Προς το περιεχόμενο

Τρομακτικοί ήχοι της φύσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρακτωρ Kourosava....

 

 

Επομενη Αποστολη .....Ι Ρ Α Κ................ :D :D :D

 

Ρε συ, ο James bond μπροστά μου είναι πρόσκοπος :lol: :lol: :lol:

 

Παει το ΙΡΑΚ.......πάμε για το ΙΡΑΝ τώρα. Έμαθε ο George οτι φτάχνουν μέλι για παστέλι χιώτικο και πρέπει να τους καταστρέψουν τα εργαστήρια γιατί είναι απειλή για την παγκόσμια ειρήνη.....αμήν

 

 

Υ.Γ.

Να βάλουμε τον ανεμοστρόβιλο εισαγωγή στο "Song No.3"??? :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανε upload να παρουμε μια γευση!

 

Sorry' date=' αλλά δεν θα σας κάνω αυτή τη χάρη :twisted: (κωλόπαιδο kourosava) Είναι τόσο μοναδικό που ούτε με τη μάνα μου δεν το μοιράζομαι.[/quote']

 

:lol: :lol:

 

Οκ! 8)

 

Εσύ τι θα έκανες στη θέση μου???

Κινδύνεψα κιόλας. Ξέρεις τι είναι να γίνετε έξω το έλα να δεις με ανέμους, δεν ξερω και εγω πόσα χιλιόμετρα, και εγω να με το ένα χέρι να προσπαθώ να κρατήσω την μπαλκονόπορτα ανοιχτή και με το άλλο να κρατάω την κάμερα και να έχω και τον νου μου μην μου έρθει κανένα δέντρο :D στα μούτρα η κανένα τζάμι (αν έσπαγε) απο την μπαλκονόπορτα??? (αυτοκίνητο στον αέρα σήκωσε. Η κοπέλα τραυματίστηκε). Ευτυχώς μου έκοψε να την κρατήσω πίσω στην πλάτη μου, γιατί αν την είχα μπροστά μου θα έγραφε μια βαβούρα - φύσημα απο τον αέρα.

 

Θα το εκανα upload :!: :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας επισης τρομερος θορυβος ( ο οποιος εχει αποτελεσματα και στην ψυχοακουστικη του ατομου ), ειναι ο σεισμος..Ιδιαιτερα το μερος του ηχου του, που ανηκει στο ακουστικο φασμα του ανθρωπου, ειναι τρομερο!! Πιστευω οτι ενας λογος που προκαλει τοσο μεγαλο φοβο, ειναι και οι υποηχοι του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E λοιπον τον ηχο του σεισμου ποτε μου δεκΚαταφερα να τον ακουσω καθαρα. Μαλιστα υπηρχαν και φορες που την ωρα που χορευαμε εγω εστηνα αυτι να ακουσω αλλα δε μπορουσα να ακουσω κατι. Μπορω ομως να πω οτι απλα τον ενιωθα τον ηχο. Δεν μπορω να πω οτι ακουγεται. Προηγειται του κουνηματος αλλα ειναι τοσο υποκοφο που δε μπορεις να πεις οτι το ακους. Τι να πω.. Ρε παιδια μηπως το εχει ακουσει καποιος να μου περιγραψει πως ειναι? ολα αυτα τα χρονια με εχει φαει η περιεργεια!

 

Γι αυτο και τα ζωα το ακουνε και πανε και κρυβονται η τρεχουν σα παλαβα και ουρλιαζουν. Προφανως αυτα ακουνε αλλο φασμα απο εμας.

 

Επισης να πω, ως γνησιος λατρης της αστρονομιας και ερασιτεχνης αστρονομος παρακαλω :P :P (σοβαρεψα αποτομα), οτι προ ημερων ενας γνωστος, ανελυσε το ηλεκτρομαγνητικο φασμα του Κρονου (ειναι μια βλακεια με διαφορες γαμμουλες χρωματιστες) και το εκανε μετατροπη σε ηχητικο σημα! Ωρεεεε μανες εκει να ακουσετε ηχο να μη κοιμηθειτε για σημερα.

 

Και χαιρομαι που ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω οτι θα το ανεβασω και στο συγκεκριμενο θεμα να το ακουσετε κι εσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανελυσε το ηλεκτρομαγνητικο φασμα του Κρονου (ειναι μια βλακεια με διαφορες γαμμουλες χρωματιστες) και το εκανε μετατροπη σε ηχητικο σημα!

 

Πως ακριβώς το έκανε αυτό;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θελουμε να κανουμε διαφορες μετρησεις χρησιμοποιουμε τα φασματα. Απο αυτα καταλαβαινουμε τα συστατικα απο τα οποια αποτελειται ο πλανητης η ακομα καλυτερα τι στοιχεια υπαρχουν στην επιφανεια του (σιδηρος, υδραργυρος κλπ κλπ).

 

Διαβαστε το σχετικο αρθρο στη σελιδα γιατι δεν ασχολουμαι με αυτο το τομεα της ερασιτεχνικης αστρονομιας..

 

Και ιδου ο ηχος..

http://www-pw.physics.uiowa.edu/space-audio/cassini/SKR1/SKR-03-324.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σεισμος δεν μπορει να γινει αντιληπτος στον ανθρωπο σαν ηχος, γιατι δεν ανηκει στο ακουστικο μας φασμα. Παρολαυτα, σε στιγμη εντασης, μπορει να ξεπερασει τα 20Hz η συχνοτητα του, με αποτελεσμα καποιοι να ακουνε το βουητο που δημιουργει. Πολλοι μπερδευουν το βουητο που παραγεται απο την ταλαντωση των πλακων μιας οικιας, με τον σεισμο, ομως οσοι βρισκονται εξω, και ακουνε το σεισμο, ακουνε ενα "υποκωφο" βουτηο ( τα αποτελεσματα των υποηχων, ειναι σχεδον ιδια με των υπερηχων..Εχουν αναφερθει περιπτωσεις ζαλαδας απο ατομα πριν το σεισμο...πραγμα που σχετιζεται με τους υποηχους. ).

Δυστυχως, το σεισμο των 99, εκτος απο το οτι τον ενιωσα..τον ακουσα κιολας..Και ειναι ακριβως αυτο που δηλωνει και σαν φαινομενο..σαν ενα "τερας" απο το βαθος της Γης, να θελει να βγει εξω ( ζητω η μυθολογια Κθουλου και ο Λαβκραφτ ) μουγκριζοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου