Προς το περιεχόμενο

ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορούν να υπάρξουν σύμβολα χωρίς τους ανθρώπους?

Ρωτάω γιατί έχει παραγίνει το κακό. Με ρώτησε εμένα κανένας αν θελω να έχω εθνικό σύμβολο? Πιθανως θα συμφωνούσα, αλλά αν μου ξεκαθάριζε ότι θα έχει πιο πολύ σημασία αυτό το σύμβολο από την ίδια την ευτυχία και την προσωπική μου ικανοποίηση θα του έλεγα "Για Μ@@@κες ψάχνεις?"

 

Και τι έγινε αν κάποιος έβαλε τον εθνικό ύμνο σε ερωτική πράξη ?(που κατα τη γνώμη μου υπερέχει η αναπαραγωγή από την εθνική συνείδηση). Να το πάω και στα άκρα? Ένα μι-φα-σολ είναι. Τι να μου πει εμένα? Που πολέμησα?Που με κρατούσαν αιχμάλωτο οι Γερμανοί? Μάλλον πιο πολύ μου θυμίζει την μάζωξη στο σχολείο για να ανεβοκατεβάσουμε την σημαία, που

πολύ μας ένοιαζε, παιδάκια του δημοτικού. Και για να προλάβω, δεν είμαι ούτε με τους μεν ούτε με τους δε.

 

Τα σύμβολα κινδυνεύουν από την φορμόλη.

 

Καλά το λέει ο boukaw, αν και άργησα να το καταλάβω, για λογοκρισία από την τέχνη, αλλά όχι και το ένα άκρο να μας οδηγεί στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το αγαπημένο μου και λατρευτό μου V synth-xt.

Η φωτογραφία είναι από το ιντερνετ, γιατί το δικό μου είναι Iνδιάνος και αν το φωτογραφίσω θα του κλεψω την ψυχή..Και όσο σκέφτομαι ότι η ρημάδα η σχολή δε μ'αφήνει να το χαρώ...Τι μου το θύμησες τώρα?

Ερωτας το μηχάνημα που λες.

 

Το οποίο δεν επιδέχεται λογοκρισία (αυτό είναι τακτική για να αποφεύγω τα off-topic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το «Λεξικό των Συμβόλων» που εξηγεί πολλά πράγματα....

Τι να κάθομαι να λέω τώρα;

Μπορούν να υπάρξουν σύμβολα χωρίς τους ανθρώπους?

 

Δεν το γνωρίζω αυτό, γνωρίζω όμως πως οι άνθρωποι τα χρησιμοποιούν.

Ένα ευρέως διαδεδομένο σύμβολο είναι το νόμισμα, η γραφή, τα σήματα της τροχαίας κλπ.

Και βέβαια δεν σε ρώτησε κανείς αν τα θέλεις!

Ποιος νομίζεις ότι είσαι; ( = είμαι)

Αν όμως παραβιάσεις το «Stop» θα φας κλήση. :wink: και το ξέρεις!!!

 

Αν εσύ δεν θέλεις να έχεις σύμβολα,

αν δεν έχεις κατανοήσει την αξία τους και την χρησιμότητά τους,

τότε ας μην έχεις, δεν σου το επιβάλει κανείς.

Την στιγμή όμως που ζεις μέσα σε μια δομημένη κοινωνία και καρπώνεσαι τα οφέλη της,

είσαι υποχρεωμένος και εσύ να συνεισφέρεις αλλά και να σέβεσαι κάποια πράγματα

και πρώτα απ όλα τους Νόμους που την στηρίζουν, αλλά και τα σύμβολά της.

Αλλιώς με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα σου δείξει τα δόντια της.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Ιχνηλάτη συμφωνούμε απόλυτα.

Το θέμα είναι ότι μου φαίνεται παράλογο τα ίδια τα σύμβολα που οι άνθρωποι δημιουργούν, να γυρνάν εναντίον τους.

Το "STOP" που ανέφερες είναι ένα σύμβολο που χρησιμεύει στην καλύτερη ζωή, αφου προστατεύει την υγεία μας, και ναι, είμαι υποχρεωμένος να το σεβαστώ γιατί αλλιώς βάζω σε κίνδυνο ζωές άλλων .

 

Όμως τι να το κάνω εγώ το εθνικό σύμβλο αν αντί να με βοηθάει να ζήσω καλύτερα, μου φορτώνει περισσότερα βάρη? Π.χ να μην μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα καλλιτεχνικά.

 

Δεν είπα ότι δε χρειάζομαι σύμβολα, αλλά το βρίσκω παράλογο να καταπίνω αφιλτράριστα ότι σύμβολο του φανεί του άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σχετικά με τα συμβολα....Δυστυχως δεν μπορώ να εκφραστώ γιατι θα θίξω τις πεποιθησης διαφωρων και αυτό δυστυχώς ειναι λάθος....

 

Αλλά πιστευω πως ειναι απλά ανοητο να κοιταμε εθνικά συμβολα, προγονοπληξίες και αλλα διαφορα στοιχεια "του εθνους" χωρίς να παμε οι ιδιοι μπροστα...

 

Και να σας πω και κατι η σημαια και τα λαβαρα "της επαναστασεως" τπτ δεν μου λενε...απο την στιγμή που μενουμε σε αυτά και δεν κοιταμε λίγο παραπερα...

 

Για το συγκεκριμενο συμβαν δεν γνωριζω απλά επειδη ειχα κανει διαφορες συζητησεις για τα συμβολα μας....ετσι απλά ειπα να πω κατι...

 

[offtopic]Ο μπορατ ειναι ισως η μονη ταινια που ειναι τοσο ρατσιστική και υβριστική που καταντα να ειναι καλη....Αλλα για να την δει κανεις πρεπει να ειναι σκεπτομενος ανθρωπος και να δει λιγο παραπερα απο το δακτυλο του....Δεν ειναι και τυχαιο που ισως αυτοι οι "κακοι" αμερικανοι στις περισσοτερες κριτικές του εγραψαν εγκωμια...Συζητουσαμε με ενα καθηγητη μου που ασχολειται με κινηματογραφο και μου εδειξε την κριτική της ποιο σκληρης αμερικανιδας δημοσιαγραφου....λεγοντας το brilliant....Βγαλτε συμπερασματα.... :) [/offtopic]

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητουσαμε με ενα καθηγητη μου που ασχολειται με κινηματογραφο και μου εδειξε την κριτική της ποιο σκληρης αμερικανιδας δημοσιαγραφου....λεγοντας το brilliant....Βγαλτε συμπερασματα.... :) [/offtopic]

 

E, καλα, και ο Δανικας εχει αναλαμπες απο την μ@λακια που τον δερνει! :lol:

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου