Προς το περιεχόμενο

Ερώτημα περί ρύθμισης μπάσου


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello guys!

 

Λοιπόν, μια που μπήκε ο χειμώνας είπα να ρίξω μια slapια (τρομάρα μου  ;D). Κάτι όμως οι ζέστες, κάτι η προσεκτική τοποθέτηση  ;D είχαν κάνει το μπάσο να είναι αεροπλάνο. Δεν έτριζε σε νορμάλ παίξιμο αλλά ήταν πολύ ευκολόπαικτο.

 

Θα μου πείτε κακό είναι αυτο; Όσο έπαιζα ήρεμα μόνο κακό δεν ήταν. Όταν όμως είπα να... μπιστήξω, άρχισε να ακούγεται ένας θόρυβος σε κάθε slap σαν να ακουμπάς ηλεκτροκόληση στο μαγνήτη.

 

Από ότι κατάλαβα ήταν η χορδή που έβρισκε τάστα. Με λίγο υπομονή και common sense λοιπόν ξε- σετάρισα  ;D κατά κάποιο τρόπο το μπάσο, κάνοντάς το πιο δυσκολόπαικτο αλλά χωρίς τους ενοχλητικούς θορύβους.

 

Οπότε ερχόμαστε στο ερώτημα: Για να παίξεις πιο... βάναυσα και slapιστά το μπάσο χρειάζεται υψηλότερο action; Όπως καταλαβαίνετε το 99% του παιξίματός μου είναι ήρεμο και πενάτο  ;D οπότε θα ήθελα μια επιβεβαίωση. 

 

 

Πάντως όπως και να έχει είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ το τι διαφορά κάνει το σετάρισμα τόσο στο παίξιμο όσο και στον ήχο  :o Κυριολεκτικά κάνει τα σκουπίδια θησαυρούς  :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Από ότι κατάλαβα ήταν η χορδή που έβρισκε τάστα.

 

 

??? ? Μηπως απλα εβρισκε μαγνητη την ωρα της σφαλιαρας και αντι να σηκωσεις ολο το action αρκουσε να χαμηλωνες λιγο το υψος του μαγνητη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ερχόμαστε στο ερώτημα: Για να παίξεις πιο... βάναυσα και slapιστά το μπάσο χρειάζεται υψηλότερο action;

 

Αν και δεν υπαρχουν κανονες στο πως μας βολευει να σεταρουμε το οργανο, θα απαντουσα μαλλον οχι. "Σλαπ" και "βαναυσα" δεν πανε μαζι. Εγω που μπορω να ειμαι αρκετα βαρβαρος οταν παιζω fingerstyle, παιζω πολυ πιο κοντρολαρισμενα οταν (προσπαθω να) σλαπαρω. Στην πραγματικοτητα, το χαμηλο action στο σλαπ βοηθα ακριβως λογω του οτι δεν χρειαζεται να βαλεις πολλη δυναμη ωστε να ακουστει το "του-τανγκ", οποτε εχεις πολυ καλυτερο ελεγχο των δυναμικων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? ? Μηπως απλα εβρισκε μαγνητη την ωρα της σφαλιαρας και αντι να σηκωσεις ολο το action αρκουσε να χαμηλωνες λιγο το υψος του μαγνητη σου?

Κ εγώ κάτι τέτοιο θα νόμιζα, αν κ ακόμα κ αυτό να είναι, δε δικαιολογείται, ίσως να υπάρχει κ κάποιο επιπλέον πρόβλημα στη γείωση;

Αν μη τι άλλο στο σλαπ η χορδή στα τάστα βρίσκει κ κάνει το χαρακτηριστικό ήχο.

 

"Σλαπ" και "βαναυσα" δεν πανε μαζι.

 

Ο Larry Graham απ την άλλη το κακοποιούσε κανονικά το όργανο ;D

 

Είναι το πως βολεύει τον καθένα, αν και ομολογουμένως με πιο ήρεμες κινήσεις έχεις καλύτερο έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντήσεις.  ;D

 

georgekz750 τους μαγνήτες τους κατέβασα πρώτους πρώτους.

 

Nikoubis το υποψιάστηκα αυτό. Είμαι όμως έξω από τα χωράφια μου. Πάντως να slapάρω (επαναλαμβάνω: τρομάρα μου) με τόσο control το βλέπω λίγο δύσκολο. Δηλαδή θέλει απαλές κινήσεις; Είχα την, προφανώς λανθασμένη, εντύπωση ότι πρέπει να τις βαράς καλά τις χορδές  ???

 

Evilnye αυτό με τη γείωση είναι ο φόβος μου. Αλλά δεν θα συνέχιζε και μετά το setάρισμα; Από την άλλη μπορεί να είναι διπλό πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση η γείωση να προκαλεί θόρυβο κατά το slap και μόνο;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσε η γείωση να προκαλεί θόρυβο κατά το slap, αν π.χ. κουνιόταν το καλώδιο που θα ήταν ψιλοoff. Αυριο με τη μέρα θα το τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνικη slap θελει γενικοτερα ελαφρυ χερι και χαμηλο (πολυ χαμηλο) action. Πολλοι παικτες μαλιστα (πχ Mark King) βαζουν και τρομερα λεπτες χορδες (.030).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου