μπορείς να συγκρίνεις οπότε μη λες αρλούμπες. Καλά τα λέει εδώ με Msc και ζητιανεύουμε για 500 euro όταν είχαμε στις αγγλίες τα 3,300 βασικό junior level δεν μας άρεγε θέλαμε ελλάδα... κάτσε φάτα τώρα...

 

Η μόνη ρεαλιστική λύση για δουλειά με πτυχίο μουσικολογίας στην Ελλάδα είναι να πας να διδάσκεις σε κάποιο ωδείο τα απογεύματα, συνάμα να δουλεύεις παράνομα το πρωί σαν καθηγητής στο δημόσιο και να δουλεύεις και σε κανα σκυλάδικο τα σαβ/κα για να ζήσεις :P

 

Στο εξωτερικό έχει άλλες προοοπτικές αν ξεκινήσεις από foundation year, πας στο bachelor, κάνεις και ένα MA, δουλεύεις παράλληλα... κάτι θα κάνεις

 

εδώ κλάφτα....  

 

αυτό βέβαια δεν πρέπει να εμποδίσει κάποιον να ακολουθήσει αυτό που θέλει, αλλά σκεπτόμενος και τις συνέπειες.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνοψη του post του SF:

 

Αν θες ν'ασχοληθείς με τη μουσική go ahead, πάνε μουσικολογία. Κέρδος γνώσεων σίγουρα θα έχεις.

 

Αν θες να βγάζεις τα προς το ζην τα επόμενα χρόνια της ζωής σου, ή βρες κάτι άλλο, ή φύγε κάπου που η έννοια "πολιτισμός" δεν είναι μέρος τσιτάτου σε τοίχους.

 

Και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.

 

 

SF, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ρεαλιστής οφείλει επίσης να εκφράζεται με τρόπο αφυπνιστικό: ως ελάχιστο αντίδοτο στην αποβλάκωση που προσφέρουν κάθε μέρα τα ΜΜΕ και οι συνάδελφοι (στο γραφείο ή οπουδήποτε αλλού, καθώς ΚΑΙ αυτοί είναι ενημερωμένοι από άκυρες πηγές).

 

Βεβαίως, όλοι ξέρουμε ότι ο ύπνος είναι γλυκός: κανείς δε συμπαθεί το ξυπνητήρι του, αλλά μάλλον δε φταίει το ξυπνητήρι.

 

 

 

αυτο ακριβως....αλλα οτι και να λες οι περισσοτεροι προτιμουν τον υπνο του δικαιου απο την..."υπερβολη"... ::)

 

SF, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

 

μεσα εισαι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και έτσι ποστάρω κι εγώ: Σε δύο μέρη!

 

Μέρος 1ο

 

Καταρχήν δεν έχω φοιτήσει Ελλάδα, ή μουσικολογία, αλλά μάλλον έχω κάποια ιδέα γενικά.

 

1. Το κάθε τι χρειάζεται την αφοσίωση του. Όπως πιθανόν γνωρίζεις οι φοιτητές ψιλο-βαριούνται τον πιό πολύ καιρό και ξαφνικά σκίζονται να περάσουν τα μαθήματα. Κακώς, κατά την γνώμη μου, αλλά τέλος πάντων γίνεται κι αυτό.

 

Κρίνοντας από την σύζυγο, αρχιτέκτονα που πήρε το δίπλωμα όντας στην σχολή (ΕΜΠ), νομίζω πως με καλή οργάνωση όλα γίνονται.

 

2. Τα μαθήματα είναι πανεπιστημιακού επιπέδου, ότι και αν σημαίνει αυτό. Για να μπεις θες αρμονία, αυτί και βαθμούς, αν γνωρίζω καλά. Φαντάζομαι λοιπόν, ότι δε χρειάζεται να ξέρεις και φούγκα και καλά...

 

Τώρα, φυσικά, να μάθεις αντίστιξη εκεί μέσα, απίθανο είναι, αλλά πάντως δεν είναι δα και τόσο φοβερό. Ένα μάθημα είναι ντε!

 

2. (γιατί 2 φορές το 2?) Αυτό, πλέον, δεν έχει να κάνει με το ΤΙ κάνεις, αλλά με το ΠΟΙΟΣ είσαι. Είτε μαθηματικά κάνεις, είτε παιδαγωγός, είτε γιατρός, είτε μουσικός, τα ίδια σκ@τ@ θα κάνεις αν δεν προσπαθήσεις προσωπικά.

 

Τώρα, ναι, υπάρχουν μάλλον λιγότερες ευκαιρίες για 'σοβαρή' (δηλ, με κάποια ασφάλεια) απασχόληση στο μέλλον για τον μουσικολόγο/μουσικό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε γίνεται.

 

Στο κάτω κάτω, και στο μαθηματικό να καταλήξεις, μετά τι θα κάνεις; Θα περιμένεις τον ΑΣΕΠ; Ιδιαίτερα με τις 1000 άλλους; Έρευνα; Τα ίδια είναι για τα πάντα!

 

3. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα (αφού δεν φοίτησα εκεί), ΑΛΛΑ:

 

α. Πέρνεις το κ***χαρτό, που μετράει κάτι. Κάποια στιγμή μπορεί να μπεις στο δημόσιο. Και αυτό είναι κάτι.

β. Δε μπορεί. Κάτι θα μαθαίνεις. Και αν δε σου μαθαίνουν οι άλλοι, κάνε το μόνος σου! Τράβα στις βιβλιοθήκες, γνωρίσου, μίλα, άκουσε, δες, γράψε, κλπ.

γ. Οι γνωριμίες στο πανεπιστήμιο μένουν! Ειδικά να το χειριστείς καλά.

δ. Τι άλλη επιλογή έχεις; Το ΦΠΨ είναι καλύτερο; Όλα τα πανεπιστήμια είναι ίδια. Το εξωτερικό; Έχεις λεφτά; ξέρεις τη γλώσσα; κλπ, κλπ...

 

Και εδώ τελειώνει το 1ο μέρος.

 

ΜΕΡΟΣ 2ο.

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ρε ΣΦ!

 

Έχω σκυλοβαρεθεί να σε ακούω συνέχει: "Πήγαινε έξω". "Η Ελλάδα είναι χάλια". "ΔΝΤ αυτό", "ΔΝΤ εκείνο". "Τα πανεπιστήμια έτσι κι αλλιώς", κλπ. Και ξέρεις πολύ καλά για τι μιλάω, μην κάθομαι να βρίσκω quotes και χάσω όλη τη μέρα!

 

Δεν είναι όλα σκατά.

Δεν είμαστε όλοι αποτυχημένοι.

Δεν είναι όλο το δημόσιο χάλια.

Δεν είναι το εξωτερικό καλύτερο επειδή το λες εσύ.

Ένα πανεπιστημιακό χαρτί ΔΕΝ είναι για πέταμα!

και φυσικά

Ο μουσικός μπορεί να βρει δουλειά, και δεν είναι στην κατάντια που θες εσύ να τον βάλεις!

 

Όχι ότι είμαστε καλά, αλλά πιο γκρίνια και μιζέρια δεν έχω ξαναδεί αδερφάκι μου ούτε εδώ, ούτε έξω.

 

Φυσικά έχουμε άλλη γνώμη, κλπ, κλπ, αλλά φτάνει πιά! Αρκετά με τον κατά συρροή διασυρμό των πάντων!

 

ΕΔΙΤ: Άσε που το 99% των ελλήνων δεν έχει χιούμορ. Καλό κι αυτό... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου