Προς το περιεχόμενο

Boss dd3 - Burned !!!


sakisep91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει καποιο αλλο τροφοδοτικο περιπου στα ιδια χρηματα ωστε να μην υπαρχει το θεμα θορυβου? ή αναγκαστικα αρχιζουμε να ξεπερναμε το κατοσταρικο?

 

τωρα που το σκεφτομαι το dd3 δεν μου δουλεψε ουτε με μπαταρια εχθες που το δοκιμασα.

(anyway τωρα δουλευει παντως....)

 

H λύση με το τσίπικο τροφοδοτικό και η ρύθμιση στα 6v για να βγάζει 9v... απλά δεν είναι λύση.  ;D

 

Αν υποθέσουμε ότι τώρα το πετάλι δουλεύει σωστά, τότε δύο είναι τα προβλήματα που έχω παρατηρήσει στα πετάλια της Boss.

 

1) Κακή γείωση μεταξύ πεταλιού - πλακέτας.

Η πλακέτα έχει γειώσεις οι οποίες σταθεροποιούνται μέσω των βιδών στήριξης για το πίσω καπάκι. Αν είναι χαλαρές, μπορεί να σου δημιουργεί το πρόβλημα που αναφέρεις.

 

2) Χαλασμένος διακόπτης ή στα τελευταία του.

Ο momentary διακόπτης που χρησιμοποιείτε στα Boss είναι απαράδεκτος.

Έχει στο εσωτερικό του δύο ακροφύσια τα οποία βραχυκυκλώνουν κάθε φορά που το πετάλι είναι πατημένο. Λίγο να έχουν λασκάρει οι βίδες απο το άνω ανακλινόμενο μέρος του πεταλιού και να φάει ενα πάτημα παράκεντρα είναι αρκετό για να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

 

 

Και τα δύο προβλήματα, δεν είναι πάντοτε συνεχόμενα, άλλες φορές το πετάλι δουλεύει μια χαρά, άλλες ξανά μανά τα ίδια...  ;D

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Προς toneless.

 

Σχετικά με το 1ο (γείωση).

Το μέτρησες και είδες ότι είναι έτσι;

 

Σχετικά με το 2ο (διακόπτης).

Θεωρείς ότι όντως είναι απαράδεκτος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) O momentary διακόπτης είναι ενωμένος στη μια πλευρά με το input jack,

το input jack ακουμπάει πάνω στο σασί,

το σασί γειώνετε μέσω των "forks" μεταξύ πλακέτας και κάτω καλύματος με βίδες.

Τα παραπάνω όχι για όλα τα πετάλια της Boss, αλλά έτσι ισχύει για πολλά ψηφιακά συμπεριλαμβανομένων του DD3. Το fet switching ενεργοποιείτε με βραχυκύκλωμα στη γείωση.

Δεν το έχω και μπροστά μου οπότε αν κάνω λάθος, ευχαρίστως θα ήθελα να με διορθώσεις.

 

2) Σχετικά με το διακόπτη, ναι, τον θεωρώ τουλάχιστον μέτριο -ok, το "απαράδεκτος είναι υπερβολή"-. Έχω επισκευάσει τουλάχιστον δύο δικά μου και έχουν πέσει στα χέρια μου και άλλα με μοναδικό πρόβλημα στον διακόπτη (όταν χαλάσει δεν δουλεύει το flip flop κύκλωμα και το πετάλι μένει πάντα κλειστό ή πάντα ανοιχτό).

 

Παραδόξως, το πρόβλημα δεν το έχω πετύχει σε κανένα απο τα παλιά Ιαπωνέζικα, ενώ φαινομενικά και οι δύο διακόπτες είναι ίδιοι. Βέβαια, δεν έχει χρειαστεί να ανοίξω και διακόπτη απο Ιαπωνέζικο πετάλι για να εξακριβώσω ότι πράγματι ισχύει το παραπάνω.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατ'αρχήν μην μπερδεύεις την γείωση στο κάτω καπάκι. Αυτό δεν έχει να κάνει καθόλου με την λειτουργία του πεντάλ. Το καπάκι δεν μεταφέρει γείωση. Υπάρχει - δεν υπάρχει το καπάκι, το πεντάλ λειτουργεί κανονικότατα. Άλλος είναι ο σκοπός αυτής της γείωσης στο καπάκι.

 

Σχετικά με το 1ο, δεν γνωρίζω ποιά έκδοση έχεις του συγκεκριμένου μοντέλου.

 

Σχετικά με το 2ο, πολύ σωστά, εάν έχει ταλαιπωρηθεί, φυσικό είναι άλλωστε.

Αυτό συμβαίνει με όλους τους διακόπτες αυτού του είδους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε μενα τα παιξε ο διακοπτης και θα το σπρωξω. Δεν ασχολουμε.

Πατω δεν αναβει-οταν αναψει αναβει, δε σβηνει-οταν σβησει χανω σημα κιθαρας(mute ολα)-παιζω λιγο, ξαναρχεται.

@χναρακης. Τα περοσσοτερα δεν ειναι σταθεροποιημενα(και το1σποτ). Απλα το αναφερω για το δουν και αλλοι. Μη σου τυχει η κακια η ωρα.

Γι αυτο και γω(με 2 πεταλια βεβαια παιζω) μπαταρια. Ουτε καλωδια παραπανω & με αξιοπιστια σηματος στο ρευμα.ΤΕΛΟΣ. ;)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν μην μπερδεύεις την γείωση στο κάτω καπάκι. Αυτό δεν έχει να κάνει καθόλου με την λειτουργία του πεντάλ. Το καπάκι δεν μεταφέρει γείωση. Υπάρχει - δεν υπάρχει το καπάκι, το πεντάλ λειτουργεί κανονικότατα. Άλλος είναι ο σκοπός αυτής της γείωσης στο καπάκι.

 

Σχετικά με το 1ο, δεν γνωρίζω ποιά έκδοση έχεις του συγκεκριμένου μοντέλου.

 

Σχετικά με το 2ο, πολύ σωστά, εάν έχει ταλαιπωρηθεί, φυσικό είναι άλλωστε.

Αυτό συμβαίνει με όλους τους διακόπτες αυτού του είδους.

 

και δεν εχει ταλαιπωρηθει. Πιστεψε με καινουργιο(σχετικα ειναι) με χρηση περισσοτερο για το ''reverb'' του.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και σε μενα τα παιξε ο διακοπτης και θα το σπρωξω. Δεν ασχολουμε.

Πατω δεν αναβει-οταν αναψει αναβει, δε σβηνει-οταν σβησει χανω σημα κιθαρας(mute ολα)-παιζω λιγο, ξαναρχεται.

@χναρακης. Τα περοσσοτερα δεν ειναι σταθεροποιημενα(και το1σποτ). Απλα το αναφερω για το δουν και αλλοι. Μη σου τυχει η κακια η ωρα.

Γι αυτο και γω(με 2 πεταλια βεβαια παιζω) μπαταρια. Ουτε καλωδια παραπανω & με αξιοπιστια σηματος στο ρευμα.ΤΕΛΟΣ. ;)

Αν έχεις πρόβλημα με το δικό σου, να το φέρεις να το κοιτάξουμε. Ειδικά δε εάν είναι εντός εγγύησης.

 

Τώρα σχετικά με το One Spot, δεν το είχα ποτέ για να το μετρήσω και να δω τι και πως. Εγώ δουλεύω standard με τροφοδοτικά Boss όπου ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιο αλλο τροφοδοτικο περιπου στα ιδια χρηματα ωστε να μην υπαρχει το θεμα θορυβου? ή αναγκαστικα αρχιζουμε να ξεπερναμε το κατοσταρικο?

 

τωρα που το σκεφτομαι το dd3 δεν μου δουλεψε ουτε με μπαταρια εχθες που το δοκιμασα.

(anyway τωρα δουλευει παντως....)

Το boss pedal έχει προστασία από υπέρταση μέσω μιας διόδου. Οταν αυτή πολωθεί με τάση αρκετά μεγαλύτερη των 9V, κάνει βραχυκύκλωμα στη γραμμή τροφοδοσίας d.c. και έτσι δεν περνά μεγάλο ρεύμα προς το πετάλι.

Λόγω του βραχυκυκλώματος, δημιουργείται ηλ.τόξο (σπίθα), η δίοδος υπερθερμαίνεται και μέχρι να κρυώσει δεν αφήνει ρέυμα να περάσει προς το πετάλι(μάλλον αυτό έγινε χθες) και επιστρέφει ένα μεγάλο σχετικά ρεύμα στο τροφοδοτικό που μπορεί να το καταστρέψει(γι αυτό τα έπαιξε το τροφοδοτικό και έκαψε την zener δίοδό του ή κάποια αντίσταση). Μοιάζουν γνωστά όλα αυτά?...

 

Με το switching δεν θα έχεις πρόβλημα αν έχεις boss και άλλα καλά πετάλια. Μόνο με κάποια wha ίσως αλληλεπιδρά αλλά όχι πάντοτε. Πρέπει να έχεις μακριά τα καλώδια τροφοδοσίας και το τροφοδοτικό από τα καλώδια ήχου και τα πετάλια ή να είναι κάθετα τα καλώδια ρεύματος και ήχου μεταξύ τους (να σχηματίζουν δηλαδή σταυρό το καλώδιο του 9V dc με το καλώδιο ήχου +).

 

Για πολυτροφοδοτικό δεν χρειάζεται να ξεπεράσεις τα 100ευρώ, πολλοί χρησιμοποιούν το powerplant που είναι οικονομικό:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant.htm

και της Κορεατικής Artec:

http://www.thomann.de/gr/artec_power_brick.htm

 

Για μονής παροχής τροφοδοτικά, καλo είναι φυσικά το Boss:

http://www.thomann.de/gr/boss_psa_230.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Xναρακης. Δεν ειναι στην εγγυηση, αλλα ετσι κι αλλιως πηρα αλλο οποτε δε θα με ενδιεφερε να ψαχτω.

Σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου και περιμενουμε τα αποτελεσματα μετρησης του 1σποτ.

Φιλικα Σπυρος. :)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου