Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Volume Pot


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα ότι στην strat μου το volume pot δουλεύει ομαλά απο το 10 μέχρι το 8 περίπου και μετά κάνει μια απότομη πτώση χαμηλώνοντας υπερβολικά το σήμα.

Αυτό δεν συμβαίνει στην Ibanez ουτε στο σετ με τους EMG.

 

Καμμιά ιδέα σχετικά με το γιατί συμβαίνει και τι θα μπορούσα να κάνω για να το διορθώσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν γραμμικά και λογαριθμικά ποτενσιόμετρα.Τα μεν πρώτα αυξάνουν την ένταση(πχ στο Volume) "ομαλά" να το πω έτσι απλοικά ενώ το λογαριθμικό συμπεριφέρεται όπως αυτό που περιγράφεις.Έχε υπόψη σου τις μαθηματικές καμπύλες γραμικών και λογαριθμικών συναρτήσεων :wink:

 

Εκτός αν παίζει κάτι άλλο.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου τη σπάει αυτό στη strat μου.

Στην tele δεν είναι τόσο έντονο και μου φαίνεται περίεργο!!!! Ψάχνοντας για pots (για τις ανάγκες άλλου post) είδα στο Musik Produktiv ότι έχει άλλο 250k pot λογαριθμικό για strat και άλλο για tele και δεν το κατάλαβα αυτό!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά παίζουν και ανάλογα με τον ενισχυτή και το σήμα που δέχεται. Αναφέρομαι σε high/low impedance κλπ

 

Το λογαριθμικό έχει και αντίστοιχη καμπύλη με λογαριθμική παράσταση αλλά είναι και ο τρόπος που ακούει το αφτί μας.

Έτσι, αν βάλουμε γραμμικό ποτενσιόμετρο στην κιθάρα θα έχουμε απότομη αύξηση της έντασης σε μια μικρή διαδρομή του ποτενσιόμετρου ενώ το υπόλοιπο μέρος δεν θα "κάνει" και πολλά στον ήχο... Ανάλογα πως θα το συνδέσουμε είτε θα έχουμε απότομο άνοιγμα στην αρχή ή απότομο κλείσιμο όταν πάμε να χαμηλώσουμε το volume.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι' date=' αν βάλουμε γραμμικό ποτενσιόμετρο στην κιθάρα θα έχουμε απότομη αύξηση της έντασης σε μια μικρή διαδρομή του ποτενσιόμετρου ενώ το υπόλοιπο μέρος δεν θα "κάνει" και πολλά στον ήχο...[/quote']

 

Αυτό δε συμβαίνει στα λογαριθμικά; :?

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι!

Όλα τα volume κλπ ποτενσιόμετρα είναι λογαριθμικά! Το ξέρω ότι ακούγεται λάθος αλλά έτσι ακούμε...!

 

Εξαίρεση αποτελούν κάποιοι ενισχυτές Mesa Boogie κλπ που έχουν γραμμικό ποτενσιόμετρο και έτσι με μια μικρή κίνηση του ποτενσιόμετρου σου ξυρίζουν το κεφάλι απο την ένταση. :lol:

 

Μάλλον για λόγους μαρκετινγκ το έχουν κάνει, αφού το ποτενσιόμετρο απο τη μέση και μετά δεν κάνει σχεδόν τίποτα! Κάποτε μου είχε πει ενας καταστηματάρχης ότι ο τάδε Booggie που άκουγα είναι τόσο δυνατός επειδή και καλά είναι τάξη Α.

Αυτό πριν πολλά χρόνια ...και για την ιστορία, ναι τον πίστεψα... :oops:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶γγελε θα μπορούσες να το μετρήσεις καταρχάς, ακόμα και τα CTS πολλές φορές δεν είναι 250Κ όπως λένε, αλλά πολύ λιγώτερο.

 

Μπορείς να μπεις επίσης στο site του kinman, όπου έχει μια καλή ανάλυση για τα pots, όπως επίσης και γνωστές πατέντες για να μη χάνεις ας πούμε τα πρίμα.

 

Δες εδώ:

 

http://www.kinman.com/html/toneWorkshop/perfectGuitar.htm#potValues

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικού τύπου ποτενσιόμετρα δλδ με λίγο διαφορετική καμπύλη απο τη λογαριθμική, μπορούν να αλλάξουν λίγο το sweep του volume ποτενσιόμετρου αλλά πιστεύω ότι στις κιθάρες είναι όλα κανονικότατα λογαριθμικά ποτενσιόμετρα.

 

Μέτρημα ποτενσιόμετρου και καθορισμός τύπου:

 

Μετράμε με πολύμετρο 2 ακριανά ποδαράκια του ποτενσιόμετρου με το "κουμπί" στο ενα άκρο. Γράφουμε την ένδειξη.

 

Μετράμε πάλι τα ίδια ποδαράκια με το "κουμπί" στη μέση.

Γράφουμε την ένδειξη.

 

Μετράμε με το "κουμπί" στο αντίθετο άκρο.

 

Λογικά θα έχουμε την μαξιμουμ επίδοση του ποτενσιόμετρου σε ενα απο ταδύο μετρήματα που γίνανε με το κουμπί στο τέρμα. Για να καθορίσουμε τον τύπο κοιτάζουμε τη "μεσαία" ένδειξη.

Αν είναι τα μισά Ohm απο αυτά του ποτενσιόμετρου τότε έχουμε ενα "γραμμικό" ποτενσιόμετρο, αν είναι στο 25% ή 75% τότε έχουμε ενα λογαριθμικό ποτενσιόμετρο.

 

Προσοχή όταν αγοράζουμε ποτενσιόμετρα απο Αμερική κλπ διότι ώς Α τύπου ποτενσιόμετρα ονομάζουν τα λογαριθμικά και Β τα γραμμικά ενώ εμείς το αντίθετο...

 

Στην κιθάρα έχουμε ενα λογαριθμικό για ένταση και τα άλλα είναι γραμμικά.

 

Ούφ μπούχτησα δεν γράφω άλλα... :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου