Προς το περιεχόμενο

ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από αυτά θα συμφωνήσω και με τους όποιους χαραχτηρισμούς του eye προς ορισμένους "καλλιτέχνες"

 

Τον άλλον με το καρπούζι τον θυμάστε; :lol:

 

 

¶σχετο αλλά έχοντας κάποια πείρα και στο εξωτερικό' date=' έχω να πω ότι στην Ελλάδα έχουμε περάσει από την λογοκρισία της τέχνης στην λογοκρισία από την τέχνη! Ο οποιοσδήποτε αυτοβαφτίζεται καλλιτέχνης και πρέπει ντε και καλά λόγω της ιδιότητάς του, να κάνει ότι γουστάρει δίχως να μπορεί να κάνει κανείς τπτ! Μην τον λογοκρίνουμε. :roll:[/quote']

 

+100000000000

Αυτό το πράγμα με την δήθεν καλλιτεχνία και τις ελευθερίες της έχει καταντήσει αηδία. Αυτό είναι χούντα. Μπορεί ο καθένας , για να βγάλει φράγκα ή για να κερδίσει δημοσιότητα, να παίζει το ανόητο παιχνίδι του;

Και από την άλλη ο καθένας που έχει διαφορετική άποψη μα κάποιον άλλον πρέπει με το έτσι θέλω να τον φιμώνει; Έχουμε χάσει κάπου το μέτρο στην ελευθερία, τη δική μας και των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν είναι έτσι να βάλω καμιά φωτιά' date=' να τρέχω γυμνός, αν να πλακώσω και κανέναν άσχετο στο ξύλο να τα βιντεοσκοπήσω και να τα προβάλλω κι εγώ σε 1 φεστιβαλ ταινιών! Αλλά να μην μπω και με ζουρλομανδία, καθώς θα είμαι καλλιτέχνης! :lol:

 

 

Πάντως επειδή είχα πάει στην έκθεση, έχω να πω ότι πολύς ντόρος για το τπτ έγινε. Το βίντεο ήταν σκηνή από γκουζγκούνη, με μια να αυνανίζεται και 1 χέρι να της ρίχνει αλεύρι και να βγαίνουν δεντράκια! Αν δεν είχε τον εθνικό ύμνο, άκλαυτο θα πήγαινε! ¶ντε τον έκανε τον ντόρο της και την μάθαμε για 2 μέρες...[/quote']

 

Αν εξαιρέσεις το πλάκωμα του αγνωστου και αν η φωτιά δεν πείραζε κανέναν, τότε γιατί όχι? ¶λλωστε κάτι τέτοιο δεν έκανε και ο Κοεν ως Μπόρατ, στην καλύτερη ίσως ταινία που έχω δει? Αν εσένα σου προσβάλλει την αισθητική, μπορεί τον συγκεκριμένου καλλιτέχνη να τον προσβαλλει όταν πας εσύ στο σούπερ μάρκετ. Γίνεται να σου κόψουν αυτό το δικαίωμα?

 

Πιστεύω ότι έχετε πιάσει δύο διαφορετικά πράγματα. Την λογοκρισία με την αισθητική. Το ότι κάτι είναι "πατάτα" δε σημαίνει ότι οποιοσδήποτε μπορεί να απαγορεύσει την δημοσιοποίησή του. Γιατί τότε δε θα λογοκρίναν τον Πανούση, που γράφει μουσικάρες, αλλά τον Κιάμο.

Με την ίδια λογική λέμε και έλεος στα "βας βας βας" αλλά δε βλέπω κανέναν να επιδιώκει την απόσυρσή τους.

 

Τελικά, το μόνο που έχουμε δικαίωμα να κάνουμε είναι να απαξιώσουμε καλλιτεχνικά το έργο, δέχομαι ακόμα και να το δυσφημίσουμε, αλλά σε καμμία περίπτωση δε μπορούμε να απαιτησουμε να μην το κάνει.

Γιατί τότε περνάμε σε άλλα επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλωστε κάτι τέτοιο δεν έκανε και ο Κοεν ως Μπόρατ' date=' στην καλύτερη ίσως ταινία που έχω δει? [/quote']

 

 

 

8O 8O 8O 8O 8O

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλωστε κάτι τέτοιο δεν έκανε και ο Κοεν ως Μπόρατ' date=' στην καλύτερη ίσως ταινία που έχω δει?[/quote']

 

Καλά δεν το έχω δει, αλλά είσαι ο πρώτος άνθρωπος που ακούω όχι να είναι θετικός, αλλά έστω να μην είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ για τη συγκεκριμένη ταινία!! :lol: :lol: :lol:

 

Τελικά' date=' το μόνο που έχουμε δικαίωμα να κάνουμε είναι να απαξιώσουμε καλλιτεχνικά το έργο, δέχομαι ακόμα και να το δυσφημίσουμε, αλλά σε καμμία περίπτωση δε μπορούμε να απαιτησουμε να μην το κάνει.

Γιατί τότε περνάμε σε άλλα επίπεδα.[/quote']

 

Ε δε διαφωνεί κανείς ;) Αυτό λέμε όλοι, απλά σχολιάζουμε και τη λογική του ότι ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι είναι αυτόματα υψηλή τέχνη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλωστε κάτι τέτοιο δεν έκανε και ο Κοεν ως Μπόρατ' date=' στην καλύτερη ίσως ταινία που έχω δει?[/quote']

 

Καλά δεν το έχω δει, αλλά είσαι ο πρώτος άνθρωπος που ακούω όχι να είναι θετικός, αλλά έστω να μην είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ για τη συγκεκριμένη ταινία!! :lol: :lol: :lol:

 

Τελικά' date=' το μόνο που έχουμε δικαίωμα να κάνουμε είναι να απαξιώσουμε καλλιτεχνικά το έργο, δέχομαι ακόμα και να το δυσφημίσουμε, αλλά σε καμμία περίπτωση δε μπορούμε να απαιτησουμε να μην το κάνει.

Γιατί τότε περνάμε σε άλλα επίπεδα.[/quote']

 

Ε δε διαφωνεί κανείς ;) Αυτό λέμε όλοι, απλά σχολιάζουμε και τη λογική του ότι ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι είναι αυτόματα υψηλή τέχνη :)

 

Όλοι ο φίλοι σου είναι Αμερικανοι και υψηλής κοινωνίας? :D

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει ακόμα αρνητικό σχόλιο περι της ταινίας.

Πολλοί την παίρνουν ως χοντροκομμένο χαβαλέ, αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ βαθιά και στρατευμένη.

 

Όσο για το τελευταίο, ναι όλοι αυτό λέμε, αλλά γιατί να παίζει κύριο ρόλο το τι είναι υψηλή τέχνη σε ένα thread με τίτλο "Λογοκρισία"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι έχετε πιάσει δύο διαφορετικά πράγματα. Την λογοκρισία με την αισθητική. Το ότι κάτι είναι "πατάτα" δε σημαίνει ότι οποιοσδήποτε μπορεί να απαγορεύσει την δημοσιοποίησή του.

 

Συγνώμη αλλά δεν εννοούσα αυτό. Μάλλον δεν με κατάλαβες. Ούτως ή άλλως μόνος μου είπα ότι αν δεν είχε τον ύμνο, η καλλιτέχνης θα πήγαινε άκλαφτη. Μπας (λέω τώρα μπας) και το έκανε επίτηδες για να δει λίγο φως (έστω για 5 λεπτά αμέσως μετά τα ομόλογα) να την μάθει και η μάνα της; Ή μήπως είναι λίγοι αυτοί που συνειδητά κάνουν τέτοια (και όχι για χάριν της τέχνης), για να δημιουργήσουν ντόρο γύρω από το όνομά τους;

Αυτό κατέκρινα. Εξάλλου είπα και πριν ότι είμαι κατά της λογοκρισίας. Όχι;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά δεν εννοούσα αυτό. Μάλλον δεν με κατάλαβες. Ούτως ή άλλως μόνος μου είπα ότι αν δεν είχε τον ύμνο' date=' η καλλιτέχνης θα πήγαινε άκλαφτη. Μπας (λέω τώρα μπας) και το έκανε επίτηδες για να δει λίγο φως (έστω για 5 λεπτά αμέσως μετά τα ομόλογα) να την μάθει και η μάνα της; Ή μήπως είναι λίγοι αυτοί που συνειδητά κάνουν τέτοια (και όχι για χάριν της τέχνης), για να δημιουργήσουν ντόρο γύρω από το όνομά τους;

Αυτό κατέκρινα. Εξάλλου είπα και πριν ότι είμαι κατά της λογοκρισίας. Όχι;[/quote']

 

Δε διαφώνησα στην άποψη σου περί στημένων προκλήσεων. Συμφωνώ κιόλας.

Απλά τόνισα ότι αυτό δεν είναι επιχείρημα για να λογοκριθεί κάτι, αλλά είναι κάτι σαν παρένθεση. Και δεν το πήγα προσωπικά, απλά διατύπωσα την δική μου θέση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν διαφωνούμε κάπου!

ίσως στο ότι πιστεύω ότι έχουμε περάσει στην λογοκρισία από την τέχνη, ενώ εσύ όχι και ίσως και πολύ καλά να πιστεύεις!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ δεν μιλάμε για λογοκρισία. Λογοκρισία είναι να σου βουλώσει κάποιος με κάποιο τρόπο το στομα γαιτί αυτά που λές δεν τον συμφέρουν ή δεν συμφωνει. Εδώ όμως έχουμε προσβολή εθνικού συμβόλου. Εθνικος Ύμνος και σημαια είναι το ιδιο πράγμα. Όταν βαζεις μουσική υπόκρουση στον γκουσκού τον Εθνικο ύμνο, είναι σαν να βάλεις την φωτογραφία του γουσγκου (που και αυτός είναι τωρα πια ένα συμβολο του χαβαλε)πανω στην σημαία.

 

1821.jpg

getphoto.php?album=71232&pic_id=15

ydras.jpg

 

Το προβλημα είναι που τωρα τελευταια έχει πέσει συρμα και προσπαθουν να γελοιοποιούν τα Εθνικα σύμβολα αλλά και άλλα συμβολα που θεωρούνται ιερά. ο καθενας για τους λογους του. ¶λλος γιατι επιθυμεί να εξαλειφθεί η εθνικη συνειδηση και άλλος για να κάνει ντόρο και να γίνει εύκολα γνωστος. Και επειδή δεν έχει μεγαλα κουδούνια στο παντελόνι του για να κάνει κάτι σοβαρο να γίνει γνωστός :wink: καταφεύγει σε τέτοιες καραγκιοζιές. Φτού.

 

Ελευθερία λόγου δεν σημαίνει ασυδοσία λογου. Υπάρχουν και όρια, αλλά αν εισια πραγματικός καλλιτέχνης πάντα θα υπάρχει και ένας κόσμιος τρόπος να πεις αυτό που θελεις.

 

Τελικα θα το πανε πως δεν είχαν καμια προθεση να προσβάλουν το συμβολο και ότι εγινε με σκοπο την εντεχνη διαμαρτυρία για την σημερινη κατάντια της Ελλάδας . ειμαι σιγουρος θα αθωωθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου