Προς το περιεχόμενο

Τιμές Latency


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχω αυτην την καρτα, http://www.tascam.com/products/us-1641;9,15,1056,14.html

Στην ρυθμιση lowest latency, μου δινει 2ms input latency και 10,6 ms output latency.

To βρισκεται λογικο?Απο το site της εταιρειας και το manual δεν ειδα πουθενα να καθοριζονται οι τιμες.Συγκεκριμενα η καρτα αναφερεται ως zero latency.. :o

Aναρωτιεμαι, το latency που αναγραφεται στο cubase εχει να κανει μονο με την καρτα? 'H θα μπορουσε να αλλαξει με καποιες ρυθμισεις στο pc...???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ξέρεις ότι καμιά, μα καμιά κάρτα δεν πετυχαίνει zero latency όπως πολλοί το αντιλαμβάνονται. Μέχρι και κάποια θηρία όπως είναι οι apogee με τις κάρτες pci-e επιτυγχάνουν καθυστέρηση της τάξης των 2ms, πόσο μάλλον κάρτες usb/firewire, που ως μέσο είναι αργότερο εν τη φύσει του από το Pci.

 

Αυτό το zero latency είναι ότι πιο τραγική "απατεωνίστικη" ιδιότητα έχω δει να αναγράφεται σε αυτά τα προϊόντα, μιας και αναφέρεται στο direct monitoring, δηλαδή στο ότι μπορεί να διαχωρίσει το σήμα που λαμβάνει, σε αυτό που περνά από τον υπολογιστή και εγγράφεται και σε αυτό που περνά απευθείας στην έξοδο (σαν τους μίκτες ένα πράμα) κι επί της ουσίας να μπορείς να το ακούς απευθείας δίχως καθυστέρηση από τα Monitor. Το θέμα είναι ότι ναι μεν είναι καλό για να μην χάνεσαι από την καθυστέρηση, από την άλλη όμως δεν ακούς ότι εφε έχεις βάλει στον ήχο που γράφεις (κανά reverb/delay στη φωνή κτλ κτλ).

Έτσι αν δε σε ενδιαφέρουν αυτά και απλώς θες να περάσεις τον ήχο σου και να του βάλεις τα εφε μετά - ακόμη και αν αυτό σημαίνει μια δυσφορία εκ μέρους κάποιου τραγουδιάρη, καθώς δεν ακούει κολακευμένη τη φωνή του, ώστε να βοηθηθεί στο να αποδώσει - σε βοηθά.

Ένας τρόπος να το ξεπεράσεις είναι απλώς να χαμηλώσεις κατά το γράψιμο όσο πάει το Latency ώστε να μην καταλαβαίνεις τη διαφορά (<5ms) και κατά τη μείξη το ξανανεβάζεις, ώστε να έχεις υπολογιστική ισχύ για τα εφε και ότι άλλο σου κατέβει.

 

Η "απατεωνιά" τώρα θα μου πεις, ποια είναι; Ότι πετούν ένα zero latency και ψαρώνουν πολλοί, νομίζοντας ότι απλώς έχουν κάποιο σουπερ ντουπερ driver, ενώ επί της ουσίας δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Και φυσικά το γράφουν κάπου στα ψιλά στα site τους και άντε βγάλε άκρη

 

 

 

 

Όσον αφορά τα δικό σου latency, σε μια χαρά επίπεδα  κυμαίνεται. Αν μπορείς να πάρεις χαμηλότερη; Ανοίγεις τον driver και βλέπεις. Πάντως και πάλι μια χαρά είναι.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks, για την απαντηση...εννοειται οτι δεν ειχα την προσδοκια για zero latency καρτα με 400 ευρο...αυτο ειναι ενα φτηνο διαφημιστικο τρικακι του στυλ απορυπαντικο με μπλε και πρασινους κοκκους...

απλα μου κακοφαινεται το 10ms latency της tascam απο το 7ms(αν θυμαμαι καλα) της m-audio 2496 των εκατο ευρο...

ασε που ειμαι και καρακομπλεξικος με το θεμα latency...γραφω πολυ midi και με χαλαει εστω και το ελαχιστο..

οσο για το αν οι τιμες αυτες ειναι standard απο την εταιρεια?εννοω , σε αλλο pc οι ιδιες τιμες θα ισχυαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τι latency έχει και πως ρυθμίζεται εξαρτάται αποκλειστικά από τον driver της εκάστοτε κάρτας. Ρυθμίσεις τα khz και το sample buffer και παίρνεις την ανάλογη μείωση/αύξηση

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks, για την απαντηση...εννοειται οτι δεν ειχα την προσδοκια για zero latency καρτα με 400 ευρο...αυτο ειναι ενα φτηνο διαφημιστικο τρικακι του στυλ απορυπαντικο με μπλε και πρασινους κοκκους...

απλα μου κακοφαινεται το 10ms latency της tascam απο το 7ms(αν θυμαμαι καλα) της m-audio 2496 των εκατο ευρο...

ασε που ειμαι και καρακομπλεξικος με το θεμα latency...γραφω πολυ midi και με χαλαει εστω και το ελαχιστο..

οσο για το αν οι τιμες αυτες ειναι standard απο την εταιρεια?εννοω , σε αλλο pc οι ιδιες τιμες θα ισχυαν?

 

Νομίζω ότι δεν είναι δυνατό να αντιληφθεί το ανθρώπινο αυτί διαφορές της τάξης των 3ms (από 7ms σε 10ms).

 

Κάτι που ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες: Είναι σίγουρο ότι το latency είναι το ίδιο σε δύο διαφορετικά PC με την ίδια κάρτα ήχου με τις ίδιες ρυθμίσεις buffer και audio properties (bitrate, sampling rate κλπ);;;

Δηλαδή είτε έχω ένα παλιό pc πενταετίας είτε ένα ολοκαίνουργιο, η ίδια κάρτα θα δίνει το ίδιο latency?  ???

 

Πάντως έχω παρατηρήσει το παράδοξο ότι το Roland Fantom-G μου όταν το λειτουργώ ως audio interface (πρωτόκολλο USB, συνδέσεις 2in/2out) μου δίνει latency κάπου 3ms, ενώ η Focusrite Saffire Pro 40, με σύνδεση Firewire, μόνη της στον Firewire-PCI adapter (στο ίδιο PC) μου δίνει 13ms. Είναι λογικό κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........................Είναι σίγουρο ότι το latency είναι το ίδιο σε δύο διαφορετικά PC με την ίδια κάρτα ήχου με τις ίδιες ρυθμίσεις buffer και audio properties (bitrate, sampling rate κλπ);;;

Δηλαδή είτε έχω ένα παλιό pc πενταετίας είτε ένα ολοκαίνουργιο, η ίδια κάρτα θα δίνει το ίδιο latency? ???...............

 

Το ίδιο latency θα δίνει η κάρτα(ότι της πεις θα κάνει!),

αλλά σε ένα παλιό σύστημα ο επεξεργαστής σου(του PC) θα ζορίζεται τόσο ώστε δε θα μπορείς να ανοίξεις καν κάποιο vst!

 

Edit:Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες διαφορετικής motherboard και διαφοράς pci κατασκευής....γνώμη μου είναι οτι είναι μικρολεπτομέρειες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν είναι δυνατό να αντιληφθεί το ανθρώπινο αυτί διαφορές της τάξης των 3ms (από 7ms σε 10ms).

 

φυσικα και δεν αντιλαμβανομαι τα 3 ms περισσοτερο ,προς θεου!!!

απλα θελω να ξερω αν η εν λογω καρτα τρωει πορτα απο μια πολυ φθηνοτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες: Είναι σίγουρο ότι το latency είναι το ίδιο σε δύο διαφορετικά PC με την ίδια κάρτα ήχου με τις ίδιες ρυθμίσεις buffer και audio properties (bitrate, sampling rate κλπ);;;

Δηλαδή είτε έχω ένα παλιό pc πενταετίας είτε ένα ολοκαίνουργιο, η ίδια κάρτα θα δίνει το ίδιο latency?  ???

 

Όπως πολύ σωστά είπε και ο korakios, την ίδια θα έχεις, απλώς ο παλιός και λιγότερο ισχυρός δε θα μπορεί να ανοίγει τα ίδια κανάλια και τα ίδια Plugs με έναν ισχυρότερο.

 

Όσον αφορά το θέμα phantom vs saffire είναι πολύ λογικό να οφείλεται στον driver. O driver του fantom φαντάζομαι ότι δεν καταπονείται τόσο της saffire κυρίως γιατί θα έχεις όλη τη διεργασία να την κάνει το roland και απλώς να στέλνει ένα-δυο κανάλια στο pc, ενώ το saffire να στέλνει περισσότερα.

Ένας άλλος λόγος μπορεί να είναι ίσως ο όχι τόσο καλός driver του saffire (αλλά δεν παίζει κάτι τέτοιο). Και άλλοι λόγοι

Φυσικά κι εφόσον μιλάμε για την ίδια ρύθμιση έτσι  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω σκεφτεί κι αυτό που λες φίλε vitali, αλλά δυστυχώς δε γίνεται να ανεβάσω το sample rate πάνω από τα 44.1KHz που το έχω τώρα, καθώς έχω συνδεδεμένο το Fantom-G μέσω SPDIF και το χρησιμοποιώ ως clock master και όπως είναι επόμενο είμαι κολλημένος στα 16bit/44.1KHz στα οποία δουλεύει το Fantom-G. Θα μπορούσα βέβαια να το συνδέσω με αναλογικές συνδέσεις και να ανεβάσω τα πάντα σε 24/96. Πάντως ούτε τα 13ms που δίνει η Pro 40 τα αντιλαμβάνομαι ιδιαίτερα.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου