Προς το περιεχόμενο

Τι neck Μαγνητη να διαλεξω ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω το ολο το forum και πεφτω αμεσως στο ζουμι.

 

Τα πηρα τα ξυλα απο την strat που μονο ξυλα συνηθισμενης strat δεν ειναι ( σωμα korina με koa top , μπρατσο wedge με εβενο ταστιερα )

H κιθαρα εχει πανω floyd .

 

στη γεφυρα εχω βαλει πανω full shred που πραγματικα ταιριαζει και δεν φευγει με τιποτα !

 

για το neck εχω τους εξης μαγνητες

 

 

fast track 2

protrack

chopper

cruiser bridge

 

θα μου πειτε ΅κατσε ρε φιλε δοκιμασε εναν εναν και παρε΅΅ΑΛΛΑ θελω να γλυτωσω την ταλαιπωρια και τα λεφτα που θα παρει ο μαστορας !

 

ποιον μαγνητη θα διαλεγατε εσεις . παιζω με marshall jcm800 για να μην ρωτατε και θελω να παιζω 80 ιλες και prog metal .

 

βοηθεια

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πηρα τα ξυλα απο την strat που μονο ξυλα συνηθισμενης strat δεν ειναι ( σωμα korina με koa top , μπρατσο wedge με εβενο ταστιερα )

Άλλη φορά, όταν πέρνεις σώμα με τέτοια ξύλα...να πέρνεις rear routing...για να μην πηγαίνει χαμένη η φάτσα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε μαμωτο και γω rear routing θα επαιρνα αλλα το διαλεξα απο το showcase της warmoth Και γλυτωσα στανταρ ενα 200αρικο σε χρηματα και 2 μηνες σε χρονο.

 

Τους μαγνητες τους εχω ηδη και τους εχω ακουσει σε αλλες κιθαρες και σε αλλες θεσεις.

Αλλα πχ τον fast track 2 που ειναι πολυ δυνατος , για θεση neck σε μαονι ( ειμαι απο τους τραγικους που πιστευουν οτι τα ξυλα παιζουν καποιο ρολο  ;D ) θα βγει πολυ λασπη χωρις καθολου definition . απο την αλλη ο rob marcello που τον ειχε στην ιδια θεση μια χαρα ακουγεται ...

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω το ολο το forum και πεφτω αμεσως στο ζουμι.

 

Τα πηρα τα ξυλα απο την strat που μονο ξυλα συνηθισμενης strat δεν ειναι ( σωμα korina με koa top , μπρατσο wedge με εβενο ταστιερα )

H κιθαρα εχει πανω floyd .

 

στη γεφυρα εχω βαλει πανω full shred που πραγματικα ταιριαζει και δεν φευγει με τιποτα !

 

για το neck εχω τους εξης μαγνητες

 

 

fast track 2

protrack

chopper

cruiser bridge

 

θα μου πειτε ΅κατσε ρε φιλε δοκιμασε εναν εναν και παρε΅΅ΑΛΛΑ θελω να γλυτωσω την ταλαιπωρια και τα λεφτα που θα παρει ο μαστορας !

 

ποιον μαγνητη θα διαλεγατε εσεις . παιζω με marshall jcm800 για να μην ρωτατε και θελω να παιζω 80 ιλες και prog metal .

 

βοηθεια

 

 

λοιπον εχω βαλει τους 3 απο τους 4 που εχεις αλλα βεβαια οχι σε αυτα τα ξυλα οποτε ..μπορει να εχεις μια διαφορα......αλλα θα σου πω γνωμη.....

 

pro track:εχει ενα ωραιο δαγκωμα και στα καθαρα και στα βρωμικα...ειναι ενδιαφερον μαγνητης και γενικα γεματος ηχος.......δωσε βαση στο δαγκωμα που σου λεω ακουγεται και στο βντεο του satriani .

chopper:ειναι ενας και καλα ''μονος'' μαγνητης που καμια σχεση με μονο δεν εχει.Εχει πολυ μπασο για να τον θεωρεις οτι αντικαθιστας μονο και πολυ output για να πεις οτι θα ακουσεις χροια μονου(δεν ξερω εαν με καταλαβες) ::).Δεν θα ακουσεις απο αυτον τον μαγνητη ιχνος χροιας μονου.....εαν δεν σε ενδιαφερει αυτη η χροια τον χρησιμοποιεις.

cruiser:πολυ ωραιος...με ωραια πριμα και χροια πολυ κοντα σε αυτο που λεμε μονος μαγνητης.

 

Σε προειδοποιω οτι οι μαγνητες τους οποιους δεν θα εχεις volume drop αλλαζοντας θεση στον 5θεσιο ειναι ο chopper-pro track,με τον cruiser θα εχεις θεμα.

Επισης επειδη για αρκετο καιρο ειχα συνδιασμο dimarzio με duncan σε μια fender deluxe που εχω ...θα σου πω οτι η χροια των δυο παραπανω εταιριων δεν εχουνε ουδεμια σχεση και εαν εισαι ψειρας θα στραβωσεις ασχημα(οπως εγω) και θα καταληξεις σε μια εταιρια.Ιδιατερα στα καθαρα θα το καταλαβαινεις αυτο στα βρωμικα οχι τοσο.Αυτα και εαν σε βοηθησα φεξε μου και γλιστρησα... ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ALDER KAI TOY MAPLE !!!

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ ρε ignatios με βοηθησες να αποκλεισω τον cruiser τουλαχιστον.

Για την διαφορα που ακους αναμεσα στους sd και στους εχεις δικιο αλλα κανενας μονος rail sd πραγματικα δεν μου αρεσει . σε ολους εχεις την εντυπωση οτι ειναι μονοι που θα θελαν να ειναι διπλοι ! ενω στους dimarzio , τουλαχιστον στα δικα μου αυτια , ακουω εναν ξεχωριστο ηχο .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

αλλα κανενας μονος rail sd πραγματικα δεν μου αρεσει . σε ολους εχεις την εντυπωση οτι ειναι μονοι που θα θελαν να ειναι διπλοι ! ενω στους dimarzio , τουλαχιστον στα δικα μου αυτια , ακουω εναν ξεχωριστο ηχο .

εχεις δικιο.........γι'αυτο ο μονος duncan που λεει για αυτη τη δουλεια ειναι ο '59 κανενας αλλος....... ;).

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο.........γι'αυτο ο μονος duncan που λεει για αυτη τη δουλεια ειναι ο '59 κανενας αλλος....... ;).

Για neck και Duncan..συμφωνω απόλυτα..τπτ άλλο

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για neck ψηφίζω Cruiser Neck DP186. Τον έχω στην strat και είναι από τους αγαπημένους μου ήχους. Στις άλλες θέσεις έχω Fast Track 1 DP181 (mid) και Super Distortion S DP218 (bridge) με τους οποίους έχει δέσει αρκετά καλα σε ένταση.

O Cruiser όμως μου αρέσει τόσο πολύ που στη συγκεκριμένη κιθάρα όλο στο neck καταλήγω να παίζω, πράμα που δεν είναι του χαρακτήρα μου. :P

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου