Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνήτη η αγορά πεταλιού?


yohan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από καιρό με έχουν πέσει σε φάση modas...Το θέμα είναι να έχει ουσία....έχω jackson ke3 με seymoyr duncan jb & jazz και θέλω να πειραματιστώ με seymour duncan sh-13. Αξίζει τον κόπο η να προχωρήσω σε κάποιο πετάλι? Περιμένω γνώμες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τη γνώμη μου κάθε αλλαγή πρέπει να προκύπτει ως φυσικό επακόλουθο κάποιας αιτίας που την προκαλεί ;D

 

τι διαφορετικό θα ήθελες να έχει ο καινούριος μαγνήτης?

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ENGL, καλή φάση. Με έναν Sh14 ή dimarzio X2N θα έχεις σίγουρα περισσότερο output από τους μαγνήτες που βοηθά σε lead, σολο κλπ. Ενισχύονται όμως και οι μπάσσες. Το θέμα είναι να μην "μπουκώνει" στα ρυθμικά(ξυσιμο) λόγω των χαμηλών(πολλές μπάσσες). Το καθαρό δε, θα παραμορφώνει...

Τα ίδια ισχύουν και για clean booster pedal.

Ένα treble boost μπορεί να δώσει extra gain με έμφαση στις πρίμες και το αποτέλεσμα θα εχει λιγότερο μπούκωμα. 'Ισως ακουστεί και λίγο πιο marshallάτο το αποτέλεσμα.

Με OD/boost ή dist θα έχεις πολλές περισσότερες παραμέτρους να ρυθμίσεις(gain, vol, tone, EQ) ώστε να πετύχεις καλό αποτέλεσμα αλλά είναι λίγο μπελάς καθότι η παραμόρφωση του πεταλιού μπορεί να μην συνεργάζεται καλά με του amp...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τον x2n σε άλλη κιθάρα κάποτε και είχα κάνει σύγκριση με τον JB...και ήταν πιο γεμάτος από τον x2n!

 

Πράγματι, τους έχω και τους 2 και ο JB βγάζει άνετα χαμηλές και output metal. Ο Χ2Ν έχει μεγαλύτερο output αλλά σε άλλες συχνότητες. Ο Distortion που προτάθηκε είναι μια πολύ κλασσική λύση και "ξύνει" καλά!

 

Για να συγκρίνεις και τα χαρακτηριστικά EQ και ουtput μαγνητών δες και το παρακάτω λινκ και σύγκρινε. Έχει Bass/Mid/Treble βαθμούς για το EQ και για το output: Hot κλπ

Το output σε 2 hot μαγνήτες είναι μεγαλύτερο αν έχουν κεραμική μαγν. ράβδο και όσο μεγαλύτερη είναι η DC resistance. Οι alnico είναι γενικά πιο smooth.

 

http://www.seymourduncan.com/comparetones

 

Για τη gibson "σχολή"(έτσι για σύγκριση) υπάρχει αυτό:

http://www.gibson.com/files/_gear/pickups_output-chart.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου