Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε αλλαγη μαγνητων!


Zer0cooL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα καταρχας σε ολους και καλως σας βρηκα!

Εχω 2 κιθαρες στην κατοχη μου μια Fender Stratocaster Japan αγορασμενη το 97 και μια Epiphone Korina Explorer.Το εγχειρημα που θελω να κανω ειναι διπλο...Κανα 1-2 χρονια μετα την αγορα της Φεντερ, της ειχα αλλαξει μαγνητη - σε μαγαζι (βιαιοπραγια!!!) και ειχα βαει τον X2N DiMarzio (πολυ βαρβαρος για Φεντερ...). Τωρα θελω να την επαναφερω στην αρχικη της κατασταση και εχω προμηθευτει καινουριο pickguard (το αλλο ειχε κοπει), πλαστικα κτλ...Αυτο ειναι το ενα θεμα

Το 2ο εχει να κανει με την Εξπλορερ, οπου της εχω παρει τους EMG 60/81 μαγνητες και θελω να τους τοποθετησω!

Υπαρχει καποιος οδηγος ως προς αυτες τις αλλαγες?? Με σχεδια και βημα βημα κατασταση? Δεν εχω ξανακανει τετοιο εγχειρημα και ακομα δεν εχω ανοιξει τις κιθαρες (μου λειπει το κολλητηρι οπου θα προμηθευτω αυριο ελπιζω). Η παμε βλεποντας και κανοντας? (εννοω οπως ειναι συνδεδεμενα τα πρωτα εκει ακριβως συνδεω και τα καινουρια? - ΔΕΝ εχω ιδεα απο αυτα!)

Ευχαριστω προκαταβολικα οσους βοηθησουν και συγγνωμη αν ποσταρω σε λαθος μερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον

Τι καλύτερο για μάθημα από τον καλύτερο...;

Πάντως από τη στιγμή που αποφάσισες να τους αλλάξεις μόνος σου, σημαίνει κάτι, επομένως μη φοβάσαι, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι τόσο λάθος που να κάνεις τα οργανάκια σου για πέταμα!

Πρώτα από όλα πρέπει να ξέρεις που πάει τι. Άρα βρες ηλεκτρολογικά σχέδια (πιθανό να είχαν μέσα στο κουτί οι μαγνήτες). Και μετά πως πάει τι. Εκεί βλέπεις το βίντεο.

Αν ξέρεις να κολλάς και καταλαβαίνεις τα σχέδια, θα σου πάρει καμιά ώρα για την κάθε κιθάρα με ρυθμούς χαλαρούούούούούούούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις σκοπο να την παντρευτείς μην την "ανοιξεις" την explorer. (ασε που μπορεί να την πάρω εγώ κάποτε.....τι χρώμα ειναι?)

 

για την στρατ αν θες σε fender, βάλε custom 69, αλλά ειναι ανάλογα τον ήχο που ψάχνει ο καθένας.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει κι εχω ετοιμα μερικα βιντεακια απο youtube για οταν θα ερθει η ωρα του μαστορεματος...Απλα ειναι του χαρακτηρα μου πριν κανω οτιδηποτε να ειμαι προετοιμασμενος οσο το δυνατον καλυτερα για το τι θα συνατησω...Οπως στη δουλεια με τα χειρουργια! lol

Της Fender θα της βαλω τον μαγνητη που ειχε απ τη μανα της τοτε (τον εχω κρατησει) θα δω τι παιζει με τον ηχο της και βλεπω. Την Explorer που με βολευει καλυτερα η ταστιερα της θα της βαλω τους EMG.Ειναι στο χρωμα του ξυλου με χρυση γεφυρα, κλειδια και μεχρι σημερα και μανγητες...

Ελπιζω σημερα να παραλαβω δεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους emg, αν τους έχεις πάρει απ'έξω, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι με το καινούργιο σύστημα installation και θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις το κολλητήρι μόνο για να βγάλεις τους παλιούς μαγνήτες. οπότε ακολούθησε προσεκτικά τις οδηγίες στο leaflet.

 

Edit: by the way, ωραίος συνδυασμός ο 60 με 81

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες τα καταφερα!!!

Εκατσα κανα 4 ωρο βεβαια για να γινουν ολα σωστα αλλα τελος καλο ολα καλα!Σημερα εγινε μονο η αλλαγη της Explorer,αυριο ακολουθει και η αλλη..Βεβαια οι τυποι απο το μαγαζι που ψωνισα μου εστειλαν τον 81 καινουριο (παρτιδα 2010 με το quick install) και τον 60αρη παρτιδα του 2008 που δεν ειχε quick install και χρειαστηκαν 3 κολλησεις...

Οσο για τον ηχο,δε το συζηταω τρελη διαφορα...Ησυχος και παραλληλα ογκωδης ο 81, κρυσταλλινος ο 60αρης τουλαχιστον για τα αυτια μου ..Απομενει η βελτιωση της τεχνικης, οντας αυτοδιδακτος

Οριστε μερικες φωτος απ τις κιθαρες μου (τη μια θα μπορουσε να την χαρακτηρισει κανεις τον "βιασμο" της Fender,κατι που θα αλλαξει βεβαια αυριο)

DSC00267res.thumb.jpg.532dd6da07eb4b3e5742901e9e896bc0.jpg

DSC00268res_inv.thumb.jpg.0748aba92cb065119fca8623e2f03138.jpg

DSC00269_res_inv.thumb.jpg.28355c3922383ef470bc054bd3df748e.jpg

DSC00270res.thumb.jpg.d0a8adf83a55260c8f820270bd0ef709.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου