Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην εκκίνηση Roland XP-10


Jet72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

 

Το αγαπημένο μου Roland XP-10, αυτό το πλαστικό κουτί με τις φτηνές πέντε οκτάβες και τους πολύ όμορφους (για τα λεφτά του) ήχους, μου κάνει ... νερά.

 

Συγκεκριμένα όταν το ανοίγω απλά δεν παίζει, δεν έχει καθόλου σήμα output (ήχο).

 

Δεν ξέρω πως μου ήρθε και ξαναδοκίμασα να το ανοίξω κρατώντας πατημένα τα δύο κουμπιά του συνδυασμού που παίζει το built-in demo. Σε αυτή την περίπτωση παίζει κανονικά, έτσι λοιπόν κάθε φορά πλέον το ανοίγω έχοντας πατημένα τα κουμπιά του demo, το οποίο στη συνέχεια ακυρώνω και τότε το μηχανάκι παίζει κανονικά...

 

Καμιά ιδέα; Έχω διαβάσει σε ξένα site ότι το λειτουργικό δεν είναι και από τα πιο αξιόπιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κανεις ενα factory reset , αλλα πρωτα σωσε ολα τα patches σου γιατι μετα θα χαθουν.

Press UTILITY. Use the VALUE + or - to select INITIALIZE, then press ENTER. Use the VALUE + or - to select FACTORY PRESET, then press ENTER.

 

Αν εχουν χαθει τα presets σου , ισως να χρειαστει να αλλαξεις την μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απόκριση φίλε jack,

 

Η αλλαγή μπαταρίας είναι κάτι που μπορώ να κάνω εγώ; Είναι λογικό να χρειάζεται αλλαγή; Το μηχάνημα το έχω γύρω στα 14 ( ? ) χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με Factory Reset δεν χάνονται τα Preset αλλά μόνο τα User. Εάν δεν σου έβγαλε ένδειξη αλλαγής μπαταρίας στην οθόνη, δεν είναι πρόβλημα μπαταρίας, οπότε μην μπεις στον κόπο αλλαγής μπαταρίας. Κάνε Factory Reset. Εάν συνεχίσει το πρόβλημα, κάτι άλλο φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το reset και τώρα το μηχάνημα ξεκινάει κανονικά!

Απλά ως πρώτο patch εμφανίζεται το user 002 αντί για το preset 001 αλλά μικρό το κακό.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση τεχνική υποστήριξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δοκίμασα το reset και τώρα το μηχάνημα ξεκινάει κανονικά!

Απλά ως πρώτο patch εμφανίζεται το user 002 αντί για το preset 001 αλλά μικρό το κακό.

Περίεργο. Ξανακάνε Factory Reset.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση τεχνική υποστήριξη!

Στη διάθεσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου