Προς το περιεχόμενο

Workstations και Synthesizers...Τι ειναι τι??


Gregorio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:) :) :) Ok Korgious!!! Απλα βλεπω καποια οργανα τα οποια μπορει να ειναι ιδια με καποια αλλα της ιδιας εταιριας,σε γενικες γραμμες ( αν θυμηθω ποια ειδα θα το postαρω ) και να ειναι το ενα Work και το αλλο Synth και λεω...Μα γιατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) :) :) Ok Korgious!!! Απλα βλεπω καποια οργανα τα οποια μπορει να ειναι ιδια με καποια αλλα της ιδιας εταιριας,σε γενικες γραμμες ( αν θυμηθω ποια ειδα θα το postαρω ) και να ειναι το ενα Work και το αλλο Synth και λεω...Μα γιατι...

βίτρίνες και πρόΙόντα προς πώληση..μην τρελαίνεσαι και μην αναρρωτιέσαι..όλα όσα θες να κάνεις είναι μέσα σου.

Αστους να ανταγωνίζονται ο ένας τον άλλον και να μαλλιοτραβιούνται.

Όλα είναι συνθεσάιζερς.

Την καλημέρα μου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όρος workstation ήρθε σαν ιδέα στην αγορά το 1988 από το λανσάρισμα του M1 από την Korg το οποίο περιείχε on board sequencer, effects και drum samples. Ως τότε (τα 80's δηλ) επικρατούσε γενικά η ιδέα του synth με τα προυπάρχοντα όργανα στο εμπόριο.

 

Σιγά σιγά τα workstations γίναν ολοένα και πιο δυνατά και από τότε κιόλας (το 1988) πρόσφεραν σημαντικές ιδιότητες  ψηφιακού editing στους ήχους. Σημαντική δουλειά είχε κάνει και η Yamaha με το λανσάρισμα του DX7 το 1983, κάτι όμως που λανσαρίστηκε σαν synth όχι workstation.  Όπως προανέφερα η σημαντική διαφορά είναι ότι τα synth δίνουν βάρος στη δομή και φτιάξιμο/μηχανική ήχων κάτι που πλέον έχει όμως συμπεριληφθεί και στα workstation και έχει γίνει industry standard όπως σωστά συμπλήρωσε ο trolley.

Ωστόσο ας μας αναφέρει κάποιο synth που περιέχει sequencer ή 3 usb ports και cd drive.

 

Είναι 2 έννοιες σχετικά ταυτόσημες κατά κάποιο τρόπο πλέον.Είναι θέμα τι ήχο θέλεις να δώσεις και με τι μουσική ασχολείσαι.

 

Από την άλλη τα arrangres έχουν ακόμα πιο λίγες δυνατότητες editing από τα workstations πχ μπορείς να συγκρίνεις τα  Korg pa2X pro, το m3 και το ms 2000.

 

Το πρώτο είναι arranger, το 2ο workstation/sampler και το 3ο synth και θα καταλάβεις διαφορές.

 

Το πρώτο είναι για να παίζεις σε ταβέρνα, με το δεύτερο πας studio για δισκογραφία και με το 3o ξεχνάς να φας.... αν είναι και κανα αναλογικό την έβαψες!

 

Συμπέρασμα: τα synth είναι για πιο καμένους  ;D

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας κάλυψες.

Το 199...για άλλη μια φορά..πάω στα κοκκινάκια μου..

την καλημέρα μου.

Πανέμορφη μέρα για κάψιμο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ήταν εύκολο να μας πεις μερικά τέτοια όργανα? Αυτό εγώ δεν το ήξερα και πραγματικά θα μου έλυνε τα χέρια σε πολλά θέματα!!!!

Το PC3 απο kurzweil είχα στο μυαλό μου αν και δεν το πουλάνε σαν workstation αλλά σαν Perfomance Controller (για live χρήση δλδ. και έλεγχο άλλων midi συσκευών) αν και πληρεί όλες τις προυποθέσεις ενος workstation με την εξαίρεση του "sampling". Αυτό το κένο "σχεδόν" πάει να καλύψει το PC3K (Θα έχει την δυνατότητα για sample import αλλά όχι πραγματικό sampling, live audio input + ηχογραφηση + επεξεργασια δλδ)... Υπάρχουν βέβαια και άλλα μοντέλα απο άλλες εταιρίες korg Μ3-oasys,Yamaha Μotif,Clavia,Roland κτλ.

Ελπίζω να σου έλυσα τα χέρια κ να ήμουν σαφείς αλλα δε νομίζω...τυχαίο... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να σου έλυσα τα χέρια κ να ήμουν σαφείς αλλα δε νομίζω...τυχαίο... Roll Eyes

 

Όχι μόνο μου έλυσες τα χέρια αλλά μου απάντησες και για το όργανο που με ενδιέφερε!!  :D

 

Ευχαριστώ πολύ εσένα και όλους όσους έγραψαν εδώ!!

 

 

Φιλικά, Φώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου