Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για.... λαϊκά πάλκα


georgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια Parker(πως και δεν την ανέφερε κανείς??) που είναι πούπουλο και καθάρισες...Το μόνο πρόβλημα με τις Parker(USA) είναι ότι για να τις αγοράσεις θα ξεπουπουλιαστείς εσύ πρώτα...Άν κι εγώ με μια κορεάτικη p42 μια χαρά την βγάζω με το βάρος..είναι κατά πολύ ελαφρύτερη απ ότι άλλο stratoειδές έχω στη συλλογή μου..

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειναι δυνατον ενας κιθαριστας ο οποιος παιζει ή προκειται να παιξει σε σκυλαδικο να ρωταει σε φορουμ τι κιθαρα να παρει?ειναι τραγελαφικο.

και τελος παντων αν θελετε να του προτεινετε κιθαρα οι υπολοιποι ,jtv kai 335 ειναι ακυρες επιλογες.ειναι μεγαλο το βαρος.

μια στρατ θα ηταν ο,τι πρεπει.

 

και τωρα ας περιμενουμε να δουμε τι θα μας πει και ο ιδιος.αν μας πει.

 

καλα ρε μεγαλε δε μας ρωτησε κ για τη γονιμοποιηση της μυγας ;D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε μεγαλε δε μας ρωτησε κ για τη γονιμοποιηση της μυγας ;D

 

:) :) :)ναι αλλα ειναι ακουγεται το ιδιο αστειο,τουλαχιστον σε μενα.ισως να εκανα και λαθος.

 

+10 για parker

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορά το βάρος, η peerless βγάζει λεπτά σκαφάκια τελείως κούφια, πιο ελαφριά δεν γίνεται.

 

ειναι δυνατον ενας κιθαριστας ο οποιος παιζει ή προκειται να παιξει σε σκυλαδικο να ρωταει σε φορουμ τι κιθαρα να παρει?ειναι τραγελαφικο.

 

επειδή βγάζει το ψωμί του απ' αυτό; δηλαδή τα φόρουμ είναι μόνο για purist "ροκάδες" που δεν έχουν παίξει ποτέ σε πάνω από 5 άτομα;;;  ;)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σοβαρές ενστάσεις.....

Α) Ο καλός κιθαρίστας "βαράει" συνέχεια δεν γρατζουνάει μόνο στο πρόγραμμα -βασική προϋπόθεση να ξέρει τι παίζει και γιατί.

Β) Η κιθάρα σε τέτοια μαγαζιά παίζεται μόνο καθιστός διότι το προκοίλι εμποδίζει έτσι κι αλλιώς και είναι πολλές οι ώρες για να κάνεις Show όρθιος.

Γ) Καλές οι Parker αλλά είναι πολύ άσχημες για να παίζεις λαικά και εκτός αυτού κινδυνεύεις να περάσει κανείς δίπλα σου με κοφτάκι και να σου κάνει μιά χρατς τις χορδές.  ;D ;D ;D ;D ;D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, δεν σας υποχρεώνει κανείς να σχολιάσετε τη σοβαρότητα ή μη του OP. Μπορεί να είναι η πρώτη του δουλειά σε τέτοιο χώρο και συλλέγει πληροφορίες. Θα ήταν προτιμότερο να λάβει απαντήσεις από ανθρώπους που έχουν/είχαν ανάλογη εμπειρία.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, δεν σας υποχρεώνει κανείς να σχολιάσετε τη σοβαρότητα ή μη του OP. Μπορεί να είναι η πρώτη του δουλειά σε τέτοιο χώρο και συλλέγει πληροφορίες. Θα ήταν προτιμότερο να λάβει απαντήσεις από ανθρώπους που έχουν/είχαν ανάλογη εμπειρία.  ;)

 

H απάντηση είναι δοσμένη εξ αρχής....

Όλοι οι λαϊκοί θέλουν κιθάρα να "σκάει", σκάνε οι κιθάρες με σκάφος και με μεγάλη κλίμακα, όχι οι κουτσουρεμένες (Gibson), να είναι εργονομική και ελαφριά και να βολεύει στο μανίκι.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

επειδή βγάζει το ψωμί του απ' αυτό; δηλαδή τα φόρουμ είναι μόνο για purist "ροκάδες" που δεν έχουν παίξει ποτέ σε πάνω από 5 άτομα;;;  ;)

 

οχι παρεξηγησες εντελως.ολοι οι μουσικοι χωροι μια χαρα ειναι.μαλιστα εχω παιξει και γω σε σκυλαδικο.αυτο που καυτηριασα ειναι το γεγονος οτι ενας επαγγελματιας κιθαριστας(διοτι μονο τετοιοι πατανε σε λαικα παλκα),δεν κανει ερωτησεις του στυλ κιθαρα καλη για μεταλ?και διατυπωμενη κιολας με τον ιδιο τροπο(διαθετω ενα χιλιαρικο)

 

ειναι αυτονοητο οτι η εμπειρια και η γνωση καποιου που μπορει να παιξει και θα παιξει επαγγελματικα,καλυπτει τετοιου ειδους ερωτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την μεγάλη μου  προιστορία στα μαγαζιά, προτείνω Variax. Η JTV θα κυκλοφορήσει επίσημα γύρω στα τέλη Σεπτεμβρίου, ώς τα μέσα του Οκτώβρη το αργότερο. Βρίσκεις όμως και το παλιό μοντέλο, ένα απο αυτά τέλος πάντων, σε πολύ καλές τιμές πλέον.

Κάπου στις αγγελίες είχα δεί πρόσφατα μια 600 στα 450 € αν θυμάμαι καλά.

Γνώμη μου είναι οτι κερδίζεις πολλά με μια Line 6 pod XT live πεταλιέρα σε συνδυασμό με την Variax. Πρώτα απ όλα δέν χρειάζεται τροφοδοσία, παίρνει ρεύμα απο το ψηφιακό καλώδιο της L 6. ( 40 € ).

Επιπλέον διαλέγεις το μοντέλο κιθάρας που θέλεις να χρησιμοποιήσεις απο την πεταλιέρα σε συνδυασμό με ότι άλλο ενισχυτή ή ηχείο ή εφφε θέλεις να χρησιμοποιήσεις.

Προσθέτως θα πώ οτι δίνεις πολύ καλό σήμα στην κονσόλα του μαγαζιού, και το κυριότερο, ακούς τέλεια στα In ear monitors με τα οποία θα παίζεις στα πατάρια, μιάς και στα περισσότερα μαγαζιά οι ενισχυτές πλέον απαγορεύονται δια ροπάλου. ( Δέν ακούει η φίρμα το σσσσσσσσσσσ της καλά ) ;D

Η ασχήμια της δέν με ενοχλεί καθόλου.

Έτσι κι αλοιώς στα μαγαζιά το πατάρι είναι θεοσκότεινο, οι μουσικοί φοράνε μαύρα, για να φαίνεται καλά ο "καλλιτέχνης" μπροστά. Άρα να σε ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα, και όταν ο μαέστρος σου ζητάει μια ακουστική να την έχεις, μια δωδεκάχορδη επίσης, το ίδιο και μια tele ή μια Gibson.

Τον συνδιασμό αυτό τον έχω δεί να δουλεύει άψογα σε πατάρια, και άν έπαιζα ακόμα στα μαγαζιά, θα χρησιμοποιούσα αυτό το σετάπ.

Μπασίστας είμαι, αλλά έχω και το Variax bass και το Pod XT Live.

Ότι ισχύει για τις κιθάρες ισχύει και για τα μπάσα της L6.

Για μένα.... Go for it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απάντηση είναι δοσμένη εξ αρχής....

Όλοι οι λαϊκοί θέλουν κιθάρα να "σκάει", σκάνε οι κιθάρες με σκάφος και με μεγάλη κλίμακα, όχι οι κουτσουρεμένες (Gibson), να είναι εργονομική και ελαφριά και να βολεύει στο μανίκι.

 

τι εννοείς; οι gibson βγάζει και 24,75 και 25,5 κλίμακα, και οι 335 που παίζονται κατά κόρον είναι "κοντές"

 

οχι παρεξηγησες εντελως.ολοι οι μουσικοι χωροι μια χαρα ειναι.μαλιστα εχω παιξει και γω σε σκυλαδικο.αυτο που καυτηριασα ειναι το γεγονος οτι ενας επαγγελματιας κιθαριστας(διοτι μονο τετοιοι πατανε σε λαικα παλκα),δεν κανει ερωτησεις του στυλ κιθαρα καλη για μεταλ?και διατυπωμενη κιολας με τον ιδιο τροπο(διαθετω ενα χιλιαρικο)

 

my bad :)

 

πάντως επαγγελματίας είναι εξ ορισμού αυτός που αμείβεται, και δεν είναι υποχρεωτικό να είναι gearhead :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου