Προς το περιεχόμενο

Ερώτήσεις σχετικά με σύνδεση 2 οθονών σε PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Trolley συγχώρεσέ με αλλά θέλω να είμαι απολύτως βέβαιος για να μην προχωρήσω σε άσκοπη αγορά. Ο λόγος που άργησα να επανέλθω είναι οτι από τον Οκτώβριο έχω μπει σε μια διαδικασία μετακόμισης που ολοκληρώθηκε πριν κάποιες μέρες.

 

Το να αντικαταστήσω τις δύο LG W2240S είναι μάλλον δύσκολο από οικονομικής πλευράς τουλάχιστον για τώρα.

 

Συνεπώς αν πάρω μία κάρτα γραφικών με 2 DVI-I τις οποίες όμως είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσω ως αναλογικές με αντάπτορες DVI σε RGB θα έχω 100% την ίδια απεικόνιση ή θα έχω κι εκεί προβλήματα ανομοιότητας απεικόνισης;

 

Το σενάριο δηλαδή 2 ίδιων αναλογικών οθονών με μία κάρτα γραφικών με Dual DVI-I η οποία όμως δύναται να δουλέψει αναλογικά με 2 αντάπτορες μου εξασφαλίζει απολύτως ίδια απεικόνιση ή όχι;

 

Ο λόγος που γράφω οτι η DVI-I θα δουλέψει αναλογικά είναι γιατί από όσο γνωρίζω η DVI-I (=Integrated) μεταφέρει ταυτόχρονα και αναλογικό και ψηφιακό σήμα. Ο αντάπτορας που συνδέεται σε DVI-I όμως εκμεταλλεύεται και αναμεταδίδει μόνο το αναλογικό σήμα.

 

Επίσης-από τεχνικής πλευράς και εντελώς εγκυκλοπαιδικά- ποιος είναι κατά τη γνώμη σου ο λόγος που μια VGA D-SUB έξοδος και το Analog Part μιας DVI-I εξόδου δεν αποδίδουν ή δεν γίνονται εκμεταλλέυσιμα κατά τον ίδιο τρόπο από 2 ίδιες οθόνες έτσι ώστε να προκύψουν 2 ίδιες απεικονίσεις;

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κατασκευή δύο απολύτως "ίδιων" οθονών είναι δύσκολος τεχνολογικώς στόχος για οποιαδήποτε εταιρεία. Έχοντας προσωπική εμπειρία με τέτοια ζητήματα, θα σου έλεγα ότι με λιγότερα από 2.000 ευρώ (για μία οθόνη 20 ιντσών) όλα είναι μανταλάκια και κουβαρίστρες (σου το γράφω για να καταλάβεις πόσο απέχει και γιατί απέχει το ποθούμενο).

 

Για να δεις τι σημαίνει καλή οθόνη και πόσο κάνει, δες εδώ:

 

https://shop.colourconfidence.com (πήγαινε εκεί που λέει monitor showroom και monitor calibration)

 

Στις οθόνες που μπορούμε να αγοράσουμε εσύ και εγώ, δεν υπάρχει ομοιομορφία ανάμεσα σε δύο "ίδιες" οθόνες, γι' αυτό - εδώ και δύο χρόνια περίπου - έχω καταλήξει στο ότι είναι προτιμότερη μία μεγάλη παρά δύο μικρές, καθότι είχα μία ειδική υπερ-ευαισθησία στο να βλέπω διαφορετικά γκρίζα από τη μία στην άλλη. Το μεγαλύτερο πρόβλημά τους έγκειται στην ανομοιομορφία που εμφανίζουν ακόμη και στην ίδια τους την επιφάνεια. Μόνο εταιρείες πολλών μποφώρ (όπως η Eizo) έχουν καταλήξει σε καλές λύσεις γι' αυτά τα προβλήματα.

 

Αν επιμένεις όμως - για τους δικούς σου λόγους - τουλάχιστον πήγαινε με το ρεύμα: α) οι αναλογικές συνδέσεις οθονών είναι εκτός συζήτησης, β) μέσω των ψηφιακών συνδέσεων η οθόνη βρίσκεται σε "συνομιλία" με τη κάρτα γραφικών και της παρέχει πληροφορίες για τη λειτουργία της, το προφίλ της κλπ, γ) τα windows 7 πρέπει να είναι σωστά ρυθμισμένα και να έχουν ως κοινό χρωματικό πρότυπο το sRGB (όχι το προφίλ των οθονών).

 

Από εκεί ξεκινάς. Κατόπιν ψάχνεις να βρεις κάποιο φωτόμετρο για να επιχειρήσεις τη ρύθμιση των οθονών με εργαλείο (όχι με τα μάτια διότι κάνουν "πουλάκια", καθώς λέμε).

 

Η αναλογική σύνδεση, μοιραία θα δίνει άλλη φωτεινότητα, άλλη αντίθεση και - ίσως - άλλο χρωματικό κορεσμό, οπότε μία ήδη δύσκολη υπόθεση την κάνεις άθελά σου ακόμη δυσκολότερη.

 

Οπότε, σου προτείνω να έχεις μία μεγάλη οθόνη μέτρια, παρά δύο μικρές μέτριες αλλά εσύ αποφασίζεις.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος και σε ευχαριστώ πολύ.

 

Συνεπώς για το δικό μου το σενάριο που δεν σκοπεύω να αλλάξω τις 22άρες LG που έχουν μόνο VGA εισόδους... το να αγοράσω μια κάρτα με Dual DVI-I απλά και μόνο για να λειτουργήσω και τις 2 οθόνες μέσω 2 ανταπτορων δεν εξασφαλίζει απαραίτητα όμοια απεικόνιση.

 

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά;

 

Σωστά !

Για την ανάγκη τη έμφασης και μόνο, σε καλώ να ξανασκεφτείς τη πιθανότητα για μία μεγάλη οθόνη. Ξόδεψα πολλά χρήματα και χρόνο γι' αυτό το "συμπέρασμα".

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τη μία έναντι 2 οθονών φίλε Trolley σέβομαι απόλυτα τον χρόνο κόπο και χρήμα που σπατάλησες προκειμένου να φτάσεις στο συμπέρασμα βάσει του οποίου με συμβουλεύεις και σε ευχαριστώ ακόμα μία φορά για αυτό.

 

Το κακό βέβαια στην περίπτωσή μου είναι οτι στο νέο home studio που στήνω στο σπίτι μου επένδυσα το μεγαλύτερο μέρος του budget σε έπιπλο (γραφείο με γωνιακή επέκταση), νέα κάρτα ήχου, φίλτρα και καλά καλώδια balanced με Neutrik βύσματα για αποφυγή θορύβου καθώς υπάρχει επαγωγικός κρυφός φωτισμός και φωτισμός με dimmer στο χώρο και 2 rack. Στο Home Studio υπάρχουν 2 υπολογιστές (ένας με μία οθόνη) και την παλιά M-Audio κάρτα ήχου και ο υπολογιστής με τις δύο οθόνες και την καλή κάρτα ήχου (RME) ο οποίος θα χρησιμοποιείται ως μουσικό PC ενώ ο άλλος που έχει ήδη μια δική του οθόνη 19άρα για τις υπόλοιπες εφαρμογές.

 

Για τις 2 22άρες LG οθόνες ξόδεψα 257€ ήτοι 128,50€ για κάθε μία. Έκρινα οτι η τιμή ήταν καλή και οτι εφόσον και οι δύο λαμβάνουν σήμα από τη μοναδική VGA θύρα τους δεν θα είχαν εμφανείς αποκλίσεις.

 

Δεδομένου του budget, των υπολοίπων αναγκών ενός νεου σπιτιού, το πρόσφατο της αγοράς τους αλλά και τον χώρο στο γραφείο το σενάριο της αγοράς μιας μεγάλης (πχ 40") φαντάζει μακρινό. Σε αυτό συντελεί επίσης και το γεγονός οτι παράτησα (για την ακρίβεια χάρισα στον αδερφό μου) ήδη μια καθόλα λειτουργικότατη SAMSUNG Syncmaster 19" με DVI-D και VGA Inputs μόνο και μόνο γιατί δεν έβρισκα δεύτερη καινούρια.

 

Δυστυχώς δεν περίμενα οτι και η δική μου "ευαισθησία" στη χρωματική απόκλιση και ειδικά στο γκρί (το οποίο αποτελεί το background του Cubase) θα ήταν μεγάλη και θα με απασχολούσε το θέμα. Η αλήθεια είναι οτι με τη ρύθμιση της μιας οθόνης ως sRGB και μικρές manual user ρυθμίσεις σε Gamma, Brightness, Contrast και Red, Green, Blue στην άλλη κατάφερα να τις "φέρω" κάπως τουλάχιστον όταν προβάλλουν πολύχρωμα desktops. Τα μονόχρωμα backgrounds όμως των Windows και Cubase (πχ άσπρο και γκρι) δεν "ερχονται" ακριβώς με τίποτα.

 

Αυτό που βλέπω πιο πιθανό είναι να δώσω άλλα 135+Εuro σε μία Dual DVI-I κάρτα μήπως και καταφέρει να ικανοποιήσει την "ευαισθησία" του ματιού μου.

 

Η σωστή διακρίβωση με (φασματο)-φωτόμετρα δεν αποτελεί διακαή μου πόθο αρκεί να ικανοποιείται η "ευαισθησία" μου (η οποία βέβαια ελπίζω να είναι μικρότερη από τη δική σου) κατά τη μετάβαση από το ένα στο άλλο monitor.

 

Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για την κουβέντα.

 

Αν και όταν προχωρήσω στην αγορά της νέας dual DVI-I κάρτας γραφικών θα ενημερώσω σχετικά με τις εντυπώσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους...

 

Χτες το βράδυ παρατήρησα και κάτι άλλο στο οποίο θα ήθελα να εστιάσω.

 

Κάθε φορά που κάνω Restart ή Turn off το PC η ανάλυση του Secondary Monitor παρόλο που έχει σεταριστεί στα 1920x1080 πέφτει.

 

Μόλις το PC εκκινεί πάλι την ξαναρυθμίζω στα 1920x1080 (δεν την παίρνει πάντα αμέσως τη ρύθμιση και πολλές φορές χρειάζεται να θέσω το Secondary ως Primary και ξανά πίσω για να αλλάξει η ανάλυση).

 

Όταν πια καταφέρω να την ρυθμίσω στη σωστή ανάλυση δουλεύει κανονικά αλλά αν κάνω νέα επανεκκίνηση η ανάλυσή της πέφτει ξανά.

 

Θέλω να επισημάνω τα εξής:

1. Παρόλο που το Secondary έχει εμφανώς χαμηλότερη ανάλυση μετά από επανεκκίνηση αναφέρει στα Properties οτι έχει 1920x1080!!!???!!!

2. Παρόλο που έχω επιλέξει και για τα 2 Monitors την επιλογή να μην εμφανίζονται ως επιλογές τιμές ανάλυσης και Hz μεγαλύτερα από αυτά που μπορεί να απεικονίσει το monitor, κάθε φορά μετά από επανεκκίνηση η επιλογή δεν ισχύει για το Secondary Monitor.

3. Όταν έχω καταφέρει τα 2 Monitor να παίζουν στην ίδια ανάλυση 1920x1080 (όπως περιέγραψα παραπάνω εναλλάσσοντας Primary και Secondary από τα Properties) τότε η κάρτα γραφικών αναφέρει τα ονόματα τους κανονικά στα Properties (LGW2240S on Asus X700 Primary και LGW2240S on Asus X700 Secondary). Όταν γίνει επανεκκίνηση όμως και το Secondary Monitor ρίχνει την ανάλυσή του αναγνωρίζεται απλά ως ένα απλό Plug and Play Monitor.

4. Όταν ανοίγω τα Display Properties πάνω από 5-6 φορές και κάνω ρυθμίσεις από κάποια στιγμή και μετά δεν μου επιτρέπει να τα ξανανοίξω. Ο υπολογιστής τρέχει κανονικά χωρίς να φαίνεται οτι κάτι κόλλησε απλά τα Display Properties δεν ανοίγουν. Επίσης όταν επιτελείται μια ρύθμιση (Apply και Ok) φαίνεται οτι τα πράγματα δουλεύουν πιο αργά από οτι αν είχα ένα monitor.

 

Το πρώτο που βλέπω οτι συμβαίνει είναι οτι μετά από επανεκκίνηση το Secondary κύκλωμα της κάρτας γραφικών δεν οδηγείται σωστά.

 

Απεγκατέστησα κι εγκατέστησα πάλι την κάρτα γραφικών απομακρύνοντας πρώτα τους οδηγούς της παλιάς εγκατάστασης για να μην έχω κάποιο conflict από overwrite. Πέρασα πάλι τους οδηγούς και η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά. Τσέκαρα επίσης τα Resources μήπως και υπήρχε κάποιο θέμα αλλά τίποτα. Η κάρτα συμπεριφέρεται πάλι το ίδιο. Ενώ μου επιτρέπει να ρυθμίζω Primary και Secondary στα 1920x1080 που είναι η ανάλυση των monitors μου, στην επανεκκίνηση το secondary ρίχνει την ανάλυσή του.

 

H κάρτα γραφικών έχει μέγιστη ανάλυση 2048x1536 και μνήμη 256MB (αγορασμένη το 2005) και της ζητάω να οδηγήσει 2 22άρια Monitor 1920x1080. Μήπως την "γονατίζω" και παρουσίάζει αυτή την συμπεριφορά;

 

Σχετικά με τη μη διατήρηση της ανάλυσης μετά την επανεκκίνηση μήπως παίζει ρόλο οτι η κάρτα δίνει 2 αναλογικές εξόδους ταυτόχρονα και "μπερδεύεται";

 

Αν πάρω νέα κάρτα γραφικών με χαρακτηριστικά 1GB με 2560x1600 και 2 εξόδους DVI-Ι τις οποίες θα λειτουργώ με 2 αντάπτορες DVI σε VGA θα μπορέσει τουλάχιστον να ξεπεραστεί το θέμα της ανάλυσης που πέφτει μετά από επανεκκίνηση στο δεύτερο monitor;

 

Η μητρική που έχω είναι η ASUS A8N SLI PREMIUM.

Ποια κάρτα γραφικών θα προτείνατε αν τελικά το πρόβλημα οφείλεται στην ήδη υπάρχουσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις Win, τρέξε msconfig.exe και δες αν στο "Boot" tab είναι τσεκαρισμένο το "Base video". Αν είναι, απενεργοποίησέ το και δες αν έχεις ακόμα πρόβλημα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δοκιμάσει και αυτό Jasemeister. Δεν είναι τσεκαρισμένη η επιλογή Base Video έτσι ώστε να αγνοεί τους οδηγούς της κάρτας και να φορτώνει τους βασικούς VGΑ των Windows.

 

Το είχα σκεφτεί αρχικά και το είχα δοκιμάσει. Aν ήταν τσεκαρισμένο τότε ακόμα και το Primary Monitor θα ξεκινούσε σε χαμηλή ανάλυση.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει.

 

Το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι επειδή τα 2 Monitors μου οδηγούνται από αναλογικά σήματα -- (VGA το πρώτο και αντάπτορας DVI-I--->VGA που εκμεταλλεύεται μόνο τα Analog Pins C1,C2,C3,C4,C5 της DVI-I εξόδου της κάρτας γραφικών το δεύτερο) -- "μπερδεύονται" κατά την εκκίνηση, το πρώτο εκκινεί κανονικά και το δεύτερο κάνει τα δικά του.

 

Βέβαια αυτή είναι εντελώς πρακτική και "μπακάλικη" εκτίμηση αλλά δεν ξέρω τι άλλο να πω.

 

Φίλος που είχε το ίδιο πρόβλημα με 2 οθόνες Philips 19" που είχαν όμως και RGB και DVI-D εισόδους το ξεπέρασε συνδέοντας την πρώτη με VGA καλώδιο και τη δεύτερη με καλώδιο DVI-I σε DVI-D χωρίς αντάπτορα. Σε αυτήν την περίπτωση τα Monitors διατηρούσαν την ανάλυση αλλά οι χαρακτήρες στο Secondary σε σχέση με το Primary είχαν εμφανώς μικρότερο Sharpness...τόσο εμφανές που νόμιζες οτι όταν κοιτούσες το δεύτερο monitor οτι έχεις μυωπία.

 

Πιστεύετε οτι αν αγοράσω κάρτα με δύο εξόδους DVI-I και χρησιμοποιήσω 2 αντάπτορες θα λυθεί τουλάχιστον το πρόβλημα της διατήρησης ανάλυσης κατά την εκκίνηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφεις κάπου στο θρεντ τι OS τρέχεις; Αν έχεις Vista, δες και κάτι τελευταίο αν μπορείς:

 

My Computer -> Manage

 

Στα αριστερά:

System Tools

  -> Task Scheduler

      ->Task Scheduler Library

          -> Microsoft

                  -> Windows

                      -> Mobile PC

 

Αν έχεις το TMM στη λίστα, κάνε disable από δεξιά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου