Προς το περιεχόμενο

Μidi keyboard για καλύτερη χρήση του Korg TRinity Rack


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιάμια ερώτηση θέλω να κάνω απο οτι καταλαβαίνετε!

Έχω ένα το rack του trinity και αυτή τη στιγμή το έχω μαζί με το roland α-30.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο midi keyboardάκι που να είναι "γνωστό" οτι βολεύει να παίζεις το συγκεκριμένο rack. Ένα keyboard που θα καθιστά πιο εύκολη τη χρήση του rack και να με βοηθά στο να αποφεύγω να χρησιμοποιώ τα κουμπιά τοου!

να μπορω να χειρίζομαι δλδ το rack απο to keyboard.

Και το a-30 έχει τέτοιες δυνατότητες αλλά η κατάσταση είναι λίγο μπλέξιμο.

Ευχαριστώ.

Σκεφτόμουν για το cme uf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Εγώ έχω το kurzweil PC2R ( είναι Rack) και το χρησιμοποιώ μαζί το Fatar VMK 188 plus. Θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι δυνατόν να αντικαταστήσεις ΌΛΑ τα κουμπιά και τις λειτουργίες του Korg με ένα keyboard. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επεμβαίνεις σε real time σε ότι αφορά το πρωτόκολλο MIDI. Θα πρέπει να ξέρεις δηλαδή τι κάνει το πρωτόκολλο ΜIDI και ίσως (εξαρτάται από το όργανο) και τις εντολές του. (εγώ δεν τις ξέρω αλλά τις έχω όλες σε ένα PDF. Αν θες στις στέλνω :) )

 

Όσο αφορά το ίδιο το Keyboaed, για να σου προτείνω κάποιο θα πρέπει να ξέρω βασικά πράγματα όπως: για τι χρήση το θες (τι ακριβώς θες να ελέγξεις στο KORG), το θες για LIVE ή στο σπίτι, βαρύ ή ελαφρύ, πόσα πλήκτρα και τι πλήκτρα ( βαρυκεντρισμένα, απλά....) και το βασικότερο πόσα χρήματα διαθέτεις?

 

 

Φιλικά, Φώτης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν θες να αλλάζεις για παράδειγμα ήχους, μάλλον αυτό θες, το A-30 είναι μιά χαρά. Αρκεί να ξέρεις από Midi έτσι ώστε να το προγραμματίσεις σωστά. Στο Manual του A-30 υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση καταρχήν!

Οσον αφορά τις το πρωτόκολλο midi κάτι είχα ακούσει και το έχω υπόψιν μου.

Στην ουσία real time αλλαγές θέλω να κάνω.

Περισσότερο απλά επιλογή των ήχων είτε με κατευθείαν το νούμερο του patch είτε με up and down keys.

Αν ήταν δυνατόν στα combies να μπορώ να ρυθμίζω τις εντάσεις των programs ξεχωριστά.

Για να τους πειράζω αποκλείεται να υπάρχει δυνατότητα λογικά..

Τα πλήκτρα δεν θέλω αναγκαστικά να είναι βαρυκεντρισμένα!Θα προτιμούσα επίσης 76 αν και τα 61 είανι αρκετά και διαθέτω μέχρι 250!είτε μεταχειρισμένο είτε όχι.

 

Μανώλη το έχω ξεφυλλίσει πολύ το manual του απλά με κουράζει πολύ γιαυτό μίλησα για κάτι πιο εύκολο αλλά μου έχει παλιώσει και αρκετά μωρέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως σου είπα πιό πάνω. Αλλαγή ήχων μπορείς να κάνεις από το A-30. Τα μηχανήματα που θες να κάνεις την δουλειά σου ήδη τα έχεις. Απλά θέλει προγραμματισμό. Ψάξε το λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου