Προς το περιεχόμενο

ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα θέμα μάλλον καμμένο εν τη γενέσει του. Πολλοί θα πουν ότι δεν ταιριάζει κιόλας με τη θεματολογία του ΝΟΙΖ. Τους καταλαβαίνω και ζητώ συγγνώμη για την ενόχληση. ¶λλοι πιθανόν να διαφωνούν με την οπτική γωνία μου και άλλους πιθανόν να μην τους αγγίζει καν.

 

Προσωπικά εγώ το θεωρώ πολύ σημαντικό και ιδιαίτερα ανησυχητικό.

 

Αντιγράφω από το in.gr

 

 

 

806810_b.jpg

 

Στον εισαγγελέα οδηγήθηκε την Κυριακή ο υπεύθυνος και γενικός διευθυντής της έκθεσης σύγχρονης τέχνης, κατηγορούμενος για παράβαση του νόμου περί ασέμνων και προσβολή συμβόλων του ελληνικού κράτους.

 

Μετά την ποινική δίωξη που ασκήθηκε σε βάρος του αφέθηκε ελεύθερος ενώ ορίστηκε ρητή δικάσιμος για τη Δευτέρα οπότε και θα παρουσιαστεί στο δικαστήριο.

 

Ο γενικός διευθυντής της έκθεσης -και όχι γενικός διευθυντής του Εκθεσιακού Κέντρου όπως εκ παραδρομής αναφέρθηκε- συνελήφθη στο Έκθεσιακό Κέντρο Helexpo στον Μαρούσι όταν μετά από καταγγελία η Αστυνομία μετέβη στο χώρο και διαπιστώθηκε ότι σε αίθουσα γινόταν προβολή DVD το οποίο παρουσίαζε άσεμνη σκηνή με μουσική υπόκρουση τον Εθνικό Ύμνο.

 

Το επίμαχο έργο κατασχέθηκε, ενώ αναζητείται και η δημιουργός του.

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=806810&lngDtrID=253

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί σου φαίνεται επικίνδυνο; Δεν είναι δα και κανά καινούργιο φαινόμενο - εγώ προσωπικά πρόλαβα να δω τον "Τελευταίο Πειρασμό" στο "Όπερα" δύο μέρες πριν οι "χριστιανοί" το κάψουν, και από τότε μέχρι σήμερα έχω ακούσει (όπως και εσύ υποθέτω) για δεκάδες παρόμοιες περιπτώσεις.

 

Εννοείται ότι η λογοκρισία (και μάλιστα σε αυτό το στυλάκι) είναι απαράδεκτη αλλά - μια και φαντάζομαι ότι κανείς άλλος εδώ μέσα δεν έχει παρόμοια εμπειρία - επίτρεψέ μου να σου πω ότι οι συμμετέχοντες σε τέτοιες ομαδικές εκθέσεις είναι συνήθως τυχάρπαστοι καιροσκόποι οι οποίοι:

 

α) Ποτέ δε θα μπορούσαν να στηρίξουν μόνοι τους μία έκθεση

β) Χιλιοπαρακαλάνε (μέχρι βίζιτας) αρμόδιους/αναρμόδιους χορηγούς και πολιτικούς για να τους εξασφαλίσουν μία θέση σε τέτοια συμβάντα, μπας και πληρώσουν κανά λογαριασμό (εννοείται ότι δεν πουλάνε ποτέ τους τίποτε).

γ) Αυτά που παρουσιάζουν δεν είναι δα και προϊόν κανενός ψαξίματος, ειδικά όταν σχετίζονται και με νέες τεχνολογίες (για αυτούς η επεξεργασία βίντεο είναι όντως κάτι το νέο), αλλά μάλλον προϊόν συνειδητής πρόθεσης να ενοχλήσουν και να εξασφαλίσουν αυτό για το οποίο όντως ενδιαφέρονται, ήτοι την προσοχή των μέσων ενημέρωσης.

 

Οπότε, είναι καθαρά μία υπόθεση στημένου παιγχνιδιού με σκοπό να εκβιαστεί η κοινή γνώμη. Τίποτε το ιδιαίτερα ανησυχητικό, ειδικά αν βλέπεις δελτία ειδήσεων τα βράδυα όπου το ίδιο πράγμα συμβαίνει καθημερινά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω να δω τηλεόραση, και δη ειδήσεις, μήνες.

Οπότε δεν κατανοώ πλήρως το συλλογισμό σου περί στημένου παιχνιδιού.

 

Πέρα από αυτό όμως, οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν σε τέτοιες εκθέσεις μπορεί να είναι χαμερπείς-χαμερπέστατοι και το έργο τους αισχρό έως αίσχρότατο. Αυτό που μένει όμως είναι αυτό ακριβώς που λές

η λογοκρισία (και μάλιστα σε αυτό το στυλάκι) είναι απαράδεκτη

 

Το δε ανησυχητικό είναι ότι η όσμωση των "χριστιανών" και των υπολοίπων "φιλήσυχων πολιτών" βρίσκει πλέον ανοικτή κάλυψη και έκφραση μέσα από τον κρατικό μηχανισμό.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η λογοκρισία αυτού του τύπου είναι απαράδεκτη, αλλά θα συμφωνήσω 100% με τον eye στο παρακάτω quote, που για μένα λέει πολλά.

 

αλλά μάλλον προϊόν συνειδητής πρόθεσης να ενοχλήσουν

 

Δηλαδή ok, λάθος η κάθε λογοκρισία, αλλά ρε γμτ έλεος και με τον κάθε καραγκιόζη που βγαίνει να πει μια μπούρδα απλώς για να σοκάρει τις γιαγιάδες και αισθάνεται ότι έκανε κάτι. Μπράβο δλδ, μεγάλο κατόρθωμα!

 

(φυσικά δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο καλλιτέχνη, αφού ούτε το έργο του ξέρω ούτε τπτ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δε ανησυχητικό είναι ότι η όσμωση των "χριστιανών" και των υπολοίπων "φιλήσυχων πολιτών" βρίσκει πλέον ανοικτή κάλυψη και έκφραση μέσα από τον κρατικό μηχανισμό.

 

Είπες μεγάλη κουβέντα! Συμφωνώ μαζί σου και δυστυχώς δε βλέπω κάτι που να μπορεί να αλλάξει την παραπάνω κατάσταση.

 

Παρόμοιο περιστατικό είχε γίνει ξανά, που αλλού, εδώ το 2003 αν θυμάμαι καλά με έναν Βέλγο καλλιτέχνη (πάλι σύλληψη και αυτόφορο του καλλιτεχνικού διευθυντή της έκθεσης, καθαίρεση του έργου κλπ). Δυστυχώς τέτοια πράγματα γίνονται μόνο εδώ και στα κράτη που είναι βαθιά συνδεδεμένα με τη θρησκεία και δει το μωαμεθανισμό. Δυστυχως...

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δε ανησυχητικό είναι ότι η όσμωση των "χριστιανών" και των υπολοίπων "φιλήσυχων πολιτών" βρίσκει πλέον ανοικτή κάλυψη και έκφραση μέσα από τον κρατικό μηχανισμό.

 

Ακριβώς εκεί πάει το σχόλιό μου περί βραδυνών δελτίων ειδήσεων. Τα βραδυνά δελτία ειδήσεων εκβιάζουν την κρατική τοποθέτηση απέναντι σε τέτοια θέματα, διότι (δεν θα το ξέρεις, αφού όπως λες δεν παρακολουθείς) το είχανε κάνει πρώτο θέμα.

 

Τώρα, οποιοσδήποτε από εμάς ξέρει ότι ΔΕΝ είναι πρώτο θέμα (ούτε πέμπτο δεν είναι) αλλά όταν έχεις υπουργούς και βουλευτές στο τηλέφωνο ή στο πάνελ και τους ρωτάς για τέτοιες μαλακίες (αντί να τους ρωτάς σοβαρότερα πράγματα) ε... κάτι πρέπει να κάνουν και αυτοί για να δικαιώσουν την υπαρξή τους, right;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτά θα συμφωνήσω και με τους όποιους χαραχτηρισμούς του eye προς ορισμένους "καλλιτέχνες"

 

Τον άλλον με το καρπούζι τον θυμάστε; :lol:

 

 

¶σχετο αλλά έχοντας κάποια πείρα και στο εξωτερικό, έχω να πω ότι στην Ελλάδα έχουμε περάσει από την λογοκρισία της τέχνης στην λογοκρισία από την τέχνη! Ο οποιοσδήποτε αυτοβαφτίζεται καλλιτέχνης και πρέπει ντε και καλά λόγω της ιδιότητάς του, να κάνει ότι γουστάρει δίχως να μπορεί να κάνει κανείς τπτ! Μην τον λογοκρίνουμε. :roll:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα από τα πολύ σωστά που είπατε η λογοκρισία

δεν πρέπει να υπάρχει σε μια κοινωνία με ελευθερία

του λόγου (χαχαχαχαχα τι ωραία που τα λέω ο μπαγάσας)

εγώ βέβαια το τοποθετώ σε μια γενικότερη βάση

γιατί αυτό που έγινε στο συγκεκριμένο σκηνικό

δεν το γνωρίζω και δεν μπορώ να τοποθετηθώ

απλά πρέπει να ανεχόμαστε την διαφορετική

άποψη του άλλου και όχι επειδή είμαστε κολλημένοι

να τον στέλνουμε αυτόφωρο

 

βέβαια πέραν των συμφερόντων που εξυπηρετούνται

υπάρχει και η θρησκόληπτη κοινωνοία της υποκρισίας

που βομβαρδίζει κάθε τι διαφορετικό

 

here is Greece reeeee :lol:

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτά θα συμφωνήσω και με τους όποιους χαραχτηρισμούς του eye προς ορισμένους "καλλιτέχνες"

 

Για να μην παρεξηγούμαι, δεν πρόκειται για χαρακτηρισμούς αλλά για την πραγματικότητα, την οποία είχα την ευκαιρία να ζήσω ασχολούμενος από πολύ κοντά με τέτοιες εκδηλώσεις. Καλώς ή κακώς, μιλάω πολύ σοβαρά. :wink:

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν σε παρεξήγησα

 

 

Αλλά για να μην παρεξηγηθώ κι εγώ, τόνισα στην αρχή το "εκτός από αυτά". Δλδ είμαι κι εγώ εναντίον πάσης μορφής λογοκρισίας, αλλά από την άλλη δεν γίνεται ο καθείς να βαφτίζεται καλλιτέχνης και να κάνει ότι του κατέβει στην κούτρα

 

 

Αν είναι έτσι να βάλω καμιά φωτιά, να τρέχω γυμνός, αν να πλακώσω και κανέναν άσχετο στο ξύλο να τα βιντεοσκοπήσω και να τα προβάλλω κι εγώ σε 1 φεστιβαλ ταινιών! Αλλά να μην μπω και με ζουρλομανδία, καθώς θα είμαι καλλιτέχνης! :lol:

 

 

Πάντως επειδή είχα πάει στην έκθεση, έχω να πω ότι πολύς ντόρος για το τπτ έγινε. Το βίντεο ήταν σκηνή από γκουζγκούνη, με μια να αυνανίζεται και 1 χέρι να της ρίχνει αλεύρι και να βγαίνουν δεντράκια! Αν δεν είχε τον εθνικό ύμνο, άκλαυτο θα πήγαινε! ¶ντε τον έκανε τον ντόρο της και την μάθαμε για 2 μέρες...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου