Προς το περιεχόμενο

bass funk jam (panagiotis)


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους!

 

Πριν λίγο έγραψα μια χαζομαρίτσα πάνω σ'ένα backing track που είχα πάρει από εδώ (δε θυμάμαι πού). Τα μέσα ηχογράφησης ήταν επιεικώς τραγικά, αλλά παραδόξως κάααπως ακούγεται το κλιπ

Λοιπόν, MM Stingray 5 -> jam dyna-ssor -> Roland CB 100 -> μικρόφωνο της πλάκας.

Μετά δεν πείραξα κάτι, απλά τα ένωσα (κι εδώ χάνει αρκετά, δεν είναι και τόσο συντονισμένα μπάσο και b.track) στο cool edit...

 

Χώστε αλύπητα.. ;D

funkimpro.mp3

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως χάνει σε σημεία, κ στο τέλος πιο έντονα.

Ωραίος ήχος μπάσου. Πολύ ωραία ακούγεται η ηχογράφηση με μικρόφωνο στον roland. Τι settings έβαλες εκεί;

 

Στο τρακ πάντως πάνω σε σημεία μου ακούγεται λες κ παίζεις αρκετά ασύνδετα με το τρακ, ίσως με καλύτερη μίξη ώστε να ακούγεται το τρακ να ακουγόταν πιο σωστά, αλλά βάλε το ότι είναι πολύ χαμηλά το τρακ σε σχέση με το μπάσο, συν τις διακυμάνσεις στη σύνδεση δε βγαίνει απαραίτητα κ πολύ άκρη. Η γραμμή πάντως είναι ωραία.

 

ένα backing track που είχα πάρει από εδώ (δε θυμάμαι πού).

Είμαι τόσο τραγική που θυμάμαι ότι αυτό το τρακ το ανέβασε ο τρίγκα στο bass impro thread? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ψήνεται κανένας να του στείλω και τα 2 (μπάσο - bt) να κάνει καμια μίξη της προκοπής; ;D

 

Στον roland τo eq σχεδόν flat, επιλογή Concert 810 με shape ανοιχτό, gain κάπου στο 3..

Παίζω με το switch του Stingray στη μεσαία θέση.

αυτά :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο φιλος!!!Σε καμια σημεια φλαμαρες και σε αλλα δεν πεφτεις αρμονικα σωστα στην αρμονια του κομματιου...Το ποιο σημαντικο στη φανκ δεν ειναι η ποσοτητα σε νοτες που θα παιξεις αλλα τα ρηθμικα μοτιβα που χρησιμοποιεις σε μια νοτα...Γκρουβαρεις ανετα μονο με μια νοτα..οχι πως εισουν υπερβολικος...Μια χαρα!!!Τζετ!!! ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο φιλος!!!Σε καμια σημεια φλαμαρες και σε αλλα δεν πεφτεις αρμονικα σωστα στην αρμονια του κομματιου...Το ποιο σημαντικο στη φανκ δεν ειναι η ποσοτητα σε νοτες που θα παιξεις αλλα τα ρηθμικα μοτιβα που χρησιμοποιεις σε μια νοτα...Γκρουβαρεις ανετα μονο με μια νοτα..οχι πως εισουν υπερβολικος...Μια χαρα!!!Τζετ!!! ;D

δίκιο!!

γενικά δε μ'άρεσε ούτε εμένα απλά είχα λόξα ν'ανεβάσω κάτι.. :D

αν και όταν αποκτήσω πιο αξιοπρεπή μέσα ηχογράφησης, θα κάνω κάτι καλύτερο και πιο οργανωμένο ελπίζω!

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου τα μέσα ηχογράφησης που έχεις μια χαρά είναι. Ο ήχος μπάσου που έγραψες είναι πολύ ωραίος. Το θέμα είναι να έχεις κάτι που να ακούγεται ισορροπημένα με το μπάσο, ώστε να μπορεί να αντιμετωπισθεί σαν σύνθεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επαναλαμβανω....το δυσκολο δεν ειναι το ποσες νοτες θα παιξουμε αλλα που θα τις τοποθετησουμε ρυθμικα...αυτο ειναι το κλειδι...το σημαντικο στο μπασο δεν ειναι το αριστερο χερι αλλα το δεξι(Δεν μιλαω για αριστεροχειρες ;D)

Μια χαρα ειναι ο ηχος σου ρε...εγω σπιτι παιζω με ενισχυτη κιθαρας 5βατ :) :D ;D

Κ αυτος δανικος ειναι 8)

 

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Λοιπόν ίσως το βραδάκι επιχειρήσω κάτι ακόμα με άλλο μπακιτράκι.

Θα το βάλω σ'αυτό το thread να ξέρετε..(απειλή :P)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επαναλαμβανω....το δυσκολο δεν ειναι το ποσες νοτες θα παιξουμε αλλα που θα τις τοποθετησουμε ρυθμικα...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Τάκη έκανες καλή δουλειά. Μ' αρέσει και εμένα ο ήχος του μπάσου, παρ' όλα τα μέσα που χρησιμοποίησες. Όταν το παίξουμε μαζί, θα το απογειώσουμε. Θα το στείλουμε! ;D ;D

 

Επίσης, προσπάθησε να κάνεις τα off beat που λέγαμε. Αυτά θα δώσουν μια εντελώς εξωγήινη ματιά στο θέμα. Keep it! ;)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, προσπάθησε να κάνεις τα off beat που λέγαμε.

Δώσε τη γήινη με τα on beat και ξεκινάμε από κει και βλέπουμε.

 

Παναγιώτη θα μου επιτρέψεις να πω ότι ήταν μια φιλότιμη προσπάθεια με αρκετά καλό ήχο μπάσου αλλά ξέχασες το βασικό ειδικά στο συγκεκριμένο είδος. Το beat.

Παίξε μόνο βασικές στην αρχή, μέτρα με όλο το σώμα σου, και μόλις νιώσεις ότι το χεις, βάζε σιγά σιγά παραπάνω. Με μέτρο και στο μέτρο. Αλλιώς δεν λέει.

Είχες κάποιες καλές ιδέες που όμως χάθηκαν στο "άπλωμα" (κάνε muting) και στο άμετρο.

 

Με όλη την καλή και φιλική διάθεση.

 

Edit. Αν το συγχρονίσεις βέβαια, πιθανότατα να αποδειχτθούν μπούρδες αυτά που λέω (που είναι και το λογικότερο).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου