Προς το περιεχόμενο

Ερώτήσεις σχετικά με σύνδεση 2 οθονών σε PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα δύο ανεξάρτητες κάρτες γραφικών, έτσι; Χμμμμ....

Συγγνώμη δεν το διατύπωσα καλά.

Και οι δύο απο μία παλιά κάρτα ATI2600PRO.

 

Η προσέγγιση σου είναι λανθασμένη.

Χρειάζεσαι δύο οθόνες με ψηφιακή είσοδο.

Χρειάζεσαι μία κάρτα με δύο ψηφιακές εξόδους.

Μη χάνεις χρόνο με τόσο περίπλοκα σενάρια, δε θα σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα.

Γιατί να μπλεχτεί έτσι ή έστω έτσι?

Διορθώνω: χρειάζεσαι δύο ΙΔΙΕΣ οθόνες με ψηφιακή είσοδο.

 

Εγώ έχω το κυρίως που είναι μία 20άρα Viewsonic 2021m και το δεύτερο μόνιτορ είναι LG2262D το πρώτο αναλογικό, το δεύτερο ψηφιακό και δουλεύουν και τα δύο μια χαρά (και ξεχωριστές αναλύσεις το κάθε μόνιτορ).

Η χρωματική διαφορά επίσης διωρθόθηκε με λίγο πείραγμα στο μόνιτορ και στην κάρτα.

 

Αν ο φίλος εδώ έχει ήδη μία οθόνη που μπορεί να είναι και κατεργημένο μοντέλο, γιατί να ψάξει ένα το ίδιο ή να πάει να πάρει δύο καινούργια ίδια?

 

Αν μου διαφεύγει κάτι ή έχω κάνει κάποιο λάθος (που παρ'όλα αυτά παίζουν οι οθόνες) πες το μου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν μου διαφεύγει κάτι ή έχω κάνει κάποιο λάθος (που παρ'όλα αυτά παίζουν οι οθόνες) πες το μου.

 

Κατ' αρχήν, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι εξίσου ευαίσθητοι ή απαιτητικοί από τη ποιότητα της εικόνας που έχουν στις οθόνες τους. Έχω δει σε διάφορες εταιρείες, κοπέλες να εργάζονται μπροστά σε τελειωμένες οθόνες δεκαετίας και όταν τις ρωτά κάποιος ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Όμως, για κάποιον σαν τον korg_nikos πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί.

 

Οι διαφορές στην ποιότητα εικόνας δύο οθονών TFT είναι πολύ σημαντικές, και δεν μπορούν να διορθωθούν ή να ταιριάξουν χωρίς τη βοήθεια ειδικού εξοπλισμού (φωτο/χρωμόμετρου) και ειδικών προγραμμάτων και ειδικών γνώσεων. Το μάτι δεν μπορεί να προσαρμοσθεί στην ανομοιομορφία και ενοχλείται.

 

Η κατάσταση γίνεται ακόμη χειρότερη όταν :

 

α) Οι οθόνες είναι διαφορετικές

β) Όταν η μία σύνδεση είναι αναλογική και η άλλη ψηφιακή (διαφορετική τονικότητα και colour space και χρόνος απόκρισης κλπ)

γ) Όταν ο χρήστης δεν ξέρει τα παραπάνω και δεν τα λαμβάνει υπ΄όψιν του

δ) Όταν έχουμε δύο διαφορετικές κάρτες γραφικών (άστα καλύτερα).

 

Για την αποφυγή όλων αυτών, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιηθεί το setup που είπα. Ακόμη και με δύο απόλυτα ίδιες οθόνες, συχνά υπάρχουν αποκλίσεις (λόγω ατελειών στη διαδικασία παραγωγής και ποιοτικού ελέγχου), αλλά είναι μικρές και διορθώνονται.

 

Μη κάνουμε τη ζωή μας δύσκολότερη απ'όσο απαιτείται.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley μέχρι ένα σημείο έχεις δίκιο για τις μικροδιαφορές, αλλά εγώ έχοντας ήδη μία εικόνα απ'τις δικές μου οθόνες και λόγο της χρήσης (η μία είναι για τα κανάλια του DAW και η άλλη έχει μόνο την κονσόλα του ή-και τα active plugins) φαντάστηκα οτι ψάχνει να κάνει κάτι παρόμοιο.

Τώρα αν θέλει να κάνει extend για παιχνίδια και τέτοια ΟΚ, πάω πάσο ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley μέχρι ένα σημείο έχεις δίκιο για τις μικροδιαφορές

 

Γιατί τις λές "μικροδιαφορές"; Είμαι ο μόνος που έχει πάει στο Πλαίσιο και είδε το μωσαϊκό με τις οθόνες; Σου μοιάζει καμία ίδια με τη διπλανή της;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τις λές "μικροδιαφορές"; Είμαι ο μόνος που έχει πάει στο Πλαίσιο και είδε το μωσαϊκό με τις οθόνες; Σου μοιάζει καμία ίδια με τη διπλανή της;

;D ;D ;DΜωσαϊκό?

Ε, ήμαρτον και 'συ τώρα, μακριά το πήγες ;D

Εγώ είπα, έβαλα δεύτερη μόνο για να βλέπω-πειράζω τη κονσόλα και τα εφφέ σε real-time.

 

Και για να απαντήσω στο ερώτημά σου, ΟΧΙ!

Καμία δεν είναι ίδια, αφού δεν έχουν ρυθμιστεί σωστά ;)

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους σας για τις απαντήσεις.

 

Από την αρχή έχω γράψει οτι κατευθύνομαι σε αγορά 2 ίδιων monitors. (Ίντσες, Κατασκευαστή και Μοντέλο). Έτσι θα εξαλείψω διαφορές απεικόνισης.

 

Τις περιπτώσεις με το Split Signal τις ξεχνάμε και δεν θα αναφερθώ σε αυτές.

 

Η κάρτα γραφικών μου όπως ξαναεγραψα έχει RGB και DVI-I εξόδους.

Η μεν RGB είναι Αναλογική.

H DVI (Digital Visual Interface) όπως αποκαλύπτει και το όνομά της είναι ψηφιακή αλλά για λόγους συμβατότητας χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες.

 

DVI-A (DVI Analog με δυνατότητα εκμετάλλευσης και μεταφοράς μόνο αναλογικού σήματος). Σπάνια θα τις συναντήσει κανείς.

 

DVI-D (DVI Digital με δυνατότητα μεταφοράς και εκμετάλλευσης μόνο ψηφιακού σήματος. Λέγονται και αμιγώς ψηφιακές). Αυτές τις συναντά κανείς ως εισόδους σε Ψηφιακά Monitors)

 

DVI-I (DVI Integrated με δυνατότητα μεταφοράς και εκμετάλλευσης και ψηφιακού και αναλογικού σήματος). Τις συναντά κανεις σε εξόδους καρτών γραφικών έτσι ώστε το σήμα να μπορεί να μεταδοθεί και σε αναλογικά και σε ψηφιακά Monitors.

 

Τώρα επειδή ακριβώς με την κάρτα γραφικών που έχω δεν μπορώ να έχω 2 Digital Paths σκέφτηκα να έχω ένα Analog από την RGB κι ένα Digital από την DVI-I.

 

Θα χρησιμοποιήσω Monitors τα οποία έχουν και Analog (RGB) και αμιγώς Digital DVI-D Inputs.

 

Επειδή διάβασα και παραπάνω (και η αλήθεια είναι οτι ήμουν υποψιασμένος και για αυτό ρώτησα) οτι το να προβάλεις σε 2 Monitors μία κάρτα γραφικών (στο ένα Digital και στο άλλο Analog) δεν είναι και ότι καλύτερο καταλήγω στο σενάριο οτι από την DVI-I έξοδο της κάρτας μου θα εκμεταλλευτώ τα Analog Pins και θα πάω στο Monitor με RGB μέσω του adaptor. Το άλλο μόνιτορ θα πάρει από την RGB απευθείας.

 

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί η προσέγγισή μου είναι λανθασμένη.

Θα έχω 2 Monitor που θα εκμεταλλεύονται αναλογικό σήμα από μία καθαρά αναλογική έξοδο και από μια υβριδική έξοδο η οποία θα λειτουργεί ως αναλογική αντίστοιχα.

 

Στα 2 ίδια Monitor θα φτάνει αναλογικό σήμα συνεπώς θα δουλεύουν με την ίδια απόδοση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί η προσέγγισή μου είναι λανθασμένη.

Θα έχω 2 Monitor που θα εκμεταλλεύονται αναλογικό σήμα από μία καθαρά αναλογική έξοδο και από μια υβριδική έξοδο η οποία θα λειτουργεί ως αναλογική αντίστοιχα.

 

Στα 2 ίδια Monitor θα φτάνει αναλογικό σήμα συνεπώς θα δουλεύουν με την ίδια απόδοση.

 

 

Δεν είπε κανείς οτι η αποψή σου είναι λανθασμένη και μια χαρά θα δουλέψουν έτσι όπως τα λες, απλά εμείς το τραβήξαμε λίγο ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο, η προσέγγισή σου είναι (ήταν) λανθασμένη διότι έγραψες αυτό:

 

"Επαναλαμβάνω οτι δεν με αφορά αν το σήμα μου θα είναι αναλογικό ή ψηφιακό.

Με ενδιαφέρει τα Monitor μου να έχουν την ίδια απόκριση και συμπεριφορά για αυτό άλλωστε επιλέγω ίδιο κατασκευαστή, μοντέλο και ίντσες."

 

Δηλαδή, είχες αποσυνδέσει την επιιθυμία σου για ομοιόορφη ποιότητα από αν πρέπει και οι δύο οθόνες να δέχονται ψηφιακό σήμα και μάλιστα από την ΙΔΙΑ κάρτα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς οτι η αποψή σου είναι λανθασμένη και μια χαρά θα δουλέψουν έτσι όπως τα λες, απλά εμείς το τραβήξαμε λίγο ;D

 

Δες την απάντηση #6 του φίλου trolley.

Πιθανόν να είπε οτι το προσεγγίζω λάθος γιατί δεν έγινα σαφής από την αρχή. Όταν έλεγα λοιπόν οτι δεν με νοιαζει να έχω ψηφιακό ή αναλογικό σήμα εννοούσα οτι δεν με νοιάζει το να έχω Ψηφιακό και στα 2 Monitors ή Αναλογικό και στα 2 Monitors.

 

To ψηφιακό βέβαια και στα 2 Monitors πήγε περίπατο στη συνέχεια εφόσον το Splitting δεν θα ωφελήσει σε κάτι.

 

Όσον αφορά τις Απαντήσεις #4, #8 και #9 του φίλου dmilo να πω τα εξής: Όταν γράφει οτι η περίπτωση 1 δεν του παίζει τι εννοεί; To δοκίμασε και δεν έτρεξε ή δεν το συνιστά;

 

Επίσης σε ποιους υπολογιστές γραφείου αναφέρεται; Αν οι υπολογιστές αυτοί έχουν RGB Out Connector και όχι DVI είναι σίγουρο οτι πρόκειται για υπολογιστές με αναλογική έξοδο Video.

 

Tέλος η πρόταση για δεύτερη κάρτα γραφικών αν θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από Conflicts κτλ προϋποθέτει να ξεφορτωθώ την τρέχουσα και να βάλω είτε δύο ίδιες με 1xDVI-I ή μία με 2xDVI-I προκειμένου να εκμεταλλευθώ τα 2 Monitor μου ως Ψηφιακά.

 

Δεδομένου οτι η εφαρμογή που θα δουλέψω είναι DAW δεν νομίζω οτι αξίζει. Ήδη αχρηστεύω ένα κατά 100% λειτουργικό Monitor 4 ετών (Samsung SyncMaster 730 BF) μόνο και μόνο επειδή δεν βρίσκω καινούριο ίδιο.

 

**EDIT**: Γιατί άραγε το θέμα μεταφέρθηκε στο "Περί ανέμων και Υδάτων;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο, η προσέγγισή σου είναι (ήταν) λανθασμένη διότι έγραψες αυτό:

 

"Επαναλαμβάνω οτι δεν με αφορά αν το σήμα μου θα είναι αναλογικό ή ψηφιακό.

Με ενδιαφέρει τα Monitor μου να έχουν την ίδια απόκριση και συμπεριφορά για αυτό άλλωστε επιλέγω ίδιο κατασκευαστή, μοντέλο και ίντσες."

 

Δηλαδή, είχες αποσυνδέσει την επιιθυμία σου για ομοιόορφη ποιότητα από αν πρέπει και οι δύο οθόνες να δέχονται ψηφιακό σήμα και μάλιστα από την ΙΔΙΑ κάρτα.

 

Διάβασα την απάντηση σου αφού είχα στείλει το αμέσως παραπάνω Post.

 

Όπως έγραψα και παραπάνω λοιπόν δε με ενδιέφερε ποιο από τα δύο παρακάτω ενδεχόμενα θα δούλευα: A) 2 Monitors με Analog Signal ή B) 2 Monitors με Digital Signal.

 

Ειδικότερα δε στη δεύτερη περίπτωση επειδή η έξοδος DVI-I της κάρτας μου είναι 24πινη (συνεπώς Dual) με Blade και 4 Analog (R,G,B και Analog Horizontal Sync) θεώρησα οτι μπορεί να είναι πιθανή η διπλή ψηφιακή σύνδεση σε DVI-D με DVI Splitter. Δεν ήμουν βέβαια σίγουρος και για αυτό ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου