Προς το περιεχόμενο

Νεες ΦΩΣΦΟΡΙΖΟΥΣΕΣ coated χορδες απο την DR


Nikoubis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πέρα από πλάκα, δεσμεύομαι ότι μόλις τις βρω θα τις "χτυπήσω"- και δη τις πορτοκαλί! Αν και αφήνω το ενδεχόμενο το τελικό αποτέλεσμα να είναι κιτς, εν τούτοις πιστεύω ότι θα "γράφουν" πολύ καλά πάνω στη σκηνή! Και στην τελική, κάτι τέτοια μικρά ανούσια πράγματα σε βοηθούν να βγάλεις όλη τη νύχτα!  :P

 

Βέβαια, η πρότερη εμπειρία μου από coated DR δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή- σχετικά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής αλλά από ένα σημείο και μετά είχαν τον πιο μουντό ήχο που μπορεί να φανταστεί κανείς (ούτε tapewound να ήταν!).

 

Ελπίζω μόνο να έχουν σχετικά λογική τιμή, γιατί αν κοστίζουν π.χ. 20 ή 30% περισσότερο από τις κανονικές DR για 5άρι μπάσο, μάλλον ξεφεύγει λίγο το πράγμα.

 

Επίσης, αναρωτιέμαι αν τα υπολείμματα του υλικού αυτού (K3) είναι απολύτως ασφαλή! Οκ, προφανώς δεν είναι φώσφορος, αλλά δε ξέρω αν είναι τόσο καλή ιδέα από τις χορδές να καταλήξει στα δάκτυλα, από τα δάκτυλα στο τσιγάρο, και από το τσιγάρο στο στόμα! Αν και μάλλον λέω βλακείες τώρα...!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, η πρότερη εμπειρία μου από coated DR δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή- σχετικά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής αλλά από ένα σημείο και μετά είχαν τον πιο μουντό ήχο που μπορεί να φανταστεί κανείς (ούτε tapewound να ήταν!)

Συμφωνώ, μακράν οι χειρότερες coated χορδές που έχω παίξει.

 

Ελπίζω μόνο να έχουν σχετικά λογική τιμή, γιατί αν κοστίζουν π.χ. 20 ή 30% περισσότερο από τις κανονικές DR για 5άρι μπάσο, μάλλον ξεφεύγει λίγο το πράγμα.

Όσο λογικές ήταν και οι προηγούμενες δηλαδή? ;D

 

Επίσης, αναρωτιέμαι αν τα υπολείμματα του υλικού αυτού (K3) είναι απολύτως ασφαλή! Οκ, προφανώς δεν είναι φώσφορος, αλλά δε ξέρω αν είναι τόσο καλή ιδέα από τις χορδές να καταλήξει στα δάκτυλα, από τα δάκτυλα στο τσιγάρο, και από το τσιγάρο στο στόμα! Αν και μάλλον λέω βλακείες τώρα...!

Το Κ3 που το λένε αυτοί, είναι απο δικά του "βαφτίσια" και δυστηχώς δεν μας λένε τί πραγματικά έχει αυτό το υλικό, που το κάνει και φωσφορίζει.

Αν και ακούγετε υπερβολικό αυτό που θα πω, μην ξεχνάτε οτι απ'τα μέσα του 19ου αιώνα, μέχρι και τα μέσα του 20ου (οπού τελικά πήραν χαμπάρι) οι υπάλληλοι στην ορωλογοποιία χρησημοποιούσαν το σάλιο τους για να πιάνουν με τα δάχτυλα τα μικρά κομμάτια απο φώσφορο που έμπαινε στους δείκτες των ρολογιών, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι απο αυτούς να πεθαίνουν απο λευχαιμία και άλλα "καρκινοειδή".

Αν τελικά περιέχουν φώσφορο (που εύχομαι να μην) δεν θα είναι και ότι καλύτερο για να τις έχεις πάνω στο όργανό σου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@WilliamSats

 

Καλά, το παράδειγμα με τους ωρολογοποιούς και τις εργάτριες στην κατασκευή σπίρτων ήταν αυτό ακριβώς που είχα στο μυαλό μου όταν εξέφρασα τις ανησυχίες μου!

 

Μμμ, τελικά ίσως να το σκεφτώ λίγο καλύτερα... εννοώ, έχεις δίκιο, γιατί φωσφορίζουν οι αναθεματισμένες, ποιο στοιχείο τους δίνει αυτή την ιδιότητα;!;

 

Α, και όντως οι τιμές των DR ΔΕΝ είναι λογικές, με μία ίσως επιφύλαξη: οι stainless steel (κατά τη γνώμη μου) είναι μακράν οι καλύτερες στο είδος τους (ή μάλλον οι μόνες με τις οποίες μπορώ να παίξω!)- οι nickelwound απλά κρατάνε λίγο περισσότερο σε σχέση με άλλες αλλά μάλλον δεν αξίζουν το κόστος...

 

Από την άλλη, δε μπορεί, θα έχουν και άλλοι την ίδια απορία σχετικά με το "φωσφορίζον" του πράγματος, κάπως δεν πρέπει να μας "καθησυχάσει" η DR;

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εντελως αλλο πραγμα το χημικο στοιχειο φωσφορος και αλλο τα διαφορα φωσφοριζοντα υλικα, που χρησιμοποιουνται μεχρι και σε παιδικα παιχνιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εντελως αλλο πραγμα το χημικο στοιχειο φωσφορος και αλλο τα διαφορα φωσφοριζοντα υλικα, που χρησιμοποιουνται μεχρι και σε παιδικα παιχνιδια...

 

Προφανώς, και πρώτος υπονόησα ότι είναι λίγο απλουστευτική (αν όχι αφελής!) η σκέψη μου! Και εννοείται ότι δεν θα επιτρεπόταν ποτέ να περιέχουν φώσφορο οι χορδές- αλίμονο!

 

Απλά, αναρωτιέμαι πως επιτυγχάνεται αυτό το ομολογουμένως εντυπωσιακό αποτέλεσμα, και αν ήταν απόλυτα ασφαλές να καταλήξει εντός του οργανισμού μας (οκ, ακούγεται ηλίθιο, αλλά είπαμε χορδές-->τσιγάρο--->στομάχι - είναι και πολλές οι ώρες!).

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλά, αναρωτιέμαι πως επιτυγχάνεται αυτό το ομολογουμένως εντυπωσιακό αποτέλεσμα, και αν ήταν απόλυτα ασφαλές να καταλήξει εντός του οργανισμού μας (οκ, ακούγεται ηλίθιο, αλλά είπαμε χορδές-->τσιγάρο--->στομάχι - είναι και πολλές οι ώρες!).

 

Μια ειναι η λυση...

 

pipe.jpg

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ειναι η λυση...

 

Lol! Aν σου πω τώρα ότι αυτή ακριβώς την κουβέντα έκανα το απόγευμα;!; Το κατά πόσο εφικτό δηλαδή είναι να καπνίζει κανείς πίπα ενώ παίζει; Ή για την ακρίβεια, το πόσο γελοίο μπορεί να φαίνεται!

 

On topic τώρα, αν τις βρω θα κάνω ένα report!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου