Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie rectifiers vs Marks vs Peavey 6505 plus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρη, να σου πω κάτι? Μην πάρεις ενισχυτή ακόμα.

 

η συμβουλή ειναι απο κάποιον που παρακολουθει το θέμα που έχει φτασει 10 σελιδες τωρα και ακομα ρωτας 3ους αν σου κανει ο MarkIV η τον κάθε ΜarkIV.

 

θα πεταξεις τα λεφτά σου με το σκεπτικο οτι μπορει να πάρεις καλο ενυσχυτη(με τοσα λεφτα), αλλά οχι τον ιδανικο για σενα.

 

κατσε λιγο ακομα, ακου με την ησυχία σου μερικούς (οχι μια φορα απο 10') και μετα θα πας με κλειστα ματια να παρεις αυτον που σου κανει.

Για ενυσχητες αντε εως 500€ που ειναι αμφιβολου αξιας ρωταμε για να μην φαμε κανα πακέτο.Τωρα με τον mesa η κατι ανάλογο, τι πακετο μπορεις να φας?

 

για να μην παρεξηγηθώ,δεν θεωρω τον εαυτο μου περισσοτερο γνώστη απο σενα.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλά εντάξει δεν είναι και TA λεφτά, δεν θα αγοράσει αυτοκίνητο, με 800-1000 ευρώ παίρνει mesa ανετα από ebay, και αν θες τέτοιο ήχο είσαι ευχαριστημένος αν την βγάλεις με τόσα λεφτά...

 

αλλά και για να συμπληρώσω, το προηγούμενο post μου, στο συγκεκριμένο προβάδικο είχε και έναν B-52 AT-100, ο οποίος σκοτώνει(μιλάμε για πολύ gain), είναι full tube rectifier και αυτός και στο ebay παίζει γύρω στα 400 δολλάρια! :o

 

http://www.b-52stealthseries.com/AT100.html

http://cgi.ebay.com/B-52-AT-100-Guitar-Amp-NEW-TUBES-/220682802025?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3361b85369

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη, να σου πω κάτι? Μην πάρεις ενισχυτή ακόμα.

 

η συμβουλή ειναι απο κάποιον που παρακολουθει το θέμα που έχει φτασει 10 σελιδες τωρα και ακομα ρωτας 3ους αν σου κανει ο MarkIV η τον κάθε ΜarkIV.

 

θα πεταξεις τα λεφτά σου με το σκεπτικο οτι μπορει να πάρεις καλο ενυσχυτη(με τοσα λεφτα), αλλά οχι τον ιδανικο για σενα.

 

κατσε λιγο ακομα, ακου με την ησυχία σου μερικούς (οχι μια φορα απο 10') και μετα θα πας με κλειστα ματια να παρεις αυτον που σου κανει.

Για ενυσχητες αντε εως 500€ που ειναι αμφιβολου αξιας ρωταμε για να μην φαμε κανα πακέτο.Τωρα με τον mesa η κατι ανάλογο, τι πακετο μπορεις να φας?

 

για να μην παρεξηγηθώ,δεν θεωρω τον εαυτο μου περισσοτερο γνώστη απο σενα.

 

Γιαννη την συζητηση αυτην την εκανα με ενα φιλο μαγαζατωρα σημερα οπου σχεδον ολη μερα απο το πρωι ειμαι στα μαγαζια και δοκιμαζα ενυσχητες... λοιπον , για να με καταλαβετε , εξηγουμε. Ο λογος που σας ρωταω ολα αυτα και που σας λεω μου κανει ο ταδε , δεν ειναι για να παω τυφλα να αγορασω ενυσχητη. το μονο που ζητω ειναι μια κατευθηνση. Δηλαδη εγω ψαχνω σαν αδαης χαι γκειν ενυσχητη αρα ερχομαι σε σας και λεω παιδια ποιους να παω να κοιταξω ? γιατι εγω σαν αδαης μπορει να βγω στα μαγαζια και κοιταω φεντερ , μαρσαλ κτλ και να πιστευω οτι ενυσχητης για μενα δεν υπαρχει και οτι ο χαιτ γκειτ ηχος ειναι κατι που μονο σε πανακριβες παραγωγες μπορεις να βρεις... ετσι ρωταω εσας και μου λετε ... ΑΡΗ ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ DUAL RECTO , TON TRIPLE RECTO , Ο ΤΑΔΕ ΕΙΝΑΙ VINTAGE ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΠΑς ετσι αυτο εχει σαν αποτελεσμα να συγκεκριμενοποιω καπως την αναζητηση μου και να μην τρεχω σε ολες... ας πουμε σημερα δοκιμασα και τον vht pitbull τον οποιο ουτε καν ηξερα μεχρι προτινως... προκειται για καθοδηγηση και οχι για τυφλη υπακοη . δεν εχω σκοπο να δωσω 1000-2000 ευρω μονο και μονο επειδη θα μου προταθη κατι...εκτιμω παρα πολυ τις προτασεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά εντάξει δεν είναι και TA λεφτά, δεν θα αγοράσει αυτοκίνητο, με 800-1000 ευρώ παίρνει mesa ανετα από ebay, και αν θες τέτοιο ήχο είσαι ευχαριστημένος αν την βγάλεις με τόσα λεφτά...

 

αλλά και για να συμπληρώσω, το προηγούμενο post μου, στο συγκεκριμένο προβάδικο είχε και έναν B-52 AT-100, ο οποίος σκοτώνει(μιλάμε για πολύ gain), είναι full tube rectifier και αυτός και στο ebay παίζει γύρω στα 400 δολλάρια! :o

 

http://www.b-52stealthseries.com/AT100.html

http://cgi.ebay.com/B-52-AT-100-Guitar-Amp-NEW-TUBES-/220682802025?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3361b85369

 

Eγω τα ειπα εδω --> http://www.noiz.gr/index.php?topic=180851.msg498344#msg498344 για τον ενισχυτη αυτον που τον ειχα κιολας αλλα κανεις δεν το πηρε χαμπαρι, ουτε καν ο Αρης...τον ειχα παρει μαζι μου κιολας στο 1ο open noiz day αλλα παλι κανεις δεν εδωσε σημασια...δεν πειραζει, εσεις χανετε...καποιοι κρινουν προφανως με τη ταμπελα και οχι με τα αυτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Αλλά πιό πολύ να εκτιμήσεις την άποψη σου :)

Άκουσες τίποτα καλό σήμερα?

 

Αρχικα πηγα και δοκιμασα τον μαρκ 4... μου τον ρυθμισε ο ανθρωπος και ο ηχος ηταν αρκετα κοντα σε αυτο που ηθελα εγω.... δηλαδη γκαζατος με γρεζια και ευελικτος... σε καποια φαση με αφηνει μονο μου και μου λεει πειραξε τον κι εσυ λιγο... μεσα σε 5 λεπτα τον ειχα κανει που....να , ειχα βγαλει ενα ηχο που δεν γινοταν χειροτρο λες και ερχοταν μεσα απο νερο και οσο και παλευα να τον επαναφερω δεν γινοταν τιποτα... ημουν καταδικασμενος... ειχα ιδρωσει και συγχρονως ειχα ψιλοεκνευριστει... παταγα , παταγα τραβαγα , γυριζα κουμπια τιποτα εκει απο την μια μαλα.....α ηχο στην αλλη. καποια στιγμη ο πωλητης ευτυχως με λυπηθηκε και ξαναηρθε και μου συμαζεψε σε γενικες γραμμες παλι ωστε να μπορω να το ακουσω... μου εξηγησε οτι ο συγκεκριμενος ενυσχητης ειναι ειδικος ενυσχητης και αν δεν εχω υπομονη και επιμονη καλυτερα να μην τον παρω. επισης μου ειπε οτι με τον εν λογω ενυσχητη αν τον μαθω θα ζησω μαζι του 30 χρονια γιατι μπορεις να βγαλεις οτι ηχο φανταζεσαι αλλα θελει πραγματικα πολυ χρονο και κοπο για να καταφερει να τον μαθεις... παρεποπτοντως τα καθαρα του ηταν ονειρο...

 

dula recto απιθανος ενυσχητης... σε καποια φαση τον ανοιξαμε και επαθα πλακα... εχει και το γρεζι που θελω , τουλαχιστον περισσοτερο απο τον σινγκλ και αρκετα καλα καθαρα. δεν χρειαζετα να πω πολλα για αυτον εκτος του οτι πρεπει για να νιωσεις το κατι το ιδιαιτερο να τον ανοιξεις αρκετα δυνατα... παιζει και σε χαμηλες εντασεις ομως αλλα οταν τον ανοιξεις...;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

marshall kerry king αθλιο καθαρο καναλι... εκνευριστικα αθλιο καθαρο... κατι εχει να πει αυτος ο ενυσχητης αλλα οχι τιποτε ιδιαιτερο. ενας τυπικος μαρσλ ηχος απλα πιο γκαζατος... δεν με εντυπωσιαε ιδιαιτερα... ειχε γκαζι παντως αλλα οχι τιποτα εξαιρετικο σε χροια...

 

 

vht pitbull για αλλη μια φορα αθλια καθαρα με αρκετο crunch.  απο βρωμικο εσκιζε , πολυ ογκος και ωραια χροια δεν θα πω περισσοτερο ομως για παρακατω ακολουθει το χαιλαιτ της μερας

 

 

ενυσχητης χαι γκειν δια χειρος ΚΟΥΡΜΠΗ ... εεεε !!! λοιπον εκει τα εχσσα... μπηκα μεσα στον κουρμπη να ριξω μια ματια και συζητησα μαζι του και μου λεει για κατσε να ακουσει εναν δικο μου ενυσχητη που εφτιαξα και μου βαζει παιδια τον απολυτο ενυσχητη... τετοιο γκειν και ογκο δεν εχω ξαναακουσει πουθενα, μιλαμε για ογκο ... ο ανθρωπος δεν τον εχει ακομα τελειωσει αλλα επαθα την πλακα μου... πολυ ζουμερος ηχος , τον εχει φτιαξει ο ιδιος και ειναι handwired ολος. οχι πλακετες κτλ , αλλα πυκνωτακια λαμπιτσες  κολλημενα στο χερι... τι να πω πηγαινετε στον κουρμπη να τον δοκιμασετε να μου πειτε αποψη κι εσεις...τετοιο πραγμα και σε τετοιες χαμηλες εντασεις δεν εχω ξαναακουσει...ογκος ογκος ογκος , γκαζια γκαζια γκαζια...

 

δεν ξερω απο headroom πως θα ειναι και αν ειναι σε θεση να βγει μπροστα και να μην πνιγεται σε μια μπαντα ομως μονος του ειναι το απολυτο λαμπατο χαιγκειν μηχανημα... τσεκαρετε τον αξιζει πραγματικα.

 

σημειωτεων για να μην παρεξηγηθω ,  τον ανθρωπο δεν τον ξερω καν. μπηκα στο μαγαζι και οταν ηρθα σπιτι πλεον και ειδα την καρτα διαπιστωσα οτι μιλουσα με τον κουρμπη που εδω,στο νοιζ,  γενικα ακουω κατα καιρους...

 

 

Αν καποιος εχει στο νου του να παρει ενυσχητη ας παει μια βολτα να τον ακουσει να μοιραστει την αποψη του γιατι μπορει το δικο μου αυτι νε ειναι απεδευτο και να κανω λαθος... αυτα...

 

 

Eγω τα ειπα εδω --> http://www.noiz.gr/index.php?topic=180851.msg498344#msg498344 για τον ενισχυτη αυτον που τον ειχα κιολας αλλα κανεις δεν το πηρε χαμπαρι, ουτε καν ο Αρης...τον ειχα παρει μαζι μου κιολας στο 1ο open noiz day αλλα παλι κανεις δεν εδωσε σημασια...δεν πειραζει, εσεις χανετε...καποιοι κρινουν προφανως με τη ταμπελα και οχι με τα αυτια...

 

 

Μαικ η αποψη σου δεν περασε στο ντουκου... ηταν η πρωτη μερα που βγηκα για δοκιμες... θα υπαρχουν κι αλλες... εχω λαβει υποψη την προταση σου οπως και ολων ...σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμμ.

Θα πρεπει να παω να τον ακουσω αυτον του Κουρμπη. ;D

 

Αφου εχεις βγει για τσαρκα, δες μηπως βρεις και αυτον που σου ειπα στην πρωτη σελιδα.

Fender EVH 5150 III. Ο κλασικος 5150/6505 με τα σχεδον ιδια βρομικα καναλια, πιο σφιχτο low end κατεμε, συν καθαρο καναλι.

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καλο δρόμο είσαι!

από τιμή του κουρμπή τι λέει σε σχέση με τους άλλους;

 

ακομα δεν ξερει γιατι δεν το εχει ολοκληρωσει...ομως παιδια πραγματικα ποιο βαρυ ηχο δεν εχω ξαναακουσει... μιλαμε ... τι να πω...παιδια ειναι ολα τα λεφτα... αν θελετε καμια μερα να συναντηθουμε ολοι μαζι να παμε να τον επεξεργαστουμε... οταν θα τον τελειωσει  θα εχεις επιλογη αν θες καθαρο καναλι η αν θες να ειναι μονοκαναλος μονο γκαζια... δεν περιγραφω αλλο...

 

Υ.Γ.  παντως δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτο που ψαχνω πραγματικα γιατι λογικα θα σε περιοριζει ενας τετοιος ενυσχητης μονο σε καφριλα... σε αυτο ομως ειναι ιδανικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμμ.

Θα πρεπει να παω να τον ακουσω αυτον του Κουρμπη. ;D

 

Αφου εχεις βγει για τσαρκα, δες μηπως βρεις και αυτον που σου ειπα στην πρωτη σελιδα.

Fender EVH 5150 III. Ο κλασικος 5150/6505 με τα σχεδον ιδια βρομικα καναλια, πιο σφιχτο low end κατεμε, συν καθαρο καναλι.

 

θα τον τσεκαρω αλλα δεν καταλαβα αυτος ειναι φεντερ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου