Προς το περιεχόμενο

custom πετάλια, "φτιαξ'το μόνος σου" :)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι... λοιπόν είχα την εξής απορία. Ας πούμε ότι βρίσκω τα schematics γιά κάποιο πετάλι που θέλω. Υπάρχει πιθανότητα να το φτιάξω μόνος μου και να έχει κάποιον σχετικά ανθρώπινο ήχο? Προφανώς ούτε το design το εξωτερικό θα είναι ιδιαίτερα όμορφο, ούτε και το όλο πράμα θα δουλεύει τόσο καλά όσο ένα καλό πετάλι του εμπορίου (τουλάχιστον για αρχή), αλλά έχει νόημα να το δοκιμάσω, έστω για την πλάκα του θέματος? Ποια είναι η γνώμη σας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από εμπειρία, όχι δικής μου κατασκευής, αλλά φίλου...'καλλιτέχνη ηλεκτρονικού', μπορείς να φτιάξεις πολύ καλύτερα κομμάτια από τα αντίστοιχα 'original'. Αρκεί να βρεις τα σωστά parts.

 

Τώρα για να φτιάξεις κάτι εντελώς πρωτότυπο, μάλλον θέλει σοβαρή εμπειρία.

 

Νίκο, να υποθέσω ότι στο άρθρο σου θα έχεις και κάποιο demo project με point-to-point κατασκευή, ε; :D

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κι εγώ πιστεύω ότι αν φτιάξεις 2-3 πετάλια, ε δε μπορεί, από κει και πέρα θα μπορείς να έχεις αντίστοιχα αποτελέσματα με ένα retail πετάλι.... Τώρα για modifications, ή ακόμα χειρότερα σχεδιασμό from scratch, καλό θα είναι να έχεις φτιάξει καμιά 25ριά πετάλια πρώτα και να έχεις καταλάβει ακριβώς πώς δουλεύουν.......

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ξέρετε που μπορούμε να βρούμε (στην Αθήνα, ή μέσω net) τα μεταλλικά κουτιά για τα πετάλια? Και ειδικά σε περίπτωση που θέλουμε κάτι με σοβαρό footswitch, όπως ενα wahwah ας πούμε.....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yλικά πολύ καλής ποιότητας έχει εδώ : www.banzaieffects.com

 

Από κει ψωνίζω τα υλικά για τα πετάλια που φτιάχνω...όπου να'ναι ολοκληρώνω και το site...

 

Πάντως θα συμφωνήσω και εγώ ότι πολλές φορές μπορείς να φτιάξεις πετάλι καλύτερο απο το αντίστοιχο του εμπορίου....κλασικό παράδειγμα το fuzz face ! Της dunlop είναι απαράδεκτο ! Και όποιος πιστεύει το αντίθετο, μπορώ κάλιστα να του το αποδείξω βάζοντας τα δίπλα με ένα απ'τα δικά μου :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... λοιπόν είχα την εξής απορία. Ας πούμε ότι βρίσκω τα schematics γιά κάποιο πετάλι που θέλω. Υπάρχει πιθανότητα να το φτιάξω μόνος μου και να έχει κάποιον σχετικά ανθρώπινο ήχο? Προφανώς ούτε το design το εξωτερικό θα είναι ιδιαίτερα όμορφο' date=' ούτε και το όλο πράμα θα δουλεύει τόσο καλά όσο ένα καλό πετάλι του εμπορίου (τουλάχιστον για αρχή), αλλά έχει νόημα να το δοκιμάσω, έστω για την πλάκα του θέματος? Ποια είναι η γνώμη σας??[/quote']

 

Δύσκολα θα μπορέσεις να φτιάξεις ενα πετάλι χειρώτερο απο τα εμπορικά...έχουν μέσα τόση σαβούρα που πρέπει να ψάξεις για να τα βρεις!

 

Απο εμφάνιση είναι θέμα γούστου...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα θα μπορέσεις να φτιάξεις ενα πετάλι χειρώτερο απο τα εμπορικά...έχουν μέσα τόση σαβούρα που πρέπει να ψάξεις για να τα βρεις!

Χαχαχαχαχαα, ναι αλλά αξίζει!!! :D Αν είναι να κάνεις επαγγελματικό πετάλι, αξίζει το ψάξιμο για να βρεις τη σωστή σαβούρα!! :)

 

Anyway, το link που έδωσες φίλε jam είναι πολύ ενδιαφέρον. Πού βρίσκεται η εταιρία; Και τι μεταφορικά χρεώνει περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ενδιαφέρει να βρω σχηματικά για modifications από πετάλια...

Υπάρχει κάτι τέτοιο διαθέσιμο?

Πχ τις τροποποιήσεις της Keeley στο DS-1 ή άλλα παρόμοια...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου