Προς το περιεχόμενο

Μετά τα Tascam vl-x5 τι;


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύσηζητημένο θέμα αλλά ακόμα μια σύγκριση δεν βλάπτει καθώς όλο και περισσότεροι μπαίνουμε στο παιχνίδι Home Studio.

 

Αφού τώρα μας τελείωσε το ωραίο αυτό ηχείο, στην κατηγορία του τι άλλο τόσο αξιόλογο παίζει;

 

Έκανα μια μικρή έρευνα και βλέπω οτι παίζουν τα:

FOSTEX PM-05 MKII,

SAMSON RESOLV 50A AKTIV,

SAMSON RUBICON R5A,

EVENT ALP 5,

TANNOY REVEAL AKTIV 5A(δεν είμαι σίγουρος αν παίζει σ'αυτή την κατηγορία),

M-AUDIO BX5A,

BEHRINGER B2030A TRUTH,

ESI NEAR05,

ESI NEAR05 EXPERIENCE,

ALESIS M1 ACTIVE 520

 

Στον επίδοξο αγοραστή τι θα προτείνατε μιάς και έχετε εμπειρία με κάποιο-α;

 

Και πάλι συγνώμη αν κουράζω με το θέμα αλλά μου καρφώθηκε απο τότε που είδα την έλειψη του tascam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου δώσω μια διαφορετικού είδους απάντηση?

 

τα τασκαμ που λες δεν είναι και τίποτα φοβερό ωστε να το λες "τόσο αξιόλογο" και "ωραίο αυτό ηχείο".

δε ξέρω αν το έχεις ακουσει και γενικά πόσα (και ποια) ηχεία έχεις ακούσει. η δημοφιλία των τασκαμ εδώ μέσα έχει να κάνει καθαρά με την τιμή τους. όταν πρωτοκυκλοφόρησαν στην νορμαλ τιμή τους (γύρω στα 350 ευρώ) κανείς ή σχεδόν κανείς δεν ενθουσιάστηκε με αυτά. ήταν ένα ακόμη ηχείο των 350 ευρώ. όταν απόφάσησε η τασκάμ να τα καταργήσει οι μεγάλοι προμηθευτές μουσικού εξοπλισμού (που πάντα ενημερώνονται νωρίτερα σε τέτοιες περιπτώσεις) άρχισαν να τα σκοτώνουν και να τα προσφέρουν με ελάχστο κέρδος στην εξευτελιστική τιμή των 200 ευρώ.

 

ένα ηχείο που το έχεις φτιάξει να συναγωνιστεί άλλα ηχεία στην κατηγορία 300-500 αν του μειώσεις τόσο την τιμή κατευθείαν γίνεται (τουλάχιστον) best value for money και αν δεν είναι μάπα θα γίνει best seller. ε,τα τασκαμ δεν ήταν μάπα ,γι αυτό έγινε οτι έγινε .όχι όμως να το λέμε και καλό ηχείο.

 

επίσης το οτι τα κατάργησαν τόσο σύντομα απο την κυκλοφορία τους και το ότι ακόμα δεν έχουν βγάλει αντικαταστάτη (!) θα 'επρεπε να σε προβληματίζει

 

όλα αυτά στα γράφω για να σου ξεκολλήσει αυτή η εμμονή που διαπίστωσα οτι έπαθες με τα τασκαμ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το βγαζεις ακυρο το ηχειο, μια χαρα ειναι, εχω ακουσει κι εχω ακουσει σαβουρες πιο ακριβες, μη λεμε οτι θελουμε!! εχω τα genelec 8030, μολις πηρα κι ενα ζευγαρι tascam vl-x5 για δευτερο ηχειο. εεε, τα συγκρινα και ειναι υπερελαχιστα κατωτερα σε ποιοτητα. δεν το συζητω, καμια σχεση με m-audio, samson, tannoy reveal, etc etc. ειδικα για την τιμη τους ειναι τα υπερ. συναγωνιζονται πολλα ηχεια που η τιμη τους φτανει τα 600 ευρω και δεν το λεω μονο εγω, ψαξε να βρεις κανα review στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kosmasepsilon +100000000000

 

kosmasepsilon=Όλα τα άλλα που πρότεινα είναι κατώτερα των tascam?

 

johnnyk=Οι άλλοι τα προτείνουν για τους λόγους που είπες και άλλους 1000.Εγώ δεν τα έχω και σκεφτόμουν για κατι άλλο καλύτερο γιατί δεν με κάλυψαν στις μουσικές μου ανάγκες(άρα ούτε εμμονή,ούτε ψύχωση).Γενικά το 5ιντσο είναι λίγο και ειδικά χωρίς πολλά πολλά στις χαμηλές θές subwoofer οπωσδίποτε, πράγμα που θα κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το βγαζεις ακυρο το ηχειο' date=' μια χαρα ειναι, εχω ακουσει κι εχω ακουσει σαβουρες πιο ακριβες, μη λεμε οτι θελουμε!! [/quote']

 

που γράφω οτι είναι ακυρο?

 

ισα-ισα γράφω "ε,τα τασκαμ δεν ήταν μάπα "

και τι να το κάνω το review στο google απ τη στιγμή που τα έχω ακούσει?...

 

trigga,ποιοι είναι οι άλλοι 1000 λόγοι που προτείνουν οι άλλοι τα τασκαμ?

πάντα οταν μιλάνε για αυτά τα ηχεία αναφέρουν την πρόταση "για τα λεφτα τους ...κλπ"

 

το "εμμονή" το έγραψα για πλάκα όπως πίστευα οτι θα καταλάβαινες απο το smiley !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnnyk σόρυ που παρεξήγησα το χιούμορ σου.

 

Οι 1000 λόγοι είναι μεταφορικοί αλλά όχι υποτιθέμενοι.Δεν υπάρχουν 1000 αλλά ίσως 2-3 παραπάνω για να πάρει κάποιος το συγκεκριμένο, απο την κατηγορία που βρίσκεται πάντα.Δεν είναι μόνο η τιμή.....

 

Λέω να τελειώνουμε με το τι λέω και τί λές και να δούμε το θέμα ποίος έχει ακούσει και τί έχει να μας πεί για κάποιο άλλο.

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου