Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές από φοιτητές της Μουσικολογίας.


runstratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι όλα σκατά.

 

γιατι ειπα οτι ειναι?

 

Δεν είμαστε όλοι αποτυχημένοι.

 

γιατι ειπα οτι ειστε?

 

Δεν είναι όλο το δημόσιο χάλια.

 

ΕΙΝΑΙ

 

 

Δεν είναι το εξωτερικό καλύτερο επειδή το λες εσύ.

 

Οχι φυσικα,ειναι γιατι απλα ΕΙΝΑΙ. ;D

 

 

Ένα πανεπιστημιακό χαρτί ΔΕΝ είναι για πέταμα!

 

Ειναι αλλα αφου το χρησιμοποιησεις για αυτο που ΑΞΙΖΕΙ στην Ελλαδα.. ;D

 

 

 

Ο μουσικός μπορεί να βρει δουλειά, και δεν είναι στην κατάντια που θες εσύ να τον βάλεις!

 

Εγω νομιζα οτι το θεμα μας ειναι η μουσικολογια...

 

ΕΔΙΤ: Άσε που το 99% των ελλήνων δεν έχει χιούμορ. Καλό κι αυτό...

 

η αντιδραση σου μολις το απεδειξε...

 

Έχω σκυλοβαρεθεί να σε ακούω συνέχει: "Πήγαινε έξω".

 

Αν δεν το ελεγα αυτο σε ΟΛΑ τα νεα παιδια θα ημουν απλα ΧΥΔΑΙΟΣ.

 

η Ελλαδα ειναι απλα ενας ΤΑΦΟΣ για οποιονδηποτε ΝΕΟ ανθρωπο θελει να κανει κατι διαφορετικο στη ζωη του και ΕΙΔΙΚΑ για τους καλλιτεχνες,η οικονομικη μας καταρευση απλα ενισχυσε αυτη την πραγματικοτητα,τωρα αν δεν θες να την δεις ειπαμε..απλα δεν ακους το ξυπνητηρι (αν μπορεις να το κανεις χωρις επιπτωσεις μαγκια σου btw)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οχι φυσικα,ειναι γιατι απλα ΕΙΝΑΙ. ;D

Όχι δεν είναι...το ξωτερικό καλύτερο....πάντα.....

και εγώ είμαι με το Νικόλα και όχι με τον...Τραχανοπλαγιά!!!!

Αυτό γιατί με είπες τις προάλες Σπυριάρη!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρα απαντησα,τωρα αν το χιουμορ το παιρνεις σαν ειρωνια sorry αλλα προβλημα σου... (ενταξει Ελληνας εισαι οποτε καταλαβαινω οτι δεν εχεις χιουμορ ,αλλωστε το 99% των συμπατριωτων μας δεν εχει, δεν εισαι και ο μονος ... :))

Ευχαριστώ για το σχόλιο, αλλά το χιούμορ μου είναι μια χαρά, για το δικό σου έχω αμφιβολίες. Προσωπικά, αυτή τη λογική του νταβατζή δεν μπορώ εδώ μέσα, που μόλις ποστάρει κάποιος, κάποιος στάνταρ θα τρέξει να κάνει το θέμα μπουρδέλο, να το πετάξει στο πάτωμα και πάει λέγοντας.

Ρώτησε κάτι ο άνθρωπος. Πόσο κάνει 1+1; Γιατί πρέπει να απαντήσει κάποιος "δεν ξέρω πόσο κάνει, αλλά σίγουρα δεν κάνει 3". Όποιος γνωρίζει απαντάει, όποιος δεν γνωρίζει το βουλώνει ή βοηθάει την κουβέντα όπως μπορεί.

Και όντως η Ελλάδα δεν είναι ο παράδεισος, παίζει να είναι πιο κοντά στην κόλαση, αλλά όταν ο runstratis γράφει αυτό "Θα ήθελα αν γίνεται να αναφέρετε σε ποιο τμήμα παρακολουθείτε και να αναφέρω ότι με ενδιαφέρει κυρίως η εισαγωγή στο τμήμα της Αθήνας -για οικονομικούς λόγους πιο πολύ" εσύ καταλαβαίνεις ότι έχει λεφτά και καλό θα είναι να πάει στο εξωτερικό; Μιλάμε για άνθρωπο που επιλέγει τις σπουδές του και βάζει μέσα στα κριτήρια και τον οικονομικό παράγοντα.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι...το ξωτερικό καλύτερο....πάντα.....και εγώ είμαι με το Νικόλα και όχι με τον...Τραχανοπλαγιά!!!!

Αυτό γιατί με είπες τις προάλες Σπυριάρη!!!!

 

αν θες να....ΡΟΚ...ειναι... ;D

 

και να αναφέρω ότι με ενδιαφέρει κυρίως η εισαγωγή στο τμήμα της Αθήνας -για οικονομικούς λόγους πιο πολύ" εσύ καταλαβαίνεις ότι έχει λεφτά και καλό θα είναι να πάει στο εξωτερικό

 

αρα ερχεσαι στα λογια μου μια και αν εχει οντως οικονομικο προβλημα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα το λυσει με τη μουσικολογια (ειδικα αν δεν μπορει να φυγει απο την Ελλαδα)

 

οποτε τι χτυπιεσαι?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα κι απο μενα.

 

ρε παιδια δεν εχετε καταλαβει οτι οτι και να κανεις στην ελλαδα

θα εξαρτασαι παντα απο το βυσμα η απο την τυχη ( ας γελασω) του ασεπ , και οτι

στο πανεπιστημιο θα ειναι ενα χανειο , που ουτε καν τα ερεθισματα μπορει να μην σου

δωσει για να κανεις αυτο που αγαπας , ακομη και να χασεις το ενδιαφερον σου για αυτο που αλλοτε αγαπουσες ( π.χ μουσικολογια) . θα πας να δουλευεις σαν το ζωο σε σκυλαδικα και σε μαυρα , σε ωδεια και ιδιαιτερα, για να βγαλεις τα λεφτα που θα εχει ενας υπαλληλος τραπεζας  με 8ωρο πενθημερο  . ε οχι ! εγω σαν 22χρονος (δυστυχως) γεννημενος στο ελλαντα, δεν θα κατσω να ασχοληθω με ολα αυτα τα χαλια , και ελπιζω σε 1.5 χρονο το πολυ να την εχω κανει απο δω , καπου που να υπαρχει οργανωμενη κοινωνια , σωστοι μισθοι, παιδεια για τα παιδια μου και οχι 30.000 στο καθε κεφαλι τους .

 

 

υ.γ : συγκεκριμενα για την μουσικολογια δεν ξερω αδερφε αλλα σου λεω την οπτικη μου  για να φυγεις απο δω.

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εμμονή πολλών ελλήνων να ζούν σε μόνιμη άρνηση της κατάστασης είναι απίστευτη. Όποιος ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ νομίζει πως θα ήταν καλύτερα εδώ απ'ότι σε μια χώρα της προκοπής kate me πλανάται οικτρά. Αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι που υποστηρίζουν τέτοιες απόψεις, αν είχαν την οικονομική άνεση δεν θα έφευγαν.

 

Καλό το επιχείρημα "the grass is greener..." αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση the grass IS MUCH MUCH greener.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

προσεξε μη σκισεις κανα καλτσον...

Τώρα στη μαμακία θα το ρίξουμε;

 

Πάμε για λίγο σοβαρά, έτσι για να παίξουμε λίγο.

 

Λες, λες, λες...

 

1. Δώσε μου με πραγματικά στοιχεία, δεδομένα ότι η φοίτηση στην Ελλάδα είναι ακριβότερη, από αυτή στο εξωτερικό. Φυσικά, εντάξει, αν κάποιος θέλει να πάει στο L.A. δεν υπάρχει περίπτωση να είναι φθηνότερα. Αν θέλει να πάει Cape Town τότε μάλλον είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Αλλά μήπως να το αναλύσεις λίγο, για να μην μας πιάνουν οι γενικότητες;

 

2. Πες μας, επι τι ευκαιρία, τι προτείνεις σε κάποιον που σκέφτεται να μπει μουσικολογία; Τι λες, να πάει έξω; Να ρίξει μαύρη πέτρα; Η οικογένεια; Το κτήμα; Η γκόμενα; Όλα πίσω του... μήπως υπάρχουν και άλλες λύσεις;

 

3. μιας και σε θυμάμαι να λες ότι γενικά το να γίνει κανείς μουσικός στην Ελλάδα, δεν έχει μέλλον, θες να μας πεις, με κάποια δεδομένα πάντα, ΤΙ έχει μέλλον στην Ελλάδα; Γιατί κάποιος με μεταπτυχιακά στα οικονομικά, με ΑΣΟΕ κλπ, τους βλέπω χωρίς δουλειά εδώ και κάποιους μήνες... Τους δ. υπαλλήλους (που όσο και να χτυπιέσαι ΚΑΠΟΙΟΙ κάνουν την δουλειά τους, και αν επιμένεις ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν την κάνει, όχι μόνο θίγεις ανθρώπους μέσα στο νοιζ, αλλά περιμένω και καταγγελία. Όχι να τα λέμε απλά για να κάνουμε εντυπώσεις).

 

Λοιπόν; Τουλάχιστον εγώ αναλύω και αυτά που λεώ, δε πετάω ένα "μάπα είναι" και τελειώνει... ;)

 

x-minor: 4 χρονιά στο Λονδίνο, και τελικά γύρισα... Δεν έχω καμία πλάνη, και ούτε κάνω λάθος. Γιατί η αμφιβολία λοιπόν; Δεν υπάρχει άρνηση της κατάστασης από την μεριά μου. Υπάρχει αντιπάθεια στις ολοκληρωτικές αηδίες που διαβάζω κατά καιρούς εδώ μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε κάτι ο άνθρωπος. Πόσο κάνει 1+1; Γιατί πρέπει να απαντήσει κάποιος "δεν ξέρω πόσο κάνει, αλλά σίγουρα δεν κάνει 3". Όποιος γνωρίζει απαντάει, όποιος δεν γνωρίζει το βουλώνει ή βοηθάει την κουβέντα όπως μπορεί.

 

Μάλλον κάποιοι δεν έχετε καταλάβει ότι ένα σημαντικό ποσοστό των θεμάτων (ειδικά τέτοια εποχή) είναι θέματα που σχετίζονται με επαγγελματικό προσανατολισμό. Η αφορμή δεν έχει σημασία: κάποιος θέλει να πάει σε σχολή ηχοληψίας, κάποιος θέλει να γίνει συνθέτης κλπ κλπ. Η ουσία είναι πως θα ήταν ανέντιμο ένας έμπειρος άνθρωπος που συμμετέχει στο φόρουμ να προσποιείται ότι ΔΕ βλέπει την δικαιολογημένη αγωνία σε αυτά τα ερωτήματα. Προσφέρει λοιπόν αυτό που ο ίδιος αντιλαμβάνεται ως ορθό, δηλ. τη συμβουλή του για τάχιστη έξοδο από τη χώρα.

 

Το αν είναι σωστή η συμβουλή ή όχι, είναι θέμα ανοικτό για συζήτηση (κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ είναι), αλλά ο στροθοκαμηλισμός για το χάλι των σημερινών και των αυριανών συνθηκών είναι ακόμη χειρότερος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα προφανώς καθένας έχει την άποψή του και τους λόγους τους. Όπως ανέφερες κι εσύ υπάρχουν "άγκυρες" που πολλοί δεν θέλουν/μπορούν να μαζέψουν για να φύγουν (παιδιά, σκυλιά, οικογένεια, γκόμενες κλπ.), αλλά ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πιστεύω ειδικά εσύ, έχοντας ζήσει έξω, έχεις δεί τη διαφορά. Γιατί δεν είναι καμμία μικρή διαφορά ούτε είναι λεπτομέρειες. Είναι η Δύση με την Ανατολή. Κι εγώ ήμουν έξω και γύρισα, και αν και δεν ήταν στο χέρι μου η συγκεκριμένη απόφαση αναθεματίζω τη στιγμή που ξαναπάτησα πόδι εδώ.

 

Μπορώ λοιπόν να κατανοήσω και να σεβαστώ απολύτως την επιθυμία του καθενός να γυρίσει ή να μείνει στην ελλάδα για τον οιοδήποτε λόγο, αλλά ας μην γελιόμαστε και μη δουλευόμαστε μεταξύ μας ότι είναι και η καλύτερη πιθανή κατάσταση και όλα είναι ρόδινα στο στρουμφοχωριό.

 

 

ο στροθοκαμηλισμός για το χάλι των σημερινών και των αυριανών συνθηκών είναι ακόμη χειρότερος.

 

Αμήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εμμονή πολλών ελλήνων να ζούν σε μόνιμη άρνηση της κατάστασης είναι απίστευτη. Όποιος ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ νομίζει πως θα ήταν καλύτερα εδώ απ'ότι σε μια χώρα της προκοπής kate me πλανάται οικτρά. Αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι που υποστηρίζουν τέτοιες απόψεις, αν είχαν την οικονομική άνεση δεν θα έφευγαν.

 

Καλό το επιχείρημα "the grass is greener..." αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση the grass IS MUCH MUCH greener.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τις αντιδράσεις στην προτροπή μου σε έναν ΝΕΟ και ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ άνθρωπο (και σίγουρα καλλιεργημένο μια και θέλει να σπουδάσει μουσικολογία) να φύγει στο εξωτερικό.

 

Αυτή τη στιγμή η Ελλάδα σαν χώρα είναι ακριβώς στην κατάσταση που ήταν η ελληνική επαρχία μετά τον εμφύλιο, είναι ερημωμένη οικονομικα,χωρις ΚΑΜΜΙΑ προοπτική για ανάπτυξη για τα επόμενα 10 χρόνια και ακροβατεί στο χείλος του γκρεμού...

 

Άρα ΤΙ καλύτερο μπορεί να κάνει ένας 20χρονος ο οποίος ΜΠΟΡΕΙ να φύγει (μια και δεν γνωρίζω πολλούς 20χρονους που να έχουν οικογενειακά βάρη και δουλειές που να τους εμποδίζουν να αναζητήσουν την τύχη τους στο εξωτερικό όπου όσο άσχημα και να είναι υπάρχει τουλάχιστον ΕΛΠΙΔΑ),από το να κάνει ότι έκαναν και οι παππούδες μας και οι πατεράδες μας μετά τον εμφύλιο (δηλ. να φύγει)

 

Ένας 40αρης όντως ΔΥΣΚΟΛΑ θα φύγει (δεν τον θέλουν άλλωστε έξω μια και σε αντίθεση με την Ελλάδα έξω οι καριέρες ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ στα 40 ...δεν αρχίζουν όπως εδώ....)

 

Από εκεί και πέρα όσοι δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα επιβίωσης στην Ελλάδα καλώς και να κάτσουνε εδώ (τουλάχιστον όσο καιρό δεν τους «παίρνει η μπάλα» η οποία θα πάρει ΠΟΛΥ κόσμο δυστυχώς)

 

Το να μου ζητάτε όμως να συμβουλέψω ένα ΝΕΟ παιδί που τώρα αρχίζει η ζωή του να ΜΕΙΝΕΙ σε αυτόν τον τόπο είναι αντίθετο με κάθε έννοια λογικής, ηθικής και ανθρωπιάς (μια και μου ζητάτε να τον ΕΞΑΠΑΤΙΣΩ)  

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου