Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα μα qubase


ierissiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εξής πρόβλημα.Ανοίγω το qubase LE και χρησιμοποιώ το vst instrument addictive drums xln.Οταν πατάω τα πλήκτρα του midi keyboard ο ήχος απο τα τύμπανα που ακούγεται αν πατήσω το record γράφεται κανονικά.Οταν όμως πάω να πάρω την έτοιμη ηχογραφημένη λούπα για να τη σείρω στο midi κανάλι μου δεν την δέχεται.Παλιά δούλευε και δε μπορώ να καταλάβω τι γίνετε.Δώστε τα φώτα σας παρακαλώ γιατί βλέπω να το πετάω απο το μπαλκόνι στο τέλος. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 ώρες άνοιξες το θέμα, παραπονιέσαι και επειδή δεν έχει συμμετοχή?  ???

 

[...]Οταν όμως πάω να πάρω την έτοιμη ηχογραφημένη λούπα για να τη σείρω στο midi κανάλι μου δεν την δέχεται.[...]

Πώς να τη δεχτεί; Αφού το κανάλι είναι midi, και η λούπα audio...

Πρέπει να τη ρίξεις σε audio track αντίστοιχου αριθμού καναλιών, όχι σε midi track.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok.Ειναι αληθεια οτι βιάστηκα λιγο.Αυτο που λές το έχω ήδη κάνει αλλα τίποτα.Το πιο πιθανόν να είναι απενεργοποιημένη κάποια επιλογή. ποια όμως δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί δεν έχω το συγκεκριμμένο plugin.

 

Αν κατάλαβα καλά, έχεις κάνει export μια λούπα σε ένα αρχείο wav πχ, έτσι δεν είναι;

Μετά αρκεί να δημιουργήσεις ένα νέο audio track, (δεξί κλικ στην κύρια οθόνη με όλα τα τρακς), να ανοίξεις το project pool (Ctrl-P) και να σύρεις το αρχείο στο νέο κανάλι...

 

Δουλεύει αυτό; Ή μήπως θέλεις κάτι άλλο και δεν έχω καταλάβει καλά;

 

edit:

Έχεις ανοίξει την λούπα με κάποιο άλλο πρόγραμμα για να σιγουρευτείς ότι όντως υπάρχει ήχος στο αρχείο; Δηλαδή, ότι το export έγινε σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν γινεται.Το πρόγραμμα δουλέυει ώς εξής.Περνεις τη λούπα απο το ανοιτό vst και τη σέρνεις πάνω στο midi κανάλι,Aλλα αυτό δε λειτουργεί.Επίσεις οταν βάλω τη λούπα στο xln να παίξει και πατήσω record φένετε ότι το γράφει αλλα μόλις πατήσω το στοπ το σβήνει μόνο του. Το realtime record που είπε ο άλλος φίλος που το βρήσκω στο qubase?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς λέγοντας "λούπα" εννοείς το MIDI part (2μετρο ή 4μετρο συνήθως) όπου έχει το AD τα grooves. Συνήθως λούπα λέγονται οι audio λούπες.

 

Μήπως το κανάλι σου είναι κλειδωμένο; Επίσης δες αν είναι armed για ηχογράφηση την ώρα που σέρνεις το part. Τίποτα άλλο δε μου 'ρχεται ... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου