Προς το περιεχόμενο

Αγορά πιάνου για παιδί?


VarmaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα,

Ξεκίνησε ο γιός μου (7 χρονών) ,μαθήματα πιάνου και φαίνεται ότι του αρέσει.

Θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με την αγορά ηλεκτρικού πιάνου για να κάνει την εξάσκηση του.

Επειδή είναι ακόμα νωρίς βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα το συνεχίσει, θα ήθελα κάτι σχετικά οικονομικό και στην πορεία βλέπουμε.  

Προς το παρόν έχω ένα midi keyboard  49 πλήκτρων, αλλά επειδή τώρα ξεκίνησε μαθήματα σε κανονικό πιάνο ,νομίζω ότι το midi  δεν είναι το κατάλληλο πλέον.

Όποιος έχει κάποια άποψη , ευπρόσδεκτη!   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, VarmaX είπε

Ξεκίνησε ο γιός μου (7 χρονών) ,μαθήματα πιάνου και φαίνεται ότι του αρέσει.

Το ίδιο και ο δικός μου πέρσι.

Προσωπικά βρήκα ένα Clavinova στις αγγελίες, βαρυκεντρισμένο πλήκτρο κλπ.

Θα σου έλεγα να τσεκάρεις τις αγγελίες για κάτι ανάλογο και όλο και κάτι θα προκύψει. Σε καμία περίπτωση να μην πετάξεις πολλά χρήματα- καθότι το δικό μου το καμάρι ναι μεν πάει ορεξάτο για μάθημα, αλλά το πιάνο το έχουμε για... τραπέζακι, αφού σχεδόν δεν το ακουμπάει...   😄

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Το ίδιο και ο δικός μου πέρσι.

Προσωπικά βρήκα ένα Clavinova στις αγγελίες, βαρυκεντρισμένο πλήκτρο κλπ.

Θα σου έλεγα να τσεκάρεις τις αγγελίες για κάτι ανάλογο και όλο και κάτι θα προκύψει. Σε καμία περίπτωση να μην πετάξεις πολλά χρήματα- καθότι το δικό μου το καμάρι ναι μεν πάει ορεξάτο για μάθημα, αλλά το πιάνο το έχουμε για... τραπέζακι, αφού σχεδόν δεν το ακουμπάει...   😄

χα χα... έτσι ακριβώς... και γω αυτό φοβάμαι...

αλλά το πολύ πολύ  να μάθω εγώ!😄

 

23 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Budget?

 300-400  περίπου αν κοιτάξω και αγγελίες για κανένα μεταχειρισμένο ... αντε 500 max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, VarmaX είπε

 300-400  περίπου αν κοιτάξω και αγγελίες για κανένα μεταχειρισμένο

Ναι ως εκεί, δεν είναι για πιο πολλά. Και εγώ αν θυμάμαι καλά έδωσα 350- 370 κάτι τέτοιο.

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το απόλυτα φθηνότερο είναι αυτό

https://www.thomann.de/gr/thomann_sp_120.htm

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προχθές η κόρη μου 4 χρονών μου ζήτησε πιάνο με ουρά και ντραμς. Τι να κάνω;

 

Τις έδειξα κάποιες φώτο μου ζήτησε αυτά. Αξίζουν;

 

https://www.thomann.de/gr/millenium_youngster_drum_set_pink_spkl.htm?offid=1&affid=355&utm_source=skroutz.gr&utm_medium=affiliate&utm_campaign=feed_id-355%23bewertung#bewertung

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2023 στις 10:18 ΜΜ, dimsonic είπε

Δες korg b2 Yamaha p125.

 

ok, εκεί πάμε στα 580  μαζί με βάση και σκαμπό.

Ανεβαίνουμε αρκετά αλλά απ΄οτι ψάχνω στις αγγελίες είναι όλα πανάκριβα, τουλάχιστον αυτά που παίζουν τώρα.

θα περιμένω λιγάκι μπας βρεθεί καμία ευκαιρία μεταχειρισμένου ...αλλιώς αναγκαστικά θα πάω σε ένα απο αυτά.

 

να κοιτάξω και clavinova? ή είναι τα ίδια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις το p125 καινουργιο, να εχεις και την εγγυηση, να εχεις και ενα τιμιο οργανο που θα αρκεσει και με το παραπανω για τα πρωτα χρονια του παιδιου.

 

 Απλα τρεναρε το για ενα μικρο διαστημα, για να εισαι σιγουρος οτι το παιδι γουσταρει οντως. Εχε του εκει το 49αρι ανοικτο με κανα ωραιο ηχο, και αν το βλεπεις να καθεται εκει, και να γουσταρει να γρατζουναει, τοτε κανε την κινηση. Αμα το βλεπεις να βαριεται και να μην το ακουμπαει, δε νομιζω οτι θα αλλαξει αυτο με το yamaha.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου