Προς το περιεχόμενο

ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ευρέως διαδεδομένο σύμβολο είναι το νόμισμα, η γραφή, τα σήματα της τροχαίας κλπ.

Και βέβαια δεν σε ρώτησε κανείς αν τα θέλεις!

Ποιος νομίζεις ότι είσαι; ( = είμαι)

Αν όμως παραβιάσεις το «Stop» θα φας κλήση. :wink: και το ξέρεις!!!

 

Ναί άν παραβιάσεις το στόπ θα φάς κλήση. Δέν θα πάς φυλακή όμως επειδή σε ένα άσεμνο έργο τέχνης περιλαμβάνεται και ένα σήμα στόπ. ¶ρα δέν έχει ισχύ ώς ένα πανίσχυρο τοτέμ, απλά έχει χρηστική αξία.

 

Τώρα σε σχέση με τα εθνικά σύμβολα, θεωρώ οτι ότι έγινε, έγινε επειδή είμαστε επιεικώς μπανανία. Και δέν φταίνε όσοι ενήργησαν, αλλα όσοι επιτρέπουμε να συνεχίζουν να υπάρχουν τέτοιοι νόμοι.

 

Ενδεικτικά παραθέτω για τους αμερικάνικους νόμους για τη σημαία:

 

( http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Flag_Code#Standards_of_respect )

 

The United States Flag Code establishes advisory rules for display and care of the flag of the United States. These are U.S. federal law, but there is no penalty for failure to comply with them and they are not widely enforced — indeed, punitive enforcement would conflict with the First Amendment right to freedom of speech, as the U.S. Supreme Court has ruled when the subject has come up in the past.

 

Εδώ περιγράφεται μία περίπτωση που έφτασε στα δικαστήρια:

 

http://caselaw.lp.findlaw.com/scripts/getcase.pl?court=US&vol=491&invol=397

 

Ουσιαστικά η μόνη περίπτωση να τιμωρηθείς είναι π.χ. να κάψεις μια σημαία με το σκοπό να προκαλέσεις αναταραχές και όχι για να εκφραστείς.

 

Αναφέρω το συγκεκριμένο μοντέλο επειδή συμφωνώ μαζί του. Δηλαδή πρέπει να έχω το δικαίωμα να δείξω ακόμη και ότι (δέν το ενστερνίζομαι εγώ, παράδειγμα αναφέρω) σιχαίνομαι το Ελληνικό έθνος και ότι αυτό αντιπροσωπεύει. Ή ότι θεωρώ πως η έννοια Έθνος χρησιμοποιείται απο επιτήδειους για να μας εκμεταλλεύονται. Αλλιώς, και άν δέν δικαιούμαι να το εκφράσω καίγοντας μια σημαία ή βεβηλώνοντας τον εθνικό ύμνο σε μια έκθεση, "νομιμοποιούμαι" ώς καταπιεσμένος να προβώ σε άλλες ενέργειες (δέν χρειάζεται να επεκταθώ πιστεύω).

 

Αυτό που δέν επιτρέπεται κατα τη γνώμη μου είναι να κάνω κάτι τέτοιο ειδικά για να προκαλέσω συμπλοκές, είτε το σύμβολο είναι η ελληνική σημαία, είτε του παναθηναικού, είτε οτιδήποτε. Και προς τα εκεί πιστεύω οτι πρέπει να αλλάξει και η Ελληνική νομοθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναί άν παραβιάσεις το στόπ θα φάς κλήση. Δέν θα πάς φυλακή όμως επειδή σε ένα άσεμνο έργο τέχνης περιλαμβάνεται και ένα σήμα στόπ. ¶ρα δέν έχει ισχύ ώς ένα πανίσχυρο τοτέμ' date=' απλά έχει χρηστική αξία. [/quote']

 

 

 

Μα όλα τα σύμβολα έχουν χρηστική αξία με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Κάποια ίσως δεν θα μπορέσεις να τα καταλάβεις,

όχι γιατί είσαι κανένας χαζός, αλλά γιατί κάποιος θα πρέπει να σου εξηγήσει

το πώς τα χρησιμοποιείς και ποια είναι η δύναμή τους.

 

Κάποια σύμβολα ενεργοποιούν τις δυνάμεις ενός Συλλογικού Όντος (ομάδας ανθρώπων) κλπ,

τα οποία χάνουν την δύναμή τους όταν χλευασθούν και απομυθοποιηθούν.

 

Το «εν τουτω νίκα» ενεργοποίησε τότε μεγάλες ψυχικές δυνάμεις σε κάποιους.

 

Σήμερα όμως; :wink:

 

Έτσι είναι και η σημαία ή ο Εθνικός ύμνος.

 

Τώρα το αμερικανικό έθνος είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση

με την οποία δεν θέλω να ασχοληθώ,

τουλάχιστον εδώ στο Noiz.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά η μόνη περίπτωση να τιμωρηθείς είναι π.χ. να κάψεις μια σημαία με το σκοπό να προκαλέσεις αναταραχές και όχι για να εκφραστείς.

 

Εσύ μπορεί απλά να ήθελες να κάνεις μια βόλτα με το αυτοκίνητο σου,

αλλά αν σε αυτή τη βόλτα χτυπήσεις έναν άνθρωπο εξακολουθείς να είσαι υπεύθυνος,

έστω και αν δεν είχες πρόθεση.

 

Καλή η έκφραση αλλά και ο σεβασμός απαραίτητος. 8)

 

Δεν μπορείς να χλευάζεις κάτι για το οποίο άλλοι έχυσαν το αίμα τους.

Αν μάλιστα αυτό το κάτι, συμβολίζει την ύπαρξή σου και τα δικαιώματα σου,

τότε δεν χρειάζεσαι φυλακή αλλά ψυχιατρείο. :roll:

 

Ή παριστάνεις τον τρελό για να γίνεις γνωστός. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σύμβολο σαν τον εθνικό ύμνο ή τη σημαία συμβολίζει ένα έθνος. Είναι εθνικό σύμβολο. Αυτούς που πέρασαν, αυτούς που περνούν και αυτούς που θα περάσουν + αυτά που έχουν γίνει.

 

Δεν τίθεται θέμα αν σ'αρέσει η όχι γιατί δεν είναι το σχέδιο ή οι νότες που έχουν σημασία αλλά αυτά που συμβολίζουν.

 

Οποιαδήποτε χρήση τους λοιπόν παραπέμπει στο συγκεκριμένο έθνος.

 

¶σχετα με τις πεποιθήσεις του καθενός, κάποια πράγματα δεν τα ακουμπάς (πως λέμε μάνες δε βρίζουμε). Τώρα, για μερικούς ο σκοπός της τέχνης είναι να προκαλεί, αλλά σίγουρα είναι ένας εύκολος και κακόγουστος τρόπος για να προκαλέσει κανείς η χρήση ενός εθνικού συμβόλου.

 

Γι'αυτό δεν συμφωνώ με κάψιμο εθνικών συμβόλων (που είναι σπορ & παράδοση για μερικούς) και κάθε μορφής γελιοποίησή τους.

 

Όχι δεν είμαι εθνικιστής και όχι δεν είμαι ανάρχας.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ IxNiLaTiS πιστεύω ότι κολλάμε στα σύμβολα τα

οποία χρησιμοποιήθηκαν για τους λόγους που λες

και αντί να τα βλέπουμε ως εργαλείο (γιατί αυτό ήταν

ήθελαν κάτι να στηριχθούν οι άνθρωποι γιατί δεν

πίστευαν στις δυνάμεις τους) που χρησιμοποιήθηκε τότε

τα κάνουμε κάτι ιερό το οποίο μας το έδωσαν να το

μασάμε και δεν ξέρουμε το γιατί αν αύριο γίνει πόλεμος

και ο κόσμος βρει κάτι άλλο να του δώσει δύναμη τότε

αυτό θα είναι η σημαία ή ο εθνικός ύμνος ή ο σταυρός

και γενικότερα το λάβαρο της επανάστασης άρα η

λογοκρισία παύει να ιφίστατε όταν παύουν να υπάρχουν

αδύναμοι ανθρώπου που αντί να πιστεύουν στο

εαυτό τους θεοποιούν ένα ζωγραφισμένο κομμάτι πανί

 

ΥΓ βέβαια εδώ χωράνε αναλύσεις επί αναλύσεων αλλά

εγώ αναφέρω κάτι πολύ γενικό και όσο για αυτό που

είπε ο kosh με στεναχωρεί που το κάψιμο ενός "συμβόλου" είναι ικανό να προκαλέσει ταραχές

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν μπορείς να χλευάζεις κάτι για το οποίο άλλοι έχυσαν το αίμα τους.

 

 

Κατ' εμέ όσοι πολέμησαν' date=' πολέμησαν για την [b']ελευθερία[/b]. Καταλαβαίνω πως ότι εγώ χαρακτηρίζω ελευθερία μπορεί κάποιος άλλος να το χαρακτηρίσει ασυδοσία. Δέν απελευθερωθήκαμε όμως απλά για να αλλάξει το χρώμα του δυνάστη μας απο κόκκινο σε μπλέ. Η γία να δίνουμε τη "δεκάτη" εδώ http://www.lockheedmartin.com/ αντί στον σουλτάνο. Απελευθερωθήκαμε για να μπορεί να πεί ο άλλος ένα "Δε μας χέζεις ρε Ντ#λ@ρα" (you know what I mean). Εσύ θα μου πείς δέν σου φταίει ο εθνικός ύμνος. Σε κάποιον άλλον θα του φταίει. Δώσε του το δικαίωμα να το εκφράσει ελεύθερα. EDIT: Εξάλλου, ο σεβασμός δέν επιβάλλεται, κερδίζεται.

 

Και επι μιάς λεπτομέρειας. Δέν έκανα γενική αναφορά στην Αμερική και στην πολιτική της, κάτι που όπως τονίζεις και εσύ δέν αρμόζει στη θεματολογία του noiz. Απλά συμφωνώ με το πνεύμα μιας μεμονομένης νομοθετικής ρύθμισης που σχετίζεται με το θέμα της λογικρισίας. Δέν θα το απορρίψω απλά και μόνο επειδή προέρχεται απο την Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 13, 2007 1:25 pm Θέμα δημοσίευσης:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

IxNiLaTiS έγραψε:

 

 

Δεν μπορείς να χλευάζεις κάτι για το οποίο άλλοι έχυσαν το αίμα τους.

 

 

 

 

Κατ' εμέ όσοι πολέμησαν, πολέμησαν για την ελευθερία. Καταλαβαίνω πως ότι εγώ χαρακτηρίζω ελευθερία μπορεί κάποιος άλλος να το χαρακτηρίσει ασυδοσία. Δέν απελευθερωθήκαμε όμως απλά για να αλλάξει το χρώμα του δυνάστη μας απο κόκκινο σε μπλέ. Η γία να δίνουμε τη "δεκάτη" εδώ www.lockheedmartin.com/ αντί στον σουλτάνο. Απελευθερωθήκαμε για να μπορεί να πεί ο άλλος ένα "Δε μας χέζεις ρε Ντ#λ@ρα" (you know what I mean). Εσύ θα μου πείς δέν σου φταίει ο εθνικός ύμνος. Σε κάποιον άλλον θα του φταίει. Δώσε του το δικαίωμα να το εκφράσει ελεύθερα.

 

Και επι μιάς λεπτομέρειας. Δέν έκανα γενική αναφορά στην Αμερική και στην πολιτική της, κάτι που όπως τονίζεις και εσύ δέν αρμόζει στη θεματολογία του noiz. Απλά συμφωνώ με το πνεύμα μιας μεμονομένης νομοθετικής ρύθμισης που σχετίζεται με το θέμα της λογικρισίας. Δέν θα το απορρίψω απλά και μόνο επειδή προέρχεται απο την Αμερική.

 

 

+10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν μπορείς να χλευάζεις κάτι για το οποίο άλλοι έχυσαν το αίμα τους.

 

 

...

 

Και επι μιάς λεπτομέρειας. Δέν έκανα γενική αναφορά στην Αμερική και στην πολιτική της' date=' κάτι που όπως τονίζεις και εσύ δέν αρμόζει στη θεματολογία του noiz. Απλά συμφωνώ με το πνεύμα μιας μεμονομένης νομοθετικής ρύθμισης που σχετίζεται με το θέμα της λογικρισίας. Δέν θα το απορρίψω απλά και μόνο επειδή προέρχεται απο την Αμερική.[/quote']

 

Πρέπει να είσαι ο μόνος που έχω "συναντήσει" που ξέρει τον αμερικάνικο νόμο για το θέμα και πραγματικά μπράβο σου.

 

Όπως βλέπεις είναι θέμα κουλτούρας του κάθε λαού. Όσοι ξέρουν από τις Η.Π.Α. από προσωπική εμπειρία ξέρουν καλύτερα τι εννοώ.

 

Και σίγουρα είναι υποκριτικό να είμαστε ευαίσθητοι για τα δικά μας εθνικά σύμβολα (δεν το κατακρίνω κιόλας, τόσα έχει περάσει ο ελληνικός λαός) και από την άλλη να καίμε αλλωνών εθνικά σύμβολα και να γιουχάρουμε τον εθνικό τους ύμνο.

 

Και σίγουρα είναι 2 φορές ξεφτίλα να το δέχονται cool οι άλλοι και να μας αναγνωρίζουν το δικαίωμα στην έκφραση...

 

Πάντως απ'τη στιγμή που η κοινή γνώμη είναι ακόμα ευαίσθητη πάνω στο θέμα, τι να κάνεις, δεν ωριμάζουν οι λαοί απ'τη μια μέρα στην άλλη.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου