Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για.... λαϊκά πάλκα


georgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Γιατι μπορω να σου δωσω απειρα παραδειγματα πιτσιρικαδωω(15,16) ακομα και εδω στην επαρχια,με μουσικη παιδεια, και με φοβερη τεχνικη που ξεπερνουν αλλους ''επαγγελματιες'' με την τριπλασια και τετραπλασια ηλικια.

 

ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν εξαιρετικα ταλεντα σε αυτες τις ηλικιες οπως λες,οπως ειμαι σιγουρος οτι θα εκπλαγεις αν ακουσεις sessionades κιθαριστες να παιζουν τη μουσικη που τους αρεσει ;)

 

μην εχεις την εντυπωση οτι το ταλεντο τους εξαντλειται σε αυτα τα μαγαζια.τουλαχιστον στις περισσοτερες περιπτωσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σεβαστή η άποψή σου, όπως υπάρχει και ο αντίλογος. Είναι εκτός θέματος εδώ βέβαια. Μιας και είσαι νέος στο φόρουμ (σε αριθμό post) μπορείς να ανατρέξεις σε ανάλογα θέματα που θα βρεις στο κάτω μέρος της σελίδας, για ανάλογες συζητήσεις.  ;)

 

Ασφαλώς. Αυτός είναι ο ορισμός των λέξεων, τουλάχιστον στην σύγχρονη καθομιλουμένη. Δεν έχει απολύτως τίποτα να κάνει με την ικανότητα ή την τεχνική κατάρτιση. Παράδειγμα: κάποιος μπορεί να είναι 15 χρονών και τζιμάνι προγραμματιστής και να τι βγάζει με τα χαρτζιλίκια και κάποιος άλλος 30 χρονών, να έχει το μισό του "ταλέντο" αλλά να βγάζει δυόμιση χιλιάρικα το μήνα από τη δουλειά του. Πάντως μην πέσεις στην (απολύτως εσφαλμένη) υπόθεση ότι μπορεί ο πρώτος να κάνει τη δουλειά του δεύτερου.  ;)

 

OT κι'αυτό, ενδιαφέρον πάντως σαν θέμα.

Δεκτο αυτο που λες ομως εχεις σκεφτει  επισης οτι πολυ ερασιτεχνες μπορουν να κανουν ανετα την δουλεια των  επαγγελματιων αυτων απλα ΔΕΝ θελουν??

 

Παραδειγμα στην Band του αδερφου μου παιζει ενας πιτσιρικας ο οποιος  παιζει απο μωρο κλασικη,μονο ενα χρονο ηλεκτρικη, και κανει παπαδες.Βγαζει ανετα απο Paul Gilbert,Vinnie Moore,VAi,Malmsteen στην πλακα.Μπορει να δουλεψει ανετα σε σκυλαδικα,  ομως δεν το κανει επειδη εχει αλλα ονειρα και φιλοδοξιες.

 

Συμφωνω ομως οτι υπαρχουν εξειρετικοι μουσικοι που δουλευουν σε τετοια μαγαζια και ιεναι κριμα γιατι ο καλητεχνης πρεπει να ζει απο την μουσικη του πραγμα που εδω στην Ελλαδα ιεναι αδυνατον.Τουλαχιστον για τα ειδη μουσικης εκτως σκυλαδικων και λαικων.

 

Και ειναι τραγικη ειρωνεια  να ακους τις μα***κιες τραγουδιαριδων που δεν αξιζουν ουτε το1% της φημης και της δοξας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν εξαιρετικα ταλεντα σε αυτες τις ηλικιες οπως λες,οπως ειμαι σιγουρος οτι θα εκπλαγεις αν ακουσεις sessionades κιθαριστες να παιζουν τη μουσικη που τους αρεσει ;)

 

μην εχεις την εντυπωση οτι το ταλεντο τους εξαντλειται σε αυτα τα μαγαζια.τουλαχιστον στις περισσοτερες περιπτωσεις

 

 

Ναι σε πολλες παριπτωσεις το ταλεντο τους εξαντλειται . Εχω προσωπικη εμπειρια με μπασιστα  ο οποιος μεγαλωσε με Bands οπως Dream Theater, Psychotic Walz, και επαιζε σε ενα πολυ καο ελληνικο progressive  σχημα, τα παρατησε ολα για να δουλεψει  σε κεντρα λογω οικονομικης αναγκης.μετα απο καμια  5αετια ενασχολησης με την νυχτερινη διασκεδαση  μαλλον γυρισε στα παλια.Προσφατα  τον ακουσα να παιζει σε μια prog μπαντα και μπορω να πω οτι το παιξιμο του βρωμαει σκυλαδικο  απο χιλιομετρα μακρια πλεον.Καμια σχεση το παιξιμο του πριν με το τωρα.Εντελως διαφορετικη νοοτροπια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παραδειγμα στην Band του αδερφου μου παιζει ενας πιτσιρικας ο οποιος  παιζει απο μωρο κλασικη,μονο ενα χρονο ηλεκτρικη, και κανει παπαδες.Βγαζει ανετα απο Paul Gilbert,Vinnie Moore,VAi,Malmsteen στην πλακα.Μπορει να δουλεψει ανετα σε σκυλαδικα,  ομως δεν το κανει επειδη εχει αλλα ονειρα και φιλοδοξιες.

 

επειδη ετσι κιαλλιως εχουμε φυγει απτο θεμα εδω και πολλες σελιδες θα ηθελα να σχολιασω κατι πανω σαυτο.

 

αν υπαρχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ ΠΟΥ  ΠΑΙΖΕΙ αυτα που λες τοτε σιγουρα προκειται για φαινομενο οργανοπαιχτη.μιλαμε για εξαιρετικη περιπτωση και προσωπικα εχω δει μονο μια φορα κατι τετοιο.

 

εχω δει ομως απειρες φορες πιτσιρικαδες αλλα και μεγαλυτερους να ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ αυτα που λες,και οι περισσοτεροι γυρω τους να νομιζουν το ιδιο.

 

συμπληρωματικα θα πω οτι ειναι αλλο να παιζεις σπιτι σου καθιστος και αλλο μπροστα σε 1000ους.

οποτε ακουω καποιον πιτσιρικα να καυχιεται οτι "εβγαλε"(μια λεξη που σιχαινομαι να ακουω μπροστα απο καποιο τραγουδι)το ταδε steve vai γελαω

 

και σχεδον παντα γελαω δικαιολογημενα οπως επιβεβαιωωνεται αργοτερα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν συνεχίζετε στο ανάλογο θέμα?

 

κατω στην σελίδα, το πρώτο πρώτο "γιατί ειναι ντροπή να παίζεις λαικα"

 

κατι άλλο ρώτησε ο φίλος εδώ.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν συνεχίζετε στο ανάλογο θέμα?

 

κατω στην σελίδα, το πρώτο πρώτο "γιατί ειναι ντροπή να παίζεις λαικα"

 

κατι άλλο ρώτησε ο φίλος εδώ.

εχεις δικιο φιλε μου ειναι αλλο το θεμα.αλλα επειδη μαλλον αυτος που ανοιξε το τοπικ δενν φροντισε να το διατηρησει στην επικαιροτητα εκτροχιαστηκε μοιραια.

 

αλλα μη νομιζεις οτι εγινε και τιποτα σπουδαιο,εφοσον εξαρχης το θεμα ηταν εκτος θεματος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα!!!Για να επανέλθουμε στο θέμα.Η πρόταση της VARIAX που σου έκαναν στην αρχή είναι πολύ κάλή.Εγώ πληκτράς είμαι βέβαια, αλλά αν θες την ταπεινή μου γνώμη,είναι πολύ καλή λύση για αυτή τη δουλειά και σχετικά φτηνή θα έλεγα για την ποιότητα του ήχου που παράγει.Πάει πακέτο με ενισχυτή της LINE 6 (αν δεν κάνω λάθος) ο οποίος συνδέεται με την πεταλιέρα μέσω ενός καλωδίου ethernet.Μπορείς να έχεις μέχρι και ήχο ακουστικής κιθάρας.Την είχε πέρσυ σε ένα μαγαζί που δούλεψα ο κιθαρίστας και μπορώ να σου πω ότι ο ήχος της ήταν πολύ καλός.Όσο για τον ήχο της ακουστικής κιθάρας που προανέφερα,πραγματικά ψάρωσα και όταν την άκουσα σε χαμηλή ένταση μόνη της αλλά και με τα γκάζια όλης της μπάντας κατά τις 4-5 το ξημέρωμα.Πολύ καθαρός και γεμάτος ήχος.

Ψάξ΄το και μόνος σου βέβαια,αλλά νομίζω πως εδώ θα καταλήξεις αν δεν σε περιορίσει η τιμή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ομως πολυ καριμα απιστευτοι μουσικοι να χαραμιζονται παιζοντας αηδιες και κανοντας οτι τους πουνε οι αλλοι απλα και μονο για να πληρωθουν.Ειναι τραγικο.

Καταλαβαινω οτι οι περισσοτεροι το κανουν καθαρα για τα λεφτα,απλα ειναι πολυ ασχημο να περιοριζεις εναν μουσικο με αυτον τον τροπο

Γιατι τη καλυτερο εχουν να κανουν Παρασκευοσαββατα?Νομιζεις οτι ο Χ μουσικος θα εβγαζε εστω τα μισα απο οσα βγαζει με την δουλεια του απ αυτα που βγαζει στα μπουζουκια?Οι καλες σκηνες ειναι γεματες με τεραστιους μουσικους που δουλευουν για νυκτοκαματο...Τωρα ειναι ατοπο και ανουσιο να αναφερω παραδειγματα τα οποια ειναι παρα παρα παρα πολλα...Ειναι ενας τροπος βιοπορισμου και πολυ καλος μαλιστα...τα λεφτα ειναι παρα πολλα!!!..Η κανεις ιδιαιτερα η παιζεις στα μπουζουκια...Συνηθως παει μπουζουκια-κουραση-ιδιαιτερα...Θελω να βγαλω δισκο η να παρω αμαξι?Μπουζουκια..ετσι ειναι...Ολοι οι μουσικοι που παιζουν σε μπουζουκια εχουν δικες τους δουλειες...Και πολλες φορες ο τροπος για να βρουν χρηματα για παραγωγη δισκου κλπ ειναι τα μπουζουκια...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε πολλες παριπτωσεις το ταλεντο τους εξαντλειται . Εχω προσωπικη εμπειρια με μπασιστα  ο οποιος μεγαλωσε με Bands οπως Dream Theater, Psychotic Walz, και επαιζε σε ενα πολυ καο ελληνικο progressive  σχημα, τα παρατησε ολα για να δουλεψει  σε κεντρα λογω οικονομικης αναγκης.μετα απο καμια  5αετια ενασχολησης με την νυχτερινη διασκεδαση  μαλλον γυρισε στα παλια.Προσφατα  τον ακουσα να παιζει σε μια prog μπαντα και μπορω να πω οτι το παιξιμο του βρωμαει σκυλαδικο  απο χιλιομετρα μακρια πλεον.Καμια σχεση το παιξιμο του πριν με το τωρα.Εντελως διαφορετικη νοοτροπια.

 

Και εγω ξερω ατομα που παιζουν σε διαφορα μεταλ σχηματα, αλλοι εχουν δικο τους studio, ή παραδιδουν ιδιαιτερα,και τα βραδια δουλευουν σε κεντρα διασκεδασης γιατι τα λεφτα ειναι πολυ καλα.

 

Αυτος ειναι ο ελληνικος τροπος μονο δυστυχως.Και εγω αν μπορουσα θα δουλευα τα βραδια αν με πληρωναν καλα και την ημερα θα εκανα την ζωη μου,θα επαιζα τη μουσικη που γουσταρω και ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάει ποτέ σε πολιτιστικό κέντρο :), ότι ξέρω μόνο από την τηλεόραση και από αφηγήσεις :) αλλά μου προξενεί απορία γιατί υπάρχει τόσο τρελό ψάξιμο με ήχους, μίντι κλπ;

 

(αφού το πιο σημαντικό είναι το φουστάνι της τραγουδίστριας  :))

 

Και εγω ξερω ατομα που παιζουν σε διαφορα μεταλ σχηματα, αλλοι εχουν δικο τους studio, ή παραδιδουν ιδιαιτερα,και τα βραδια δουλευουν σε κεντρα διασκεδασης γιατι τα λεφτα ειναι πολυ καλα.

 

Αυτος ειναι ο ελληνικος τροπος μονο δυστυχως.Και εγω αν μπορουσα θα δουλευα τα βραδια αν με πληρωναν καλα και την ημερα θα εκανα την ζωη μου,θα επαιζα τη μουσικη που γουσταρω και ολα καλα.

 

υπάρχει κι η εναλλακτική του να έχεις άλλη δουλειά το πρωί και μερικά βράδια να παίζεις τη μουσική που σου αρέσει. Και μεταξύ άλλων όποιος νομίζει ότι ο Βάι η οι Dream Theatre είναι η μουσική που πρέπει να παίζει στην Ελλάδα δεν έχει παρά να το κάνει.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου