Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie rectifiers vs Marks vs Peavey 6505 plus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... θα ακουσω επpιελους και την rp kala...

 

 

 

Δεν νομιζω οταν με το καλο παρεις τον ενισχυτη που γουσταρεις να ξανασχοληθεις με την rp εκτος απο καμια direct ηχογραφηση στο pc  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομιζω οταν με το καλο παρεις τον ενισχυτη που γουσταρεις να ξανασχοληθεις με την rp εκτος απο καμια direct ηχογραφηση στο pc  ;)

 

 

;D ;D ;D

 

θα χρειαζομαι σιγουρα τα εφε της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην αρχισουμε παλι...ο καθενας εχει δικαιωμα να παρει οτι γουσταρει, δικα του ειναι τα λεφτα και τα κανει οτι θελει...το λεω γιατι προβλεπω συγκρουσεις παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην αρχισουμε παλι...ο καθενας εχει δικαιωμα να παρει οτι γουσταρει, δικα του ειναι τα λεφτα και τα κανει οτι θελει...το λεω γιατι προβλεπω συγκρουσεις παλι...

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην αρχισουμε παλι...ο καθενας εχει δικαιωμα να παρει οτι γουσταρει, δικα του ειναι τα λεφτα και τα κανει οτι θελει...το λεω γιατι προβλεπω συγκρουσεις παλι...

Κανεις λαθος man. Εννοειται οτι ο καθενας κανει οτι γουσταρει με τα δικα του  λεφτα ,αλοιμονο.

Απλα κατα τη γνωμη μου αν δεν παιζεις επαγγελματικα  ή χρειαζεσαι αμεσα ενα καλο εργαλειο για  να σε εξυπηρετησει, δεν χρειαζεται να πολυσκας. Για εναν hobby-ιστα ενας  triple rectrifier πχ. ειναι  παραπανω απο αρκετος  για μην πω περιττος. Για να παιζουν πολλοι μουσικοι οπως παραδειγμα ο Hetfield ,Mark Morton etc. με Mesa Boogie, κατι θα ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι όμως έχει μια βάση το ερώτημα, νομίζω πως οι περισσότεροι που έχουν αγοράσει ενισχυτή επιπέδου Mesa έχουν γνωρίσει και δοκιμάσει σε  βάθος χρόνου, κατά τη διάρκεια της "ωρίμανσής τους" ως κιθαρίστες, μια σειρά από ενισχυτές, έχουν διαμορφώσει ιδία άποψη γι' αυτούς, έχουν κατασταλάξει και στο τι ζητούν από ένα ενισχυτή, και κάποια στιγμή κάνουν το βήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κανω μια ερωτηση?

Παιζεις επαγγελματικα? Παιζεις σε καμια μπαντα ή  εισια εμπειρος μουσικος?

 

οχι , δεν ειμαι εππαγγελματιας... σε μπαντα παιζω για πλακα... αλλα ο καθενας οσο μικρος μουσικος και να ειναι εχει δικαιωμα στο καλο ηχο... επισης δεν ειναι οτι α λεφτα τρεχουν... απλα σε αλλα θρεντς συνηθως με κοροιδευουν με την καλη εννοια που παιζω με εναν peavey bandit , ετσι σιγα σιγα μου εγινε κομπλεξ και αναρωτηθηκα γιατι γινοταν αυτο... σημηωτεων οτι μεχρι τοτε νομιζα οτι εχω καλο ηχο... ο μπαντιτ δεν βγαζει κακο ηχο αλλα οταν αρχιζα να παιξω με μερικους λαμπατους τοτε ειδα οτι γινεται και στα σολο να εχει παχυ ηχο και να εχεις διαυγεια κτλ οποτε με συνεπηρε...αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καταλληλος ηχος για τα αυτια (και τα χερια) του καθενος με το καταλληλο οργανο-εφε-ενισχυτη, μπορει να τον κανει να παιξει καλυτερα,μιας και εκτος απο σωστη μελετη χρειαζεται και σωστη ψυχολογια και αυτοπεποιθηση.

Ακομη και ασχετως καλου ή κακου ηχου,ενας mesa,bogner,soldano ή οτι γουσταρετε τελοσπαντων βοηθαει ψυχολογικα,και αν καποιος μπορει να αποφυγει τα ενδιαμεσα σταδια αγοραζοντας καμια 10αρια ενισχυτες που ολοι θα του αφηνουν μια αμφιβολια του τυπου "αν ηταν mesa θα ακουγομουν πιο καλα",καλως να πραξει και να παει κατευθειαν στο "real thing". Ετσι κι αλλιως τα γουστα αλλαζουν με τις ηλικιες,σημερα μπορει να θελω super extra hight gain και να αγοραζω diezel και σε εναν χρονο να γουσταρω blues με deluxe reverb και να παει στις αγγελιες ο diesel  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος man. Εννοειται οτι ο καθενας κανει οτι γουσταρει με τα δικα του  λεφτα ,αλοιμονο.

Απλα κατα τη γνωμη μου αν δεν παιζεις επαγγελματικα  ή χρειαζεσαι αμεσα ενα καλο εργαλειο για  να σε εξυπηρετησει, δεν χρειαζεται να πολυσκας. Για εναν hobby-ιστα ενας  triple rectrifier πχ. ειναι  παραπανω απο αρκετος  για μην πω περιττος. Για να παιζουν πολλοι μουσικοι οπως παραδειγμα ο Hetfield ,Mark Morton etc. με Mesa Boogie, κατι θα ξερουν.

 

Μan, αλλοι τα τρωνε στο καζινο, αλλοι στα αμαξια, αλλοι στα κινητα, αλλοι σε extreme sports και παει λεγοντας...δε χρειαζεται να εισαι επαγγελματιας, απλα τα σκας για να κανεις την κ@υλ@ σου, πως το λενε, αυτη ειναι η εξυπηρετηση που σου κανει. Θες να παρεις κατι πολυ καλο, ενα μηχανημα βαρβατο. Το οτι παιζουν πολλοι μουσικοι με mesa boogie δε σημαινει πως θα αρεσουν σε ολους μας ουτε πως εμπιστευομαστε τυφλα τα μηχανηματα με τα οποια βλεπουμε να παιζουν μεγαλοι μουσικοι γιατι δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα. Κανεις δεν ειπε οτι ειναι κακη μαρκα, αλλα ισως του Αρη να του αρεσει κατι αλλο περισσοτερο και εφοσον εχει παρα πολες επιλογες γιατι να περιοριστει και να μην ρωτησει και ψαξει, εξαλλου ειναι πολλα τα λεφτα, ανεξαρτητα αν το κανει για hobby ή για επαγγελμα.

 

οχι , δεν ειμαι εππαγγελματιας... σε μπαντα παιζω για πλακα... αλλα ο καθενας οσο μικρος μουσικος και να ειναι εχει δικαιωμα στο καλο ηχο... επισης δεν ειναι οτι α λεφτα τρεχουν... απλα σε αλλα θρεντς συνηθως με κοροιδευουν με την καλη εννοια που παιζω με εναν peavey bandit , ετσι σιγα σιγα μου εγινε κομπλεξ και αναρωτηθηκα γιατι γινοταν αυτο... σημηωτεων οτι μεχρι τοτε νομιζα οτι εχω καλο ηχο... ο μπαντιτ δεν βγαζει κακο ηχο αλλα οταν αρχιζα να παιξω με μερικους λαμπατους τοτε ειδα οτι γινεται και στα σολο να εχει παχυ ηχο και να εχεις διαυγεια κτλ οποτε με συνεπηρε...αυτα

 

Εχεις δικιο...ο καθενας εχει δικαιωμα στον καλο ηχο...οσο για τον bandit μια χαρα ενισχυταρα ειναι, ειναι απο τους πολυ καλους καφροτρανζιστορατους ενισχυτες. Εδω μεσα βεβαια εχουν μαζευτει ολοι οι υπερπαιχταραδες που εχουν εξαντλησει ολες τις δυνατοτητες των ενισχυτων τους και δεν ανεχονται να εχεις κατι λιγοτερο απο ενα mesa ::) Σε αυτο που δεν συμφωνω ειναι σε αυτο που λες πως νομιζες πως ειχες καλο ηχο...οκ, αντικειμενικα υπαρχουν κριτηρια για το ποιος ειναι καλος ηχος αλλα αμα εσενα σου αρεσει αυτο που ακους ολα τα αλλα περιττευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου