Προς το περιεχόμενο

Αγορά πιάνου για παιδί?


VarmaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, manosx είπε

 Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις το p125 καινουργιο, να εχεις και την εγγυηση, να εχεις και ενα τιμιο οργανο που θα αρκεσει και με το παραπανω για τα πρωτα χρονια του παιδιου.

 

 Απλα τρεναρε το για ενα μικρο διαστημα, για να εισαι σιγουρος οτι το παιδι γουσταρει οντως. Εχε του εκει το 49αρι ανοικτο με κανα ωραιο ηχο, και αν το βλεπεις να καθεται εκει, και να γουσταρει να γρατζουναει, τοτε κανε την κινηση. Αμα το βλεπεις να βαριεται και να μην το ακουμπαει, δε νομιζω οτι θα αλλαξει αυτο με το yamaha.

Ναι σωστά. Δεν έχεις και άδικο σε αυτό που λες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό πάντως που σου πρότεινε ο Δημήτρης- του Thomann- για entry όργανο χωρίς να δώσεις πολλά είναι μια χαρά.

Σίγουρα με τα 73 πλήκτρα δεν είναι φουλ κλαβιέ πιάνου και δεν είναι βαρυκεντρισμένα, αλλά όπως σου είπα, entry level. Και αν η δουλειά πάει... south θα "κλαις" μόνο 179 ευρώ 😄

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αυτό πάντως που σου πρότεινε ο Δημήτρης- του Thomann- για entry όργανο χωρίς να δώσεις πολλά είναι μια χαρά.

Σίγουρα με τα 73 πλήκτρα δεν είναι φουλ κλαβιέ πιάνου και δεν είναι βαρυκεντρισμένα, αλλά όπως σου είπα, entry level. Και αν η δουλειά πάει... south θα "κλαις" μόνο 179 ευρώ 😄

 

 

θα προτιμούσα να είναι .. όσο γίνετε βέβαια...   πιο κοντά  στο κλασικό πιάνο ,ειδικά στην αίσθηση που σου δίνουν τα  βαρυκεντρισμένα πλήκτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, VarmaX είπε

θα προτιμούσα να είναι .. όσο γίνετε βέβαια...   πιο κοντά  στο κλασικό πιάνο ,ειδικά στην αίσθηση που σου δίνουν τα  βαρυκεντρισμένα πλήκτρα 

πάρε το p125, έστω με δόσεις.

Αλλά υπάρχουν και άλλα πιο πριν στη λίστα με βαρυκεντρισμένα. Δες τις πιό επωνυμες μάρκες. Roland, Korg, Casio.

Πάντως το 125 το πήραμε πριν 3 χρόνια και είναι μια χαρά.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι που διακόπτω αλλά γιατί δε σκέφτεσαι για ένα πραγματικό ακουστικό πιάνο; Είδα στις αγγελίες 2 που παίζουν κάτω απο 600 €..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Σόρι που διακόπτω αλλά γιατί δε σκέφτεσαι για ένα πραγματικό ακουστικό πιάνο; Είδα στις αγγελίες 2 που παίζουν κάτω απο 600 €..

 Πάνο σόρυ, αλλά στα 600 θέλει άλλα 600 (και λίγα λέω...) για την μεταφορά και το κούρδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cigaret13 είπε

θέλει άλλα 600

Sad but true. Το έκανα τον Μάιο με το δικό μου. 270 η μεταφορά και 220 τα τρία σταδιακά κουρδίσματα γιατι ήταν παρατημένο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν του γιόκα του αρέσει το πιάνο και συνεχίσει τελικά τα μαθήματα, αργά ή γρήγορα θα του πάρεις ένα ακουστικό. Με digital πιάνα δεν μαθαίνεις -σωστά- πιάνο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ανάμεσα στις λύσεις που σου ανέφεραν οι φίλοι μας παραπάνω να σου προσθέσω και το Casio CDP-S110 BK που είναι και στο μπάτζετ σου και έχει ίσως τα πλήκτρα με την καλύτερη αίσθηση ανάμεσα στα φθηνά και ο ήχος του είναι αξιολογότατος... το πήρε φίλος για τον γιο του μετά από συμβουλή που ζήτησα τότε από πιανίστα επιφανές μέλος μας εδώ και πραγματικά αν και εγώ δεν είμαι κατά διάνοια στο επίπεδό του στο πιάνο συνυπογράφω ότι ανταποκρίνεται στην φήμη του... δεν έχω παίξει στο p125 για να το συγκρίνω αλλά από ότι έχω "ακουμπήσει" ακόμα και σε διπλάσιας αξίας φθηνά ηλεκτρικά, προσωπικά δεν θα έδινα τα παραπάνω χρήματα σε σχέση με αυτό... αν κάποιος έχει εμπειρία κι από τα δύο βέβαια θα μπορεί να σου είναι και πιο χρήσιμος ως γνώμη...

 

τώρα εναλλακτικά για να μην ξεφύγεις στο κόστος ενώ δεν ξέρεις ακόμα το πραγματικό ενδιαφέρον του παιδιού, ΑΝ έχεις ένα laptopάκι, μια καρτούλα ήχου και ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα ηχειάκια, ψάχνοντας στις αγγελίες μπορείς εξετάσεις την περίπτωση να βρεις ένα μεταχειρισμένο 88άρι βαρυκεντρισμένο mother keyboard και να κάνεις την δουλειά σου φθηνότερα και με καλύτερο δυνητικά ήχο... όταν έστησα έτσι στο σαλόνι το παλιό fatar μου, ψάρωσε κόσμος...

 

τέλος, αν το ψάξεις χαρίζονται και φυσικά πιάνα που αν έχεις τον χώρο μπορείς να περιλάβεις στις εν δυνάμει επιλογές σου... παρεμπιπτόντως η πεθερά μου θέλει να ξεφορτωθεί το πιάνο που της παρατήσαμε εκεί μετακομίζοντας μια και από χώρο πάσχουμε εδώ... αν είσαι σε ισόγειο ή χαμηλό όροφο (το πιάνο βρίσκεται σε 1ο) οπότε τα μεταφορικά δεν θα ξεφύγουν μπορείς να το κοιτάξεις κι αυτό... σαν πιάνο είναι πάνω από 100 χρονών και έχει ιστορική διαδρομή στην ελληνική καλλιτεχνική σκηνή μια και έχει περάσει από πολλά χέρια (στην γυναίκα μου πέρασε πριν πολλά χρόνια από τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου) αλλά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ την κατάστασή του... το χρησιμοποιούσε τελευταία ο κουνιάδος μου στις σπουδές του αλλά σίγουρα το κούρδισμα του και τις μικροεπισκεύες του τις θέλει... το  έβαλα στις αγγελίες του noiz οπότε αν σε ενδιαφέρει ως περίπτωση του ρίχνεις μια ματιά αλλά ασχέτως αυτού (δεν ξέρω αν έχει ήδη δοθεί) γενικά αν ψάξεις χαρίζονται συχνά παλιά πιάνα λόγω χώρου...

 

το ιδανικό βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να επισκέπτεσαι τον χώρο που θα υπάρχει το υποψήφιο με έναν τεχνικό (αλλά αμάξι φάση) που θα σου προσδιορίσει την τελική τιμή και με την επισκευή, ώστε να κρίνεις αν αξίζει τον κόπο η όλη διαδικασία σε σχέση με το τελικό κόστος που θα προκύψει... κι αν το παιδί βαρεθεί σου μένει σαν έπιπλο... παίρνει σεμεδάκι και πολλά μπιμπλό πάνω...🙂

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οκ, θα το κοιτάξω και το casio!

Δυστυχώς δεν έχω χώρο για κλασικό  αλλά και να είχα, μένω σε νησί ,οπότε δεν υπάρχει ευχέρεια για δοκιμές, άσε που  το κόστος θα ήταν μεγάλο.

ευχαριστώ για την απάντηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου