Προς το περιεχόμενο

ENGL AMPS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι αυτο?? Εχω παιξει με το κεφαλι Engl special edition, και μπορω να πω οτι ειναι μακραν το καλυτερο ενισχυταρι που εχω παιξει, για ΟΛΑ τα στυλ. Αλλα και το Blackmore που εχω δοκιμασει ηταν επισης κορυφαιο, αλλα με μικροτερη γκαμα ηχων.

spesial  edition παει πολυ. 3000. αλλα αυτο μια φορα το αγοραζεις και δεν ξανα αγοραζεις ενισχυτη. τωρα για τον blackmore με ενδιαφερει γιατι πρεπει να ειναι ενας μικρος savage.  που τους δοκιμασες? εξωτερικο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να καταλαβουμε και οι υπολοιποι, επειδη εσυ εχεις καποιο προβλημα/αντιπαθεια με ενα μαγαζι, προτεινεις σε καποιον να μην αγορασει καποιον ενισχυτη επειδη αντιπροσωπος της συγκεκριμενης μαρκας ειναι το εν λογω μαγαζι?

 

Δεν ειναι αυτοκινητο φιλε μου που θα παντρευτεις το service της αντιπροσωπειας...ειλικρινα δε βλεπω τη λογικη πισω απο την προταση σου. Στην τελικη, μπορει να αγορασει και απο αλλου τον ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβουμε και οι υπολοιποι, επειδη εσυ εχεις καποιο προβλημα/αντιπαθεια με ενα μαγαζι, προτεινεις σε καποιον να μην αγορασει καποιον ενισχυτη επειδη αντιπροσωπος της συγκεκριμενης μαρκας ειναι το εν λογω μαγαζι?

 

Δεν ειναι αυτοκινητο φιλε μου που θα παντρευτεις το service της αντιπροσωπειας...ειλικρινα δε βλεπω τη λογικη πισω απο την προταση σου. Στην τελικη, μπορει να αγορασει και απο αλλου τον ενισχυτη.

Aυτός που χρειάζεται πήρε τις λεπτομέρειες σε π.μ για το θέμα ENGL γενικά και ειδικά και ούτε πρόβλημα έχω ούτε αντιπάθεια(εσύ τα είπες αυτά) με τον εν λόγω αντιπρόσωπο..

Καλό βράδυ..

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να μείνεις μακριά από ENGL γενικώς...Και αν βρείς για δοκιμή πες μου και μενα να πάω να ακούσω

ENGL είχα και τον Thunder και τον Screamer...Άρα το ότι δεν τον έχω ακούσει δεν παίζει..

 

Οκ. Εγώ καλύφθηκα πλήρως (ΝΟΤ).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβουμε και οι υπολοιποι, επειδη εσυ εχεις καποιο προβλημα/αντιπαθεια με ενα μαγαζι, προτεινεις σε καποιον να μην αγορασει καποιον ενισχυτη επειδη αντιπροσωπος της συγκεκριμενης μαρκας ειναι το εν λογω μαγαζι?

 

Δεν ειναι αυτοκινητο φιλε μου που θα παντρευτεις το service της αντιπροσωπειας...ειλικρινα δε βλεπω τη λογικη πισω απο την προταση σου. Στην τελικη, μπορει να αγορασει και απο αλλου τον ενισχυτη.

ενταξει δεν ειναι θεμα μαγαζιου η ατομου. δεν ειναι προσοποποιημενο το θεμα.ολες οι αποψεις δεκτες και σεβαστες, για αυτο και το ανοιξα. τα φαρμακα τα πηρα, αλλα χρειαζομαι θεραπεια. μονο απο you tube τους ακουω εκτος απο το 530 που εχω και ειναι πολυ καλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τους ενισχυτές φιλε ntroulis

 

Εαν ακούσεις τη Special Edition A-B με άλλα μοντέλλα ENGL θα καταλάβεις γιατί έχει τόσα λεφτά.Είναι πολύ καλά "κουρδισμένος", έχει φοβερή παρουσία στα μεσαία χωρίς να ενοχλει, "στρογγυλεμένο"  low end,έχει νότα που χορταίνει τ'αυτί ενώ ταυτόχρονα το χαιδεύει,έχει τα καλύτερα καθαρά που μπορείς να ακούσεις απο οποιοδήποτε Engl,αλλά και σε σχέση με άλλους πιο "καθαρούς ενισχυτές"έχει...έχει...έχει...Ο Powerball που είναι αξιόλογο μηχάνημα,ακούγεται, μισός ενισχυτής δίπλα του. 

 

Μιλάω για το κεφάλι,το οποίο θεωρώ πιο "δεμένο" απ'ότι το rack- τελικός,το οποίο είχε μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον ο Λογοθέτης στο μαγαζί του στο κέντρο,και μπορείς να πάρεις μια γεύση. Επαναλαμβάνω ότι το κεφάλι θεωρώ ότι είναι 20-30% καλύτερο ηχητικά.

 

αν έχεις τα χρήματα,τη διάθεση να κουβαλάς,και σκοπεύεις να παίξεις σε στάδιο ;D,ΠΑΡ'ΤΟΝ.

 

Για να ξεκολλήσω απ'την Special Ed, η αμέσως επομενη  που μου αρέσει είναι η "Steve Morse", με κάποια απ'τα χαραχτηριστικά (καλοκουρδισμένα μεσαία) της Special Ed ηχητικά ,αλλά με λίγο πιο αδύναμη νότα  και  λιγότερα feutures,πολύ πιο οικονομική όμως.

 

Με δεδομένη τη Special Ed, η Invader δεν μου έδωσε κάτι περισσότερο ηχητικά,θεωρώ πιο καλοκουρδισμένη την πρώτη,και παρόλο που είναι πολύ καλό μηχάνημα δεν θα έδινα τα λεφτά που έχει για να την πάρω.

 

Η Savage μέχρι να βγεί η Special Ed, ήταν το Flagship της εταιρείας.Δικαίως. Είναι ενισχυτάρα,με ήχους όμως της προηγούμενης γενιάς  Engl, όπου ανήκουν επίσης ο Fireball, Thunder, Screamer, και το προηγούμενο μοντέλλο Sovereign.

 

Fireball, καλή basic κεφαλή, για wild rock sounds, με λίγα και απαραίτητα feutures.  Καθαρά? Συμβιβάζεσαι

 

Powerball, μια απ'τα ίδια,με περισσότερα μεσαία και Low end.Σε ανοιχτά live,έχει πολύ καλή παρουσία,και "σπρώχνει" τη νότα.

 

Τέλος η Blackmore,είναι πιστεύω η πιο αδικημένη κεφαλή της Engl, σε σχέση με αυτά που δίνει.Κινείται σε πιο συγκεκριμένο χώρο ηχητικά,αλλά το κάνει σε επίπεδο Special Ed. Αν σου αρέσει ο ήχος του δάσκαλου,ΠΑΡ'ΤΗΝ.

 

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμίσεις και προτιμήσεις.

 

Σχετικά με την αντιπροσωπεία,συμφωνώ με τον odis13

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τους ενισχυτές φιλε ntroulis

 

Εαν ακούσεις τη Special Edition A-B με άλλα μοντέλλα ENGL θα καταλάβεις γιατί έχει τόσα λεφτά.Είναι πολύ καλά "κουρδισμένος", έχει φοβερή παρουσία στα μεσαία χωρίς να ενοχλει, "στρογγυλεμένο"  low end,έχει νότα που χορταίνει τ'αυτί ενώ ταυτόχρονα το χαιδεύει,έχει τα καλύτερα καθαρά που μπορείς να ακούσεις απο οποιοδήποτε Engl,αλλά και σε σχέση με άλλους πιο "καθαρούς ενισχυτές"έχει...έχει...έχει...Ο Powerball που είναι αξιόλογο μηχάνημα,ακούγεται, μισός ενισχυτής δίπλα του. 

 

Μιλάω για το κεφάλι,το οποίο θεωρώ πιο "δεμένο" απ'ότι το rack- τελικός,το οποίο είχε μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον ο Λογοθέτης στο μαγαζί του στο κέντρο,και μπορείς να πάρεις μια γεύση. Επαναλαμβάνω ότι το κεφάλι θεωρώ ότι είναι 20-30% καλύτερο ηχητικά.

 

αν έχεις τα χρήματα,τη διάθεση να κουβαλάς,και σκοπεύεις να παίξεις σε στάδιο ;D,ΠΑΡ'ΤΟΝ.

 

Για να ξεκολλήσω απ'την Special Ed, η αμέσως επομενη  που μου αρέσει είναι η "Steve Morse", με κάποια απ'τα χαραχτηριστικά (καλοκουρδισμένα μεσαία) της Special Ed ηχητικά ,αλλά με λίγο πιο αδύναμη νότα  και  λιγότερα feutures,πολύ πιο οικονομική όμως.

 

Με δεδομένη τη Special Ed, η Invader δεν μου έδωσε κάτι περισσότερο ηχητικά,θεωρώ πιο καλοκουρδισμένη την πρώτη,και παρόλο που είναι πολύ καλό μηχάνημα δεν θα έδινα τα λεφτά που έχει για να την πάρω.

 

Η Savage μέχρι να βγεί η Special Ed, ήταν το Flagship της εταιρείας.Δικαίως. Είναι ενισχυτάρα,με ήχους όμως της προηγούμενης γενιάς  Engl, όπου ανήκουν επίσης ο Fireball, Thunder, Screamer, και το προηγούμενο μοντέλλο Sovereign.

 

Fireball, καλή basic κεφαλή, για wild rock sounds, με λίγα και απαραίτητα feutures.  Καθαρά? Συμβιβάζεσαι

 

Powerball, μια απ'τα ίδια,με περισσότερα μεσαία και Low end.Σε ανοιχτά live,έχει πολύ καλή παρουσία,και "σπρώχνει" τη νότα.

 

Τέλος η Blackmore,είναι πιστεύω η πιο αδικημένη κεφαλή της Engl, σε σχέση με αυτά που δίνει.Κινείται σε πιο συγκεκριμένο χώρο ηχητικά,αλλά το κάνει σε επίπεδο Special Ed. Αν σου αρέσει ο ήχος του δάσκαλου,ΠΑΡ'ΤΗΝ.

 

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμίσεις και προτιμήσεις.

 

Σχετικά με την αντιπροσωπεία,συμφωνώ με τον odis13

 

καλα μιλαμε χιλια ευχαριστω ρε φιλε. ολοκληρωμενη αποψη. το SE δεν το φτανω καινουργιο με τιποτα. το morse υπαρχει στην αθηνα αλλα δεν γινετε δοκιμη. ο invader δεν ξερω αλλα δεν με εντυπωσισε στα βιντεο που ειδα. o savage με τραβαει πιο πολυ απο ολους αλλα για δοκιμη δεν το βλεπω πουθενα....  :-\ 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα συμφωνω εκτος απο αυτο

 

 

 

 

Fireball, καλή basic κεφαλή, για wild rock sounds, με λίγα και απαραίτητα feutures.  Καθαρά? Συμβιβάζεσαι

 

 

 

 

γιατι απλα το gain ειναι στο 3 και παιζω death, και το καθαρο καναλι παραειναι καθαρο.

 

Οτι ειναι ομως one trick pony, ειναι.

 

Καλο καθαρο.Πολυ γκαζι.Τιποτα ενδοιαμεσα

 

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μιλαμε χιλια ευχαριστω ρε φιλε. ολοκληρωμενη αποψη. το SE δεν το φτανω καινουργιο με τιποτα. το morse υπαρχει στην αθηνα αλλα δεν γινετε δοκιμη. ο invader δεν ξερω αλλα δεν με εντυπωσισε στα βιντεο που ειδα. o savage με τραβαει πιο πολυ απο ολους αλλα για δοκιμη δεν το βλεπω πουθενα....  :-\ 

  Πού ακριβώς στην Αθήνα υπάρχει η εν λόγω κεφαλή και γενικά πού ακριβώς μπορώ να πάω να δοκιμάσω επιτέλους τον Blackmore που τόσο καιρό έχω βάλει στο μάτι? ??? Έχω πάρει 2 τηλέφωνα στον Λογοθέτη και μου είπαν ότι έχουν μόνο την προενίσχυση Ε 570 (και κάτι καμπίνες) και δεν ξέρουν πότε θα εισάγουν νέο εμπόρευμα. Τρελαίνομαι!!!! Ξέρεις κανείς κανάν άλλον που να φέρνει ENGL?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου