Προς το περιεχόμενο

Στα Windows 7 ακούω καλύτερο ήχο ..ειναι δυνατον?


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον.... ;D...με με παρετε στο ψιλο αλλα την εβδομαδα που μας περασε αναβαθμησα τον μουσικο υπολογιστη μου με windows 7 ....

 

Εκτος του οτι (τουλαχιστον με το SONAR 8.5 που χρησιμοποιω) το μηχανακι αποδιδει πολυ καλυτερα (τα ελαχιστα προβληματα που ειχα με τα ΧΡ εξαφανιστηκαν και το συστημα ειναι ενα 15% γρηγοροτερο)....θα μπορουσα να...ορκιστω..οτι...ο....ΗΧΟΣ..ειναι...ελαφρα..καλυτερος....

 

ειναι δυνατον?

 

η το εχω χασει τελειως?? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον.... ;D...με με παρετε στο ψιλο αλλα την εβδομαδα που μας περασε αναβαθμησα τον μουσικο υπολογιστη μου με windows 7 ....

 

Εκτος του οτι (τουλαχιστον με το SONAR 8.5 που χρησιμοποιω) το μηχανακι αποδιδει πολυ καλυτερα (τα ελαχιστα προβληματα που ειχα με τα ΧΡ εξαφανιστηκαν και το συστημα ειναι ενα 15% γρηγοροτερο)....θα μπορουσα να...ορκιστω..οτι...ο....ΗΧΟΣ..ειναι...ελαφρα..καλυτερος....

 

ειναι δυνατον?

 

η το εχω χασει τελειως?? ;D

 

Όχι δεν τα έχεις χάσει. Έτσι είναι.

Ισχύει από τα Vista βέβαια, αλλά απλά εσύ το διαπιστώνεις τώρα με τα 7.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια ήταν και η δική μου εμπειρία με την αναβάθμιση. Προβλήματα μηδέν, καλύτερη απόδοση συνολικά.

 

Τώρα για τον ήχο, έχω σοβαρές αμφιβολίες ότι μπορεί να βελτιώθηκε. Προφανώς παίζει ρόλο ο ψυχολογικός παράγοντας. Βλέπεις το σύστημα να τρεχει απροβλημάτιστα, οπότε σου ακούγεται και ακαλύτερα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε πειραζει μπορεις να μου εξηγησεις και το γιατι? (ειμαι παντελως ασχετος απο κομπιουτερ οποτε αν νομιζεις οτι δεν θα καταλαβω καλυτερα να μη μου εξηγησεις... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει από τα Vista βέβαια, αλλά απλά εσύ το διαπιστώνεις τώρα με τα 7.

 

 

Μπορείς να επεκταθείς λίγο; Γιατί και πως ακούγονται καλύτερα τα 7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να επεκταθείς λίγο; Γιατί και πως ακούγονται καλύτερα τα 7;

 

Παιδιά μπορώ, αλλά όχι τώρα διότι έπεται σημαντικό επαγγελματικό ραντεβού.

 

Θα επανέλθω, αλλά μέχρι τότε μπορείτε να αναζητήσετε κάποιες πληροφορίες στο δικτυακό τόπο της Benchmark Media η οποία βγάζει αυτά τα περίφημα DAC. Αυτοί είχαν μέχρι πρότινος μία αναλυτική παρουσίαση των επιδόσεων των διαφόρων media players και εξηγούσαν γιατί τα Vista + ακούγονται καλύτερα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει διαφορά στο πως ακούγονται. Η διαφορά τους έγκειται στο πως χρησιμοποιούν τους διάφορους πόρους του συστήματος. Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι τα winXP που όλοι αγαπήσαμε είναι ένα λειτουργικό σχεδόν δεκαετίας και μετά την εμπορική αποτυχία των Vista η Microsoft κατάλαβε τα λάθη της και μας προσέφερε ένα πολύ αξιόλογο λειτουργικό σύστημα. Αν διορθώσει και κάποια μικροθεματάκια με το επερχόμενο SP1 και βελτιωθεί και η υποστήριξη από τους κατασκευαστές για 64bit τότε σίγουρα θα μιλάμε για άξιο αντικαταστάτη των XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk παιδί μου τώρα το καλοκαίρι δεν κάνουμε πολλές βουτιές γιατί βουλώνουν τ'αυτιά μας και ακούμε περίεργα πράγματα μετά!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί είχαν μέχρι πρότινος μία αναλυτική παρουσίαση των επιδόσεων των διαφόρων media players και εξηγούσαν γιατί τα Vista + ακούγονται καλύτερα.

Είναι διαφορετικό πράγμα η αναπαραγωγή μέσω ενός media player και διαφορετικό το να ακούμε μέσω sonar ή cubase ή οποιοδήποτε sequencer. Όντος με τα windows vista και τα 7 όταν παίζουμε με κάποιο media player ακούγετε καλύτερα. Αυτό έχει να κάνει με το ότι γίνεται μετατροπή στο sample rate που έχουμε επιλέξει στην κάρτα ήχου σε αντίθεση με τα XP όπου η αναπαραγωγή γινόταν στο sample rate που είναι το αρχείο. Αυτό όμως δεν ισχύει στο sonar,cubase... αφού το sample rate μένει κλειδωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε SF ακούς τη διαφορά στο λειτουργικό και δεν ακούς στα ξύλα; Θα μας τρελάνεις τελείως; :P :P :P :P Win7 καλό για μέταλ; :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου