Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie rectifiers vs Marks vs Peavey 6505 plus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

o bandit για τα αυτια μου ειναι πολυ καλος ενυσχητης... ειδικα για το ειδος που παιζω εγω... εχει και καποια ντεφο... αυτα αρχιζουν να φαινονται οταν το ανοιξεις λιγο... γενικα σε χαμηλες εντασεις ειναι πολυ καλος... ηρθε η στιγμη ομως για εμενα να προχωρησω σε λαμπατο... για αυτο και ψαχνομαι... π μπαντιτ συνεχιζει να με ικανοποιει τουλαχιστον οταν παιζω στο σπιτι ομως θελεις το gas θελεις οτι παιζω χροναι με αυτον τον ενυσχητη και βαρεθηκα ? θελεις επειδη ολοι εδω εχουν λαμπατους και ζουγλευω ? θελεις επειδη τον βλεπω τον ντουαλ πλεον στο υπνο μου ? θελεις επειδη θελω παιξω και κανενα λαιβ ? εχω πολλους λογους να παρω εναν καλο πλεον ενυσχητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

o bandit για τα αυτια μου ειναι πολυ καλος ενυσχητης... ειδικα για το ειδος που παιζω εγω... εχει και καποια ντεφο... αυτα αρχιζουν να φαινονται οταν το ανοιξεις λιγο... γενικα σε χαμηλες εντασεις ειναι πολυ καλος... ηρθε η στιγμη ομως για εμενα να προχωρησω σε λαμπατο... για αυτο και ψαχνομαι... π μπαντιτ συνεχιζει να με ικανοποιει τουλαχιστον οταν παιζω στο σπιτι ομως θελεις το gas θελεις οτι παιζω χροναι με αυτον τον ενυσχητη και βαρεθηκα ? θελεις επειδη ολοι εδω εχουν λαμπατους και ζουγλευω ? θελεις επειδη τον βλεπω τον ντουαλ πλεον στο υπνο μου ? θελεις επειδη θελω παιξω και κανενα λαιβ ? εχω πολλους λογους να παρω εναν καλο πλεον ενυσχητη...

 

Και πολυ καλα κανεις που προχωρας σε αναβαθμιση στοχευοντας ψηλα (ποιοτικα και ηχητικα),δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενας λογος να το αιτιολογεις λες και κανεις κατι κακο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως Άρη το να λες ότι ο ρέκτο έχει λίγο γκέιν μου φαίνεται αρκετά υπερβολικό. Γενικά όπως και να χει αυτό που εχω καταλάβει τελικά μετά από πολύ προσπάθεια να πετύχω ήχους που εχω ακούσει ρε ηχογραφήσεις κτλ, είναι ότι σχεδόν ποτέ δεν έχουν υπερβολικό γκέιν στις ρυθμίσεις τους. Σε μια συνέντευξη του petrucci έλεγε ότι το γκέιν το κρατάει αρκετά χαμηλά ακόμα και στα κομμάτια που ακούγονται βαριά για να μην ακούγεται μουντό και υπερφορτωμένο. Και αυτό ισχύει γενικά. Το σταθερό παίξιμο ακούγεται ογκώδες ακόμα και με χαμηλότερο γκέιν, και σίγουρα πιο φυσικό και λιγότερο φορτωμένο.

 

Αν έχεις παρατηρήσει όταν παίζεις ένα ακόρντο με μέτριο γκέιν ακούγεται σχεδόν το ίδιο με όταν το τερματίσεις. Αυτό ισχύει λόγω του τρόπου που κομπρεσάρει μια λυχνία. Από ένα σημείο και πέρα είναι απλά σαν να περιορίζεις της δυναμικές σου. Η boogie σαν εταιρία γενικά έχει αρκετά κομπρεσαρισμένα βρώμικα και το γρέζι που πολλοί λένε ότι τους λείπει δεν είναι έλλειψη γκέιν αλλά το voicing και η φιλοσοφία τους. Εμένα προσωπικα μου αρέσει που ενώ έχουν σχετικά καθαρά βρώμικα, αυτό δεν επηρεάζει το playability σε καμία περίπτωση. Το αντίθετο θα έλεγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως Άρη το να λες ότι ο ρέκτο έχει λίγο γκέιν μου φαίνεται αρκετά υπερβολικό. Γενικά όπως και να χει αυτό που εχω καταλάβει τελικά μετά από πολύ προσπάθεια να πετύχω ήχους που εχω ακούσει ρε ηχογραφήσεις κτλ, είναι ότι σχεδόν ποτέ δεν έχουν υπερβολικό γκέιν στις ρυθμίσεις τους. Σε μια συνέντευξη του petrucci έλεγε ότι το γκέιν το κρατάει αρκετά χαμηλά ακόμα και στα κομμάτια που ακούγονται βαριά για να μην ακούγεται μουντό και υπερφορτωμένο. Και αυτό ισχύει γενικά. Το σταθερό παίξιμο ακούγεται ογκώδες ακόμα και με χαμηλότερο γκέιν, και σίγουρα πιο φυσικό και λιγότερο φορτωμένο.

 

Αν έχεις παρατηρήσει όταν παίζεις ένα ακόρντο με μέτριο γκέιν ακούγεται σχεδόν το ίδιο με όταν το τερματίσεις. Αυτό ισχύει λόγω του τρόπου που κομπρεσάρει μια λυχνία. Από ένα σημείο και πέρα είναι απλά σαν να περιορίζεις της δυναμικές σου. Η boogie σαν εταιρία γενικά έχει αρκετά κομπρεσαρισμένα βρώμικα και το γρέζι που πολλοί λένε ότι τους λείπει δεν είναι έλλειψη γκέιν αλλά το voicing και η φιλοσοφία τους. Εμένα προσωπικα μου αρέσει που ενώ έχουν σχετικά καθαρά βρώμικα, αυτό δεν επηρεάζει το playability σε καμία περίπτωση. Το αντίθετο θα έλεγα!

 

 

δεν ξερω αν ειναι δοκιμος ο ορος οτι οι μπουγκι εχουν λιγο γκειν... εξαλλου τον δοκιμασα για πρωτη φορε τον ενυσχητη για 10 λεπτα προχθες... απλα παρατηρησα οτι αν και εχουν παρα πολυ ογκο δεν φτανουν σε crunch τον 6505... απο οτι καταλαβα απο το ποστ σου το λενε κι αλλοι αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κ εγω μια ερώτηση στον Αρη. Όταν λες απο ebay εννοείς και usa φαντάζομαι. Γιατι κ εγώ ψαχνομαι τώρα και mark V 1-2 υπάρχουν καινουριοι και πάλι 1-2 used (και εξακολουθουν να είναι πανάκριβοι). Επίσης αν τον πάρεις απο usa, με τα volt τι ακριβώς θα κάνεις; (έτσι ώστε να μη σου "φάει" ούτε λιγο tone η αλλαγή στα 220)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κ εγω μια ερώτηση στον Αρη. Όταν λες απο ebay εννοείς και usa φαντάζομαι. Γιατι κ εγώ ψαχνομαι τώρα και mark V 1-2 υπάρχουν καινουριοι και πάλι 1-2 used (και εξακολουθουν να είναι πανάκριβοι). Επίσης αν τον πάρεις απο usa, με τα volt τι ακριβώς θα κάνεις; (έτσι ώστε να μη σου "φάει" ούτε λιγο tone η αλλαγή στα 220)

 

αν τελικα δεν βρω απο ευρωπη τοτε

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=180767.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ειναι δοκιμος ο ορος οτι οι μπουγκι εχουν λιγο γκειν... εξαλλου τον δοκιμασα για πρωτη φορε τον ενυσχητη για 10 λεπτα προχθες... απλα παρατηρησα οτι αν και εχουν παρα πολυ ογκο δεν φτανουν σε crunch τον 6505... απο οτι καταλαβα απο το ποστ σου το λενε κι αλλοι αυτο ?

 

Δεν είναι ότι έχουν λίγο γκέιν αλλά λόγο περισσότερου κομπρεσαρίσματος η παραμόρφωση των boogie ακούγεται πιο καθαρή και διαυγής ενώ μπορεί να έχει περισσότερο γκέιν τελικά. Δεν είναι γνωστοί οι boogie για το γρέζι τους έτσι κι αλλιώς. Γιαυτό και δεν ξύνουν ούτε τζιτζικίζουν. Εμένα αυτό μου κάνει. Άλλοι θέλουν γρέζι και αλητεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς. Με εποιασες. Εννοείται ότι με θεωρώ πολύ λίγο σαν μουσικό ώστε να απορρίψω έναν μπουγκι και γι αυτό θα ξανά παω να δοκιμάσω τον σινγκλ ρεκτο με άλλες κιθάρες. Εν τω μεταξύ ίσως τελικά να χρειαστώ ένα ποιοτικό μπουστερακι μπροστά ώστε να πάρω τον όγκο και την διαύγεια των μπουγκι αλλά και το γρεζι ενός  τσ - 9 ας πούμε. Πάνε οι αρχές μου και τα μισή. Κάτι που ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει δοκιμάσει γιατί δεν μπορώ να βρω στην ελλάδα αια δοκιμή , σε γενικρ γραμμές ο ντουαλ έχει κάτι παραπάνω που εγώ χρειάζομαι ; γιατί σκέφτομαι ότι θα δώσω 300-400 παραπάνω για τον ντουαλ και η επί της ουσίας διαφορά του με τον σινγκλ μπορεί να είναι μόνο τα βατ τα οποία δεν χρειάζομαι αφού τα 50 του σινγκλ είναι υπέρ αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει δοκιμάσει γιατί δεν μπορώ να βρω στην ελλάδα αια δοκιμή , σε γενικρ γραμμές ο ντουαλ έχει κάτι παραπάνω που εγώ χρειάζομαι ; γιατί σκέφτομαι ότι θα δώσω 300-400 παραπάνω για τον ντουαλ και η επί της ουσίας διαφορά του με τον σινγκλ μπορεί να είναι μόνο τα βατ τα οποία δεν χρειάζομαι αφού τα 50 του σινγκλ είναι υπέρ αρκετά.

 

ο dual έχει 3 κανάλια συνολικα ενώ ο single μονο 2. Πιστέυω ότι πέρα απο τα watt είναι πιο ευέλικτος ο dual. Πριν κάνα μήνα είχα δεί έναν dual στον καγμάκη, αν δεν πουλήθηκε θα τόν έχει σίγουρα να τον ακούσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου