Προς το περιεχόμενο

stereo compression ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά !!!

 

¨Εστω ότι έχω ηχογραφήσει στερεοφωνικά μια πηγή και επειδή έχω χρησιμοποιήσει μια συγκεκριμένη τεχνική, το level των δύο καναλιών είναι αρκετά δυσανάλογο. Ο καλύτερος τρόπος για compression είναι το dual mono και μετά φυσικά σε ένα stereo κανάλι ?

Επίσης πως διατηρώ την ίδια στερεοφωνική απεικόνιση όπως ήταν πριν το compression αφού τα peaks πολλές φορές δεν είναι τα ίδια ανάμεσα στα ίδια κανάλια ?

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά !!!

 

¨Εστω ότι έχω ηχογραφήσει στερεοφωνικά μια πηγή και επειδή έχω χρησιμοποιήσει μια συγκεκριμένη τεχνική, το level των δύο καναλιών είναι αρκετά δυσανάλογο. Ο καλύτερος τρόπος για compression είναι το dual mono και μετά φυσικά σε ένα stereo κανάλι ?

Επίσης πως διατηρώ την ίδια στερεοφωνική απεικόνιση όπως ήταν πριν το compression αφού τα peaks πολλές φορές δεν είναι τα ίδια ανάμεσα στα ίδια κανάλια ?

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Αν σε ενδιαφέρει να διατηρήσεις την ίδια στερεοφωνία μετά το compression τότε πας υποχρεωτικά σε stereo/link mode στον κομπρέσορα.

Έτσι τον αναγκάζεις να παίρνει σαν οδηγό το πρώτο κανάλι και να κομπρεσάρει με τις ίδιες ρυθμίσεις το άλλο ασχέτως αν το δεύτερο περνάει το thresold ή όχι.

Σε dual mono τότε καταστρέφεις την αρχική στερεοφωνία σου αφού αλλάζεις μία από τις ιδιότητες της ηχογράφησής σου, δηλ. την διαφορά έντασης με την οποία φθάνει ένας ήχος στο αριστερό και στο δεξί αυτί. (η διαφορά χρόνου παραμένει η ίδια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω ότι έχω ηχογραφήσει στερεοφωνικά μια πηγή και επειδή έχω χρησιμοποιήσει μια συγκεκριμένη τεχνική, το level των δύο καναλιών είναι αρκετά δυσανάλογο

 

Αυτο εγινε σκοπιμα ή ειναι καποιο λαθος που θες να διορθωσεις με compression?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

 

Αυτο εγινε σκοπιμα ή ειναι καποιο λαθος που θες να διορθωσεις με compression?

 

Όχι γενικά και υποθετικά μιλάω. Π.χ. στην ηχογράφηση μιας κλασσικής κιθάρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου