Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις ατάκτως ερριμμένες για το Blues εδώ και σήμερα


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τέλειο το βίντεοοοο...

 

Όσο για το Cross Road Blues, μάλλον το lynching ήταν το πρόβλημα. Το λέει και η Wiki... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Να καταθέσω και εγώ τον "πνευματικό" μου οβολό ως φίλαθλος της μουσικής,σχετικά με τα blues στην Ελλάδα,σήμερα:

ο λόγος που,κατά τη γνώμη μου, η συγκεκριμένη μουσική σκηνή μοιάζει να έχει βαλτώσει είναι,γιατί κινείται σε τετριμμένη και χιλιοειπωμένη θεματολογία από τους νέους καλλιτέχνες του χώρου.

  Ο bluesman χρειάζεται να έχει ανοικτές τις αντέννες του και θα δει ότι γύρω του,δυστυχώς,υπάρχουν εκείνες οι συνθήκες που θα του επιτρέψουν να εκφράσει καινούργια πράγματα:

η γενιά των 700€,η απουσία αγάπης και συναισθημάτων από το σεξ(καλά,αυτό δεν ξέρω,αν είναι σίγουρα κακό  :P),η παγκοσμιοποίηση ως ισοπέδωση της διαφορετικότητας,η "δικτατορία" των ΜΜΕ είναι κάποια από αυτά που μου έρχονται γρήγορα στο μυαλό και συμβαίνουν ΕΔΩ.Όχι στις φυτείες του αμερικανικού Νότου γύρω στα 1940.

Στην τελική,αν είναι να ακούσω ΠΑΛΙ για συμφωνίες με τον Βελζεβούλη,για μια παλιά Cadillac και αν κάποιος είναι κακός από γεννησιμιού του,προτιμώ να το ακούσω από τους καταξιωμένους του χώρου και όχι από νέα παιδιά που δεν έχουν βιώσει τίποτα από αυτά.

  Από νέα συγκροτήματα,προσωπικά, προτιμώ να ακούω νέα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα.

Στο παρον τι γινεται...

Δηλαδη η συγκεκριμενη μουσικη περιλαμβανει απο Johnson που αναφεραμε, Memphis Jug Band, Mississippi Fred McDowell, εως και Black Keys, Bonamassa, D.Trucks και αλλους πολλους απο τη σημερινη εποχη...

Και ομως βλεπεις την πλειοψηφια των ημεδαπων, εχουν μεινει στα ιδια και στα ιδια.

Δηλαδη, παιδακι ημουν15 χρονων και κοντευω να γερασω και βλεπω τις ιδιες κινησεις και τα ιδια πραγματα.

Εξαιρεση ειναι ζητημα να αποτελουν 2-3 μπαντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τέλειο το βίντεοοοο...

 

Όσο για το Cross Road Blues, μάλλον το lynching ήταν το πρόβλημα. Το λέει και η Wiki... ;)

 

Ο γιές, ενδιαφέρον όμως ε; Φαντάσου πως ήταν για μένα όταν τόμαθα σε εποχές προ ίντερνετ και βίκις... Κι ο μύθος; Συμβόλαια, διάβολος, κόντρες, συναλλαγές...

Ο Ρόμπερτ λοιπόν οδύρεται για πιό ταπεινά κίνητρα, σημαντικά όμως για τον ίδιο σαν το πετσί του... Απλά αναλογιστείτε το, κάπως έτσι, βήμα βήμα κάποιος μπορεί ίσως να καταλάβει μερικά πράγματα γι'αυτή τη μουσική και τους ανθρώπους της...

Όσο για το βίντεο, νομίζω φανερώνει πιό πολύ τα στραβά της σύγχρονης Χολλυγουντιανής σόου μπιζ παρά διασκεδάζει...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, καλά και το "Me and the Devil Blues" δεν βοήθησε στις φήμες... Άλλωστε απ' ό,τι ξέρω η φήμη ότι είχε πουλήσει την ψυχή του ήταν σύγχρονή του... Πάντως για το lynching με είχε προλάβει ο Audiokostas.

Ίσως γιατί αν σε έβρισκαν μόνο, μαύρο βραδιάτικα σε κάναν strange fruit...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια άλλη (ή μήπως άλλη μια) άποψη επί του θέματος, ενυπόγραφη.

http://southernrock.gr/cms/content/view/3103/128/lang,el/

Μία κίτρινη κάρτα στον Δημήτρη που εξέθεσε την άποψή σε άλλο site του και καλά έκανε, χρησιμοποιώντας σαν εφαλτήριο/βοήθημα (πες το όπως θες) το συγκεκριμένο thread στο οποίο καιτοι συμφορουμίτης αλλά και γνώστης του είδους με άποψη για το είδος, δεν συνέβαλλε/συμμετείχε.

 

Θα του τα ψάλλω στο φεστιβάλ.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

blues.png

Εκπρόσωποι των δικαιούχων του επιδόματος θέρμανσης μετά τη συνάντησή τους με τον αρμόδιο Γενικό Γραμματέα καθ' οδόν για freddo σε καφετέρια του κέντρου.

 

 

 

 

 

 

 

(Χαριτολογώντας, θέλω να πω ότι ο Έλληνας δεν έχει ΑΝΑΓΚΗ τα blues αν έχει σκοτούρες. Κατά τη γνώμη μου τα blues στην Ελλάδα του σήμερα έχουν θέση ως μουσική και όχι ως "ρεύμα" ή στάση ζωής.)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blues.png

Εκπρόσωποι των δικαιούχων του επιδόματος θέρμανσης μετά τη συνάντησή τους με τον αρμόδιο Γενικό Γραμματέα καθ' οδόν για freddo σε καφετέρια του κέντρου.

Τους ξέρεις;

 

(Χαριτολογώντας, θέλω να πω ότι ο Έλληνας δεν έχει ΑΝΑΓΚΗ τα blues αν έχει σκοτούρες. Κατά τη γνώμη μου τα blues στην Ελλάδα του σήμερα έχουν θέση ως μουσική και όχι ως "ρεύμα" ή στάση ζωής.)

Πολύ σωστά μιλάς.

Έχω την εντύπωση όμως ότι ισχύει για την συντριπτική πλειονότητα της μουσικής.

Τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου