Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie rectifiers vs Marks vs Peavey 6505 plus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιο bump ?

τι ειναι το ktre

ποιους τρεις ?

σορυ αλλα δεν καταλαβα  ??? ??? ???

οι τρεις ενισχυτες ειναι οι 2 που σου εχω βαλει τα link και ο τριτος ειναι o knucklehead που εχει σταματησει να βγαινει.O ktre ειναι ο ενισχυτης που παιζει ο john στο βιντεο,η αλλιως rivera knucklehead tremolo.

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΥ 6505 ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα τι μπορει να καναμε τοσο λαθος και να μην επαιζε καθαρα ο κομπο οταν πηγα στο μαγαζι ? απο την αλλημου μπηκε η ιδεα και ειδα και αυτο

 

Peavey 6505+ 112 clean channel

 

που ειναι αποδεκτος καθαρος ηχος για μενα...

 

εν τω μεταξυ με βαση το παραπανψω βιντεο που ποστερεο ο kse lover  εχω πραγματικα σταματησει πλεον να δαιμονοποιω τα boosters . οχι οτι μου αρεσει η ιδεα  οτι για να αλλαξω απο βρωμικο σε καθαρο θα πρεπει να παταω 2-3 πεταλια αλλα τελος πατων τους αξιζει μια ευκαιρια... για το δικο μου στυλ βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys  ηταν κλειστη η αθηνα σημερα και δεν μπορεσα να παω να δοκιμασω... παραυτα τσεκαρα στο  youtube και τον mark IV ...  τον εχει κανεις τον εν λογω ενυσχητη ? τον εχει δοκιμασει κανεις και ας μην τον εχει ? πως σας φενεται ? μου κανει ? τον συγκεκριμενο πραγματικα δεν θα μπορεσω να τον ακουσω καπου οποτε στηριζομαι στις αποψεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη, ο MarkIV σου κανει. Και σε καποιον που θελει να παιξει jazz κανει.

Το θεμα ειναι οτι κεφαλια η κομπο με μπολικα καναλια, πολυ γκαζι, τρελα καθαρα κλπ κλπ,

υπαρχουν δεκαδες.

Τι ηχοχρωμα θες να πετυχεις εχει σημασια.

 

budget εχεις?

 

Γιατι διαβασα μια γρηγορη το ολο θρεντ και το μονο που καταλαβα ειναι οτι θες να δωσεις αρκετα.Ποσα ομως, για να ξερουμε γιατι να μιλησουμε.

 

Μεχρι στιγμης εχουν μαζευτει 10 σελιδες και το θεμα του ''Αρης-ποιον ενισχυτη να παρω ρε παιδια'', θα μπορουσε καλιστα να μετονομαστει σε ''μαζευτε ολα τα super high gain youtube videos''

 

 

Αμα συνεχισουμε με το ιδιο σκεπτικο τοτε και εγω σου προτεινω να παρεις τον peavey JSX, γιατι και πολλα βατ ειναι, και 3 καναλια εχει, και απιστευτο eq, και super high gain, και τετοια καθαρα που κανενας boogie δεν εχει.Και ειναι και πιο φτηνος ;D

 

Απο τον 6505 λοιπον, στον Mark, υπαρχει αφενος μια μεγαλη διαφορα χρηματων, και αφετερου μια τεραστια διαφορα ηχοχρωματος.

 

Αυτο που ξαναλεω εγω ειναι να μας πεις πιο ειναι το ταβανι σου σε λεφτα και τι θες να παιξεις, για να βγαλουμε μια ακρη.Γιατι τα συγκροτηματα που ποσταρες στην αρχη χρησημοποιουν ολα διαφορετικα μηχανηματα.

 

Και ενισχυτης που να τα παιζει ολα ΔΕΝ υπαρχει.

 

Φιλικα ;)

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη, ο MarkIV σου κανει. Και σε καποιον που θελει να παιξει jazz κανει.

Το θεμα ειναι οτι κεφαλια η κομπο με μπολικα καναλια, πολυ γκαζι, τρελα καθαρα κλπ κλπ,

υπαρχουν δεκαδες.

Τι ηχοχρωμα θες να πετυχεις εχει σημασια.

 

budget εχεις?

 

Γιατι διαβασα μια γρηγορη το ολο θρεντ και το μονο που καταλαβα ειναι οτι θες να δωσεις αρκετα.Ποσα ομως, για να ξερουμε γιατι να μιλησουμε.

 

Μεχρι στιγμης εχουν μαζευτει 10 σελιδες και το θεμα του ''Αρης-ποιον ενισχυτη να παρω ρε παιδια'', θα μπορουσε καλιστα να μετονομαστει σε ''μαζευτε ολα τα super high gain youtube videos''

 

 

Αμα συνεχισουμε με το ιδιο σκεπτικο τοτε και εγω σου προτεινω να παρεις τον peavey JSX, γιατι και πολλα βατ ειναι, και 3 καναλια εχει, και απιστευτο eq, και super high gain, και τετοια καθαρα που κανενας boogie δεν εχει.Και ειναι και πιο φτηνος ;D

 

Απο τον 6505 λοιπον, στον Mark, υπαρχει αφενος μια μεγαλη διαφορα χρηματων, και αφετερου μια τεραστια διαφορα ηχοχρωματος.

 

Αυτο που ξαναλεω εγω ειναι να μας πεις πιο ειναι το ταβανι σου σε λεφτα και τι θες να παιξεις, για να βγαλουμε μια ακρη.Γιατι τα συγκροτηματα που ποσταρες στην αρχη χρησημοποιουν ολα διαφορετικα μηχανηματα.

 

Και ενισχυτης που να τα παιζει ολα ΔΕΝ υπαρχει.

 

Φιλικα ;)

 

 

 

ξεχνα το ταβανι... απο  ebay  θα ψωνισω οποτε εκει το θεμα παιζει... χοντρικα ενασς ντουαλ ρεκτο στο ebay παιζει με 700-800 οποτε καπου εκει... ομως οχι για ψωνια απο ελλαδα ουτε απο μαγαζια για καινουρια... 700-800 τιμες ebay... γι αυτο και ρωταω για ολους τους ενυσχητες γιατι και οι πολλοι ακριβοι ενυσχητες καπου καπου τους βρισκεις σε πολυ καλες τιμες... στην περιπτωση του 6505 και μονο που εχει καλη τιμη θα πηγαινα σε καινουριο...

 

ψαχνω εναν λαμπατο ενυσχητη που να μπορω να παιζω οσα ειδες στο πρωτο ποστ και οχι να βγαλω τον ηχο των συγκροτηματων αυτων... μην μου πεις οτι τοτε ολοι σου κανουν... γιατι μπορει ο ταδε να μην εχει το γκαζι για να παιξεις iced earh π.χ.επισης θελω και καποια αξιοπρεπεη καθαρα και οχι ντε και καλα φεντερ !!!

αυτα !!!

ευχαριστω πολυ για τις 10 σελιδες ολους σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10 για καλό μεταχειρισμένο από Ebay.

+ και για τον MARK IV που είναι ultra flexible σε ήχους.

Τον βρίσκεις και σε σχετικά φθηνή τιμή στο ebay.

Ας πουμε ο παρακατω δεν θα σου βγει πάνω από 1200 ευρώ.

http://cgi.ebay.co.uk/MESA-BOOGIE-MARK-IV-HEAD-MK-4-LIKE-1-2-3-5-/150503890619?pt=UK_MusicalInstr_Amplifiers_RL&hash=item230abb1ebb

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10 για καλό μεταχειρισμένο από Ebay.

+ και για τον MARK IV που είναι ultra flexible σε ήχους.

Τον βρίσκεις και σε σχετικά φθηνή τιμή στο ebay.

Ας πουμε ο παρακατω δεν θα σου βγει πάνω από 1200 ευρώ.

http://cgi.ebay.co.uk/MESA-BOOGIE-MARK-IV-HEAD-MK-4-LIKE-1-2-3-5-/150503890619?pt=UK_MusicalInstr_Amplifiers_RL&hash=item230abb1ebb

Καλός αλλά local-pick only ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια παντως αν κανεις ξερει κανενα στουντιο η καποιο μαγαζι η καπου τελος παντων που να μπορουσα να δοκιμασω τον mark 4 ας μου πει αν γινεται... θενκ γιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός αλλά local-pick only ;)

 

Μπα μην το λες. Αν μιλήσεις μαζι του και του εξηγήσεις ότι θα έρθει το courier να τον παραλάβει από το σπίτι του και να τον στείλει πλήρως ασφαλισμένο ελλάδα το πιο πιθανό είναι να μην έχει πρόβλημα. Οι μισοί περίπου Άγγλοι τουλάχιστον από τις εμπειρίες μου δεν έχουν. Έχω πάρει ραδιοενισχυτή DENON 1508 , Hughes Kettner tube 20 Combo , κεφάλι Marshall TSL60 μέχρι και 4χ12 καμπίνα Μάρσαλ 1960Α όλα από Αγγλους που είχαν local pick up only. Με λίγο ψάξιμο την βρίσκεις την άκρη και έχει πραγματικά καλή τιμή ο συγκεκριμένος Mesa.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε στο baseline studio στην Καλλιθέα έχει triple recto, δώσε 10 ευρώ, κλείσε μία ώρα να παίξεις να τον ακούσεις με την ησυχία σου, πήγα χτες και τον είδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου