Προς το περιεχόμενο

Γνώμες, σχόλια και κριτική, επί τεχνικού επιπέδου, σε cli


the_remalian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα!

 

Ανεβάζω ένα clip (1.51 sec) που έφτιαξα πρόσφατα. Πείτε μου γνώμες, κυρίως πάνω σε τεχνικά ζητήματα του ήχου και σε δεύτερη μοίρα ως μουσική ιδέα! Πως ακούγεται στα αυτιά και στα ηχεία σας δηλαδή!

 

Thanx!

2010_anadoume-03_-_Copy.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο μου φάνηκε και μένα, το μόνο που ισως θα μπορουσα να παρατηρήσω, είναι οτι η αρχική μελωδιούλα "χανεται" στη μίξη όταν μπουνε και τα άλλα όργανα. Καταλαβαίνω πως ο σκοπός δεν είναι να ξεχωρίζει πολύ, αλλά ένα "τικ" παραπάνω πιστεύω θα ήταν καλύτερα.

 

μπράβο! ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα!

 

Ανεβάζω ένα clip (1.51 sec) που έφτιαξα πρόσφατα. Πείτε μου γνώμες, κυρίως πάνω σε τεχνικά ζητήματα του ήχου και σε δεύτερη μοίρα ως μουσική ιδέα! Πως ακούγεται στα αυτιά και στα ηχεία σας δηλαδή!

 

Thanx!

 

Γεια χαρά, θα σταθώ περισσότερο στην ιδέα που ελπίζω να είναι δική σου γιατί είναι κορυφαία και αξίζει να ολοκληρωθεί έστω και σαν instrumental αν δεν βρίσκεις παρόμοιας ποιότητας φωνητικά.

Όσο για τον ήχο, στα τύμπανα ακούγεται "γιαπωνέζος" ντράμμερ :), και στις βρώμικες μυρίζει guitar rig. Mακάρι να μην είναι. Οι κιθάρες θα μπορούσαν να είναι πιο λαμπερές στα μεσαιοπρίμα τους και περισσότερο οι καθαρές (και λίγο chorus παραπάνω δεν θα έβλαπτε).

Το μπάσο ακούγεται καλό. Θα μπορούσε να έχει περισσότερο όγκο. Λίγο παραπάνω sansamp δεν θα έβλαπτε αν έχεις Protools. :)

Τέλος, θα μπορούσες να κομπρεσάρεις ασύστολα το όλο πράγμα για να "κουνάει" λίγο πιο πολύ. Είναι είδος μουσικής που μπορεί να το "δεχτεί" καλά αυτό.

 

Αυτά..Πάνω απ' όλα έχεις καλό κομμάτι πάντως και αυτό είναι το πρωτεύον. Αν υπάρχει καλό κομμάτι και καλός παίχτης τότε ο ήχος έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό κομμάτι. Σίγουρα αξίζει να το ολοκληρώσεις. Για τον ήχο συμφωνώ με τον haryy, ειδικά για το κομπρεσάρισμα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να το ακούσουν και να σχολιάσουν!

 

IraklisZS πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου το σκεφτόμουν κι εγώ. Όντως δεν είναι αυτός ο σκοπός της αλλά παρ'όλ'αυτά ένα κλικ παραπάνω θα το πάρει!

 

haryy ναι η ιδέα είναι δική μου. Υπολογίζω να μπουν κατάλληλα φωνητικά ώστε να γίνει πλήρες το κομμάτι.

Οι κιθάρες είναι όντως guitar rig (βγάζει μάτι? :))μιας και δεν έχω χώρο κατάλληλο για να πειραματιστώ με το real thing... Με το "Γιαπωνέζος drummer" τι εννοούμε? Στο cubase γίναν όλα. Για μπάσο όσο μπακάλικο κι αν ακούγεται είναι η κιθάρα μου -1oct από pitch shifter :o μετά περνάει κι αυτή στο rig. Όγκο συχνοτικά μιλώντας? reverb-wise?

Τέλος απευθυνόμενος και στον theoctapus εννοείτε να το compressάρω κι άλλο το κομμάτι? Εκεί που το φοβόμουνα ότι το έχω πιέσει ήδη αρκετά!!

 

thanx again και περιμένω και άλλες απόψεις-παρατηρήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ εμπνευσμένο κομμάτι! Όσο για αυτό:

 

Για μπάσο όσο μπακάλικο κι αν ακούγεται είναι η κιθάρα μου -1oct από pitch shifter :o μετά περνάει κι αυτή στο rig.

 

:o :o :o

 

1000 μπράβο τόσο για την υλοποίηση (άλλοι δεν μπορούν να βγάλουν τέτοιον ήχο ούτε με πολλαπλάσιο budget του δικού σου και "ορθόδοξα" μέσα, τρανό παράδειγμα ο γράφων του post) όσο και για το ίδιο το κομμάτι.

 

Keep up, και πόσταρε όταν κι άλλο clip μόλις το προχωρήσεις.

 

Cheers

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cubase γίναν όλα. Για μπάσο όσο μπακάλικο κι αν ακούγεται είναι η κιθάρα μου -1oct από pitch shifter :o μετά περνάει κι αυτή στο rig.

 

Και δεν ακούγεται και άσχημα έτσι?? :o

 

Μπράβο, +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...haryy ναι η ιδέα είναι δική μου. Υπολογίζω να μπουν κατάλληλα φωνητικά ώστε να γίνει πλήρες το κομμάτι.

Οι κιθάρες είναι όντως guitar rig (βγάζει μάτι? :))μιας και δεν έχω χώρο κατάλληλο για να πειραματιστώ με το real thing... Με το "Γιαπωνέζος drummer" τι εννοούμε? Στο cubase γίναν όλα. Για μπάσο όσο μπακάλικο κι αν ακούγεται είναι η κιθάρα μου -1oct από pitch shifter :o μετά περνάει κι αυτή στο rig. Όγκο συχνοτικά μιλώντας? reverb-wise?

Τέλος απευθυνόμενος και στον theoctapus εννοείτε να το compressάρω κι άλλο το κομμάτι? Εκεί που το φοβόμουνα ότι το έχω πιέσει ήδη αρκετά!!

 

thanx again και περιμένω και άλλες απόψεις-παρατηρήσεις!

 

Καλά είσαι πολύ θρασύς με το μπάσο!!! ;D δεν φαίνεται καθόλου ότι το έκανες με κιθάρα.

Με τον όγκο εννοώ συχνοτικά να το ενισχύσεις.

Γιαπωνέζους λέμε τα ρυθμοκούτια και τα Midi τύμπανα γενικώς ;D ;D ;D.

Για το κομπρεσάρισμα εννοώ όντως να το πιέσεις παραπάνω ειδικά στo drum buss και μετά και στο γενικό master όλου του κοματιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χώνε αρχηγέ ωραίο το κλιπάκι. Αρχικά με ξένισαν τα ντραμς (σα να μου τρυπάγανε τ'αυτιά αλλά ο ρυθμός παρασέρνει εύκολα και πέρασε σε 2ο πλάνο η έντασή τους. Nice job.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου