Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie rectifiers vs Marks vs Peavey 6505 plus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ'αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω.

 

Το δεν σε πιανω ηταν για το συσχετισμο του ηχου του βαν αλλεν, με την γενικη αποδοση του εν λογο ενισχυτη.

 

Και οι in flames με αυτον παιζουν τοσα χρονια αλλα δεν ακουγονται σαν τον βαν αλλεν, ουτε οι machine head ακουγονται σαν in flames και παει λεγοντας.

 

Διορθωσε με αν δεν καταλαβα καλα :)

 

ναι εχεις δικιο σε αυτο... απλα απορησα γιατι λεω ο βαν αλλεν λογικα τι τον ηθελε τοσο χαιτ γκειν ενυσχητη αφου ειναι πιο ελεφρα τα ριφς του... ? αλλα ετσι οπως το εθεσες εχει δικιο... αυτος εχει καλα καθαρα δηλαδη ? και ειναι τοσο γκαζωμενος οσο ο παλιος γνησιος 5150 της πιβι ? μακαρι να αξιζει εχω καραγουσταρει ...για να μην το πω αλλιως και μας βαλουν πιπερι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτος εχει 3 καναλια.

Καθαρο, βρωμικο και μες στη μπιχλα.  ;D

 

Το καθαρο του μπορει απο πεντακαθαρο να φτασει να σπαει με λιγο γρεζι.

 

EVH 5150 III HD Black

 

 

Στο 2:30 θα ακουσεις καθαρα(και πολλα γερμανικα στο συνολο ;D )

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι!

 

Ο Eddie εφυγε απο την peavey και η fender ανελαβε να φτιαξει το signature μοντελο του.

 

 

 

 

 

παντως στο σαιτ της φεντερ δεν υπαρχει... θα παρω τηλεφωνο τον στολλα μπας και εχει καμια σχεση με το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η EVH έχει άλλο distribution και δεν υπάρχει διανομέας της στην Ελλάδα σύμφωνα με το σάιτ της.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ο Mark v δεν εχει (attenuator) Σε καθε καναλι του????

10w 45w & 90w

Οποτε γλυτωνεις και το μαραφετι...

Μόνο που με κάθε Mode θα έχεις και διαφορετικό ήχο (χρησιμοποιούνται άλλες λάμπες) οπότε από τη μία δε θα χρειαστείς αν παίζεις 10W αλλά δε θα έχεις τον ήχο που θα είχες με τα 90W  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα!

 

Φίλε Aris είσαι πολύ τυχερός γιατί κι εγώ κάνω την ίδια έρευνα για καινούργιο ενισχυτή και χθες "σκόνταψα" σε μια σειρά βίντεο στο YouTube στα οποία κάνουν sound tests σε 13 high gain κεφάλια! Προσωπικά τα βίντεο αυτά μου διεύρυναν κατά πολύ τους ορίζοντες έστω κι αν έλειπαν μερικά μοντέλα κι έστω κι αν η ηχογράφηση ήταν μέτρια (καλύτερη πάντως απ' του Musik Schmidt!)...

 

Anyway, εγώ από μέρους μου θα σου κάνω μερικές περαιτέρω προτάσεις:

 

Πρώτα απ' όλα, χάρη στο καλό φίλο if_it_is απέκτησα ένα ψιλοκόλλημα με τους Mesa Boogie και δη με τον Dual Recto ο οποίος είναι απλά εξαιρετικός και το ξέρεις καλύτερα από εμένα. Απλά μου φαίνεται υπερβολικά πολύπλοκος.

 

Εκτός αυτού, ένας εξαιρετικός αλλά δυσεύρετος ενισχυτής είναι ο Diamond Nitrox. Πάει στα 1900+ καινούργιος από Αγγλία. Είναι πάναπλος (χωρίς περιττές βλακείες) και είναι τρομερός ηχητικά (τουλάχιστον από τα όποια βίντεο και κατά τα δικά μου αυτιά) Προσωπικά αυτόν θα επέλεγα!

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, τον Dual Recto και τον Mark V που τους βρήκες και τους δοκίμασες? (δεν έχω μπει στον κόπο να διαβάσω όοοολο το θρεντ γιατί πονάνε τα μάτια μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πως δεν με ποιανεις ? αφου μου απαντας... οχι δεν εχει τοσο βαρια ριφς. απορησα γιατι ο 5150 που δεν εχω ακουσει ποτε απο κοντα εχω διαβασει οτι ειναι πολυ βαναυσος ενυσχητης... εχει πολυ ογκο κτλ... μηπως ξερετε που θα τον βρω να τον ακουσω ?

Καλα και ο Ted Nuget με Peavey 5150 και με 6505+ παιζει παρ'ολο που λενε οτι οι 5150 ειναι μονο για μεταλ καταστασεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως εγω που ρώτησα τον τεχνικό στον Στόλλα στην Πάτρα, μου είπε ότι αν βάλεις step down σε αμερικάνικο ενισχυτή (συγκεκριμένα ρώτησα για τον Mark IV) θα ακούς εναν ελαφρό "βώμβο" και για να έχεις 100% ίδιο ήχο θα πρέπει να βάλεις εσωτερικό ο οποίος κοστίζει 300 ευρώ. Είναι αλήθεια αυτό ή παπάδες μου πουλούσε;

Στον Mark V δεν ακούω κάποιο ελαφρό "βώμβο". Φυσικά παίζει ρόλο και η ποιότητα του step down (έχω variac).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου