Προς το περιεχόμενο

Drum machine για drummer


drumplus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη βοήθεια κάποιων  σχετικών με τέτοια μπλιμπλίκια,για να βρώ ένα ευκολόχρηστο ντραμόκουτο πιο πολύ για live χρήση σε συνδιασμό με φυσικά τύμπανα, με καλούς ήχους που να ακούγονται όσο το δυνατόν πιο φυσικοί και δυνατότητα μπάσου, γιατί θα το χρησιμοποιώ και για practice.  

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

 

Για practice χρησιμοποιώ nuendo…

Προγραμματίζεις τύμπανα, μπασσογραμμές κτλ όπως ακριβώς τα θες και τα ακούς από ακουστικά ...  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για λύση hardware μπορείς να κοιτάξεις το παρακάτω.

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=473

 

Επίσης υπάρχουν και άλλα μοντέλα από άλλους κατασκευαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λύση hardware μπορείς να κοιτάξεις το παρακάτω.

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=473

 

Επίσης υπάρχουν και άλλα μοντέλα από άλλους κατασκευαστές.

Σ' ευχαριστώ Μανώλη αλλά έχω ακούσει ότι τα DR είναι δύσκολα στο χειρισμό τους.Pan τις ευχαριστίες μου αλλά όπως είπα θέλω ένα ματζόβολο κουτί που θα μετακινείται εύκολα.

Αν υπάρχει κάτι άλλο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο στο χειρισμό το DR-880 ???

Οι γνώμες είναι βασικά για το dr-670 αλλά κάποιοι λένε το ίδιο και γι αυτό κι είναι και 100 ευρώ ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άλλο το DR-670, άλλο το DR-770 και άλλο το DR-880. Μην γενικεύουμε όλα τα DR. Κάθε μοντέλο έχει +/-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το DR-670, άλλο το DR-770 και άλλο το DR-880. Μην γενικεύουμε όλα τα DR. Κάθε μοντέλο έχει +/-.

Ποιό προτείνεις αν λάβεις υπ' όψιν σου τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για μένα το DR-800. Νέο, ωραίο κλπ.  :)

Δυνατότητα εισαγωγής ρυθμών και μπάσου μέσω SMF (Standard Midi Files). Σύνδεση USB για μεταφορά αρχείων αλλά και USB to MIDI.

 

Το DR-770 το προτιμούν κάποιοι λόγω αμεσότητας στο TEMPO. Αν προσέξεις έχει δύο μεγάλα περιστρεφόμενα κουμπιά όπου το ένα από αυτά είναι μόνο για το TEMPO και τίποτ' άλλο. Κιθαρίστες ή μπουζουξίδες που τραγουδάνε σε ταβέρνες κλπ, άτομο τα οποία δεν έχουν σχέση με τεχνολογία το προτιμούν 1000000%. Τους είναι πολύ πιό εύκολο στην αλλαγή ταχύτητας (Tempo). Το καταλαβαίνω απόλυτα. Ειδικά για αλλαγές ταχύτητας στον ίδιο ρυθμό on the fly. Όχι ότι δεν μπορείς να το κάνεις στο DR-880 αλλά ... είναι το κουμπί εκεί, το βλέπει και ξέρει ότι μόλις το περιστρέψει αριστερά-δεξιά θα αλλάξει επί τόπου η ταχύτητα.

Στο DR-880 πρέπει πρώτα να πατήσεις το κουμπί που λέει [TEMPO] και μετά να περιστρέψεις το κουμπί. Αν το κάνεις χωρίς να πατήσεις πρώτα το κουμπί [TEMPO] θα έχουμε πιθανότατα στραμπούλιγμα ποδιού στην πίστα (του πελάτη που θα χορεύει εκείνη τη στιγμή), διότι πολύ απλά θα έχει αλλάξει ρυθμό (style) αφού όπως είπα πιό πάνω, το συγκεκριμένο κομβίο κάνει και άλλες δουλειές. Τώρα κατάλαβες;

 

Όμως στο DR-880 υπάρχουν θέσεις όπου μπορείς να αποθηκεύσεις με προκαθορισμένη ταχύτητα. Βλέπεις για κάποιον που παίζει ζωντανά και κάποιο άλλο όργανο ταυτόχρονο (κιθάρα - τραγούδι) του είναι επιπλέον κίνηση όπου μπορεί άθελά του να κάνει λάθος. Οπότε το αποφεύγει επιλέγοντας το DR-770 και τελειώνει η υπόθεση.

 

Βέβαια μιλάμε για καταστάσεις LIVE όπου από τσιφτετέλι 135 φεύγεις για ζεϊμπέκικο 74 σε χασάπικο 100 και ξανά και ξανά. Non Stop καταστάσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

  Μανώλη,νάσαι καλά, είσαι μέσα στο μυαλό μου.Μιά από τις χρήσεις που το θέλω είναι και για αυτά τα non stop πανηγύρια όπου μας έριξε η τρόικα και το μνημόνιο,μπας και μπορέσουμε να καπνίσουμε και κανα τσιγάρο μέσα στη βραδυά.Επειδή όμως το θέλω και για πιό σοβαρά πράγματα (ηχογραφήσεις,practice) από ήχους και φυσικότητα τι λένε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου