Προς το περιεχόμενο

Χρήση δεύτερου monitor σε ένα PC


G_V_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Θα ήθελα αν κάποιος από εσάς ξέρει να μου λύσει την ακόλοθη απορία¨

Στον υπολογιστή μου έχω την κάρτα γραφικών SAPPHIRE RADEON 9250 128MB AGP TVOUT DVI 64BIT που αναφέρει ότι υποστυρίζει απικόνιση σε δύο οθόνες!

Εχω ενώσει μια ACER TFT 19' στην VGA έξοδο της κάρτας και δουλέβω σε ανάλιση 1280Χ1024 που είναι και η μέγιστη της οθόνης!

Επιδή σκευτομαι τώρα να βάλω μια δεύτερη 19΄ TFT η ερώτιση μου ειναιη εξεις: Αν συνδέσω την δευτερη οθόνη στην έξοδο DVI της κάρτας και αφήσω την αλη ως έχει στηνVGA έξωδο θαμπορω να εχω επέκταση οθόνης στην δεύτερη ! διλαδι η επιφάνια εργασιας μου να επεκταθεί και στην δεύτερη οθόνη και όχι να γίνει απλά ταυτοχρονη απικόνιση!

Αν μπορει να με βοιθήσει καποιος θα το εκτιμήσω πολυ γιατι εχω ποροθεί ασχιμα με την ιδέα των 2 οθονών και δεν θέλω αφου αγοράσω την δευτερη να απογοητευτώ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι τα πράγματα όπως τα λες, δηλαδή θα επεκταθεί η επιφάνεια εργασίας σου στη δεύτερη οθόνη. Πάντως, μην πορώνεσαι τόσο πολύ, καλή φάση είναι αλλά υπάρχουν και μερικά προβλήματα, όπως θα δεις στην πράξη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενοεις όταν λες υπάρχουν κάποια προβλήματα!

Επισεις είσαι σίγουρος ότι γείνετε να έχς την μια VGA και την αλλη DVI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενοεις όταν λες υπάρχουν κάποια προβλήματα!

Επισεις είσαι σίγουρος ότι γείνετε να έχς την μια VGA και την αλλη DVI?

 

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα: θα βάλεις τον προσαρμογέα από DVi σε αναλογική έξοδο για να βάλεις το δεύτερο μόνιτορ.

 

Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα, θα έχεις προβλήματα όσον αφορά την ποιότητα εικόνας σου αν τα δύο μόνιτορ δεν είναι ακριβώς ίδια, αλλιώς υπάρχουν εκνευριστικές διαφορές στα χρώματα. Επίσης, θα διαπιστώσεις ότι αρκετά προγράμματα, δεν είναι σχεδιασμένα για να λειτουργούν σε δύο μόνιτορ. Εσύ ποια προγράμματα θές να δουλέψεις.

 

Πάντως, να είχα να επιλέξω θα επέλεγα μία καλή οθόνη με ανάλυση 1600 επί 1200 και όχι δύο μόνιτορ. Λάβε το υπ' όψιν σου αν θες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον προσαρμογέα των είχα σκευτεί και εγώ αλλα επιδη το δεύτερο monitor εχει DVI δεν χρειάζετε οποτε θα μπορω να έχω την μία στο DVI και τo αλο monitor που δεν έχει DVI στην αναλογική έξωδο της κάρτας.

Έτσι δεν ειναι???

Τώρα για τα χρωματα το είχα σκευτει και αυτό αλλα ειχα υποθέσει πως δεν θα είναι και μεγάλα και με λιγη σωστη ρύθμιση θα μπάλονα την διαφορά. Τώρα για την μεγαλήτερη ανάλιση τα ονειρα ειναι λίγο μακρινα από οικονομικής μεριάς η μονοδρομος σε καπια 19 CRT.

Σε ευχαριστώ πάντως φίλε και να σου πω και τον κριφό μοθ πόθο ειναι μία apple 30' TFT. h mia DEL 30 TFT.

Οπότε θα αρκεστώ στις 2Χ 19' TFT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου