Προς το περιεχόμενο

Η νεα μου NS Tele


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα saddles τι είναι?

 

Τέλος τα Gotoh locking tuners, αν είναι αυτά που ξέρω, κλειδώνουν τη χορδή καθώς την κουρδίζεις. Απλώς φρόντισε να μη χάσεις το πάνω μέρος που κλειδώνει, γιατί την π#$$%ες.  8)

 

Πρεπει να ειναι κατι παρομοιο...κλειδωνουν καθως τα στριβεις. Τετοια top-lock ειχα δει σε μερικες framus, oπου αν εχανες αυτο το πανω κομματι αχρηστευοταν το lock. Στα δικα μου παντως δειχνει πολυ δυσκολο το να βγει και να χαθει κατι.

 

Tα saddles ειναι intonatable brass (οχι compensated), αλλα δε θυμαμαι αν ειναι καποια συγκεκριμενη μαρκα...θα ρωτησω και θα μαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Eχω την αισθηση οτι οι συγκεκριμενες ρυθμισεις αδικουν λιγο τον ωραιοτατο neck σε σχεση με τους υπολοιπους.

 

Πιθανώς, περίμενα κάτι παραπάνω βάσει του ονόματος Haeussel.

 

Καλορίζικη και καλοτάξιδη amigo!

 

Ειρήσθω εν παρόδω μόλις βεβαιώθηκα ότι δε θα πάω για πορτοκαλί όταν έρθει η ώρα μου, δε το φαντάζομαι να "δένει" με κανένα pickguard στα συνηθισμένα χρώματα (τα tortoise ως γνωστόν απαγορεύονται ;D).

Αν και εγώ θα είχα ως σημείο αναφοράς το Focus ST, αισθητά λιγότερο "χάλκινο" σαν απόχρωση απ'τη δική σου περίπτωση...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήσθω εν παρόδω μόλις βεβαιώθηκα ότι δε θα πάω για πορτοκαλί όταν έρθει η ώρα μου, δε το φαντάζομαι να "δένει" με κανένα pickguard στα συνηθισμένα χρώματα (τα tortoise ως γνωστόν απαγορεύονται ;D).

 

12,16,2005_06-57-41.jpg

 

06,08,2001_07-37-23.jpg

 

;D

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα δενει και με ασπρο και με μαυρο, μη φοβασαι ;D

 

Οσο για τον neck, ηταν μια απο τις πιο ευχαριστες εκπληξεις οταν ακουσα την κιθαρα...καταπληκτικος neck tele ηχος. Στον Koch Multitone που τον δοκιμασα ηταν εκπληκτικος, με πολυ "ζουμερη" και συναμα sparkly χροια. Ακομα και στον Roland Cube μου, διατηρουσε αυτο το warmth & clarity. Ο elavd που εχει τον ιδιο μαγνητη ισως μπορει να επιβεβαιωσει τα παραπανω.

Το θεμα ειναι οτι το eq του .22  ειναι, οπως και των περισσοτερων mesa, τρομερα sensitive και στο φλατ ακουγεται λιγο "καπως". Ειμαι πεπεισμενος ομως οτι μεσα στις επομενες μερες θα τον εχω κανει να ακουγεται βομβα.

 

Εdit: Η 2η Anderson που παρεθεσε ο TGL ειναι χρωματικα παρα πολυ κοντα στη δικια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδυσσέα καταρχήν με γεια και καλόπαιχτη η κιθάρα!

 

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω να τη δω και να τη δοκιμάσω στο μαγαζί του Σταύρου γιατί τη μέρα που σκόπευα να πάω για να τη δοκιμάσω, βιαζότανε να στη στείλει :)

Την είδα κι εγώ λοιπόν μόνο από φωτογραφίες.

 

Το χρώμα είναι πολύ πρωτότυπο (αν και μακριά από τα προσωπικά μου γούστα) και η εφαρμογή του στο σώμα, από ότι βλέπω έγινε άψογα!

 

Η μόνη μου ένσταση είναι ως προς το γεγονός ότι το σώμα της κιθάρας σου είχε καταπληκτικά νερά (με φοβερό bookmaching) και είναι κρίμα που δεν προτίμησες ένα (ημι)διάφανο χρώμα για να τα αναδείξεις...  :-\

 

01.jpg

 

02.jpg

 

Γούστα είναι αυτά θα μου πεις... :)

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το "ωμό" τεμάχιο, πράγματι.

 

Για μένα όμως όταν έχει παρθεί απόφαση για μεταλλικό χρώμα τα πάντα επιτρέπονται. 8) 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη μου ένσταση είναι ως προς το γεγονός ότι το σώμα της κιθάρας σου είχε καταπληκτικά νερά (με φοβερό bookmaching) και είναι κρίμα που δεν προτίμησες ένα (ημι)διάφανο χρώμα για να τα αναδείξεις...  :-\

+1000

Με την επικρατούσα θεωρία της κολοκυθόπιτας, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

Με το ίδιο χρώμα αλλά άσε και το ξυλαράκι να πει το όνομά του ....

 

Το μόνο τρίλλημα στο χρώμα είναι sunset ή capri ή reranch coral (salmon) ;D

 

Ξέρω ότι οι περισσότεροι αντιτίθεστε αλλά σε αυτά τα χρώματα και το aged cream binding δεν με χαλάει καθόλου.

 

Παραμένει όμως κουκλάρα.

 

Κάποτε πρέπει να πάρω κι εγώ έβενο ταστιέρα.

Tele_orange_back.jpg.56c3699e0bdec0b089e5b14de3d33e35.jpg

Stratocaster_Orange_Transparent.jpg.4ba1654b7d99814aa63f852c940ab6f8.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοτατο το χρωμα και ο εβενος σκετη χλιδη!Βαλε ενα mint green ή pearl white pickguard για να γινει...θεα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου