Προς το περιεχόμενο

Αγορά έτοιμου ή κατα παραγγελεία μπάσου?


astpapast

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καποιου φιλου το μπασακι,πενταρι 34αρα σκαλα μειπλ ταστιερα EMG...Μου εκατσε στο χερι μ αρεσε ο ηχος...Ε...δεν θελω κ αλλα...το ερωτευθηκα...

Sorry που άργησα τόσο πολύ να σου απαντήσω  ;D Άρα λοιπόν- για να επανέρθουμε στο θέμα- δεν ήταν δική σου custom «επιθυμία».

Θα μπορούσε να είναι το Χ όργανο που σου έκατσε καλά στο χέρι...

Custom λοιπόν, για να βάλουμε λίγο στην θέση της αυτήν την «παρεξηγημένη» έννοια, σημαίνει το φτιάχνω εγώ όπως θέλω γιατί πάνω και πρώτα απ' όλα, ξέρω γιατί το θέλω έτσι.

 

Συνεπαγωγή αυτού είναι ότι όχι μόνο το κατέχω- αυτό που θέλω- αλλά παράλληλα δεν με καλύπτει κανένα όργανο του εμπορίου, για να καλύψω τις παικτικές μου ανάγκες- και σκόπιμα δεν αναφέρω το αισθητικό μέρος...

 

 

Όμως αυτό σημαίνει ότι έχεις τη γνώση να το κάνεις. Και διευκρινίζω ότι δεν θεωρώ custom το να πάρεις ένα όργανο και να αρχίσεις τις μόντες. Custom για εμένα είναι να φτιάξεις ένα όργανο για το χέρι σου, με «μοναδικότητες»- στο μπράτσο, στο σχήμα κλπ...

 

Οπότε- η «ταμπακιέρα»- θεωρώ λιγάκι άστοχο κάποιος που ενδεχωμένος δεν ξέρει αυτά που πρέπει, να θέλει να πάρει... custom όργανο, γιατί τελικά θα πάρει ότι του πουλήσει ο μάστορας ή αυτό που θα του πούνε οι κολλητοί του, που... «ξέρουν»- καθώς όλοι έχουν και από έναν φίλο, που έχει έναν φίλο, που ο φίλος του τα... ξέρει καλά  ;D    

 

Αυτή η μικρή ένσταση...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει καλύτερο απο αυτο

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0251902303

 

 

Έχει δικιο ο SF ;D

 

O.k σοβαρά τώρα νομίζω ότι το jazz bass σου παρέχει τα πάντα, απλά εγώ χρειάζομαι ακόμα λιγότερα!

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα...Καλο οργανο με 1000 ευρω ΔΕΝ περνεις...Αν θελεις οργανο που θεωρειτε καλο πρεπει να σκασεις πανω απο 1800 ευρω...Αν θες οργανο που θεωρειτε εργαλιο δουλειας πρεπει να σκασεις πανω απο 2500...

 

Είναι η δεύτερη φορά που αναγκάζομαι να ποστάρω αυτή την εικόνα.

 

 

Implied%20Facepalm.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η δεύτερη φορά που αναγκάζομαι να ποστάρω αυτή την εικόνα.

 

 

Implied%20Facepalm.jpg

 

 

Κατσε ρε σι...καλο οργανο που να αξιζει χιλια ευρω θεωρουν ενα Α οργανο τα πιτσιρικια που παιζουν με οργανα των 300 ευρω...εγω που εχω οργανα 1200 και 1300 ευρω τα θεωρω μετρια σε σχεση με οργανα των 1800 που εχω παιξει...Μην το παω παρακατω και σου πω για οργανα των 3000.Αν εσυ παιζεις με Squier να θεωρησεις ενα οργανο των 1000 ευρω καλο...Δεν λεω οτι δεν κανει την δουλεια του αλλα ενα οργανο ποιο ακριβο την κανει καλυτερα...Και μην μπουμε τωρα σε αναλυσεις πως και γιατι και να αρχισουμε να αραδιαζουμε εδω ολες τις μαρκες που υπαρχουν

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινεις οτι το να επιμενεις οτι χρειαζεσαι τουλαχιστον 2500 ευρω για ενα "επαγγελματικο" οργανο, τη στιγμη που η πλειοψηφια των μουσικων αριστουργηματων καθε ειδους εχουν γραφτει και συνεχιζουν να γραφονται με "ταπεινα" fender, mm, warwick, insertfavbrandhere που κοστιζουν πολυ λιγοτερα, ειναι λιγο αστειο, ετσι?

 

Δηλαδη οι παμπολλοι sessionαδες και πασιγνωστοι μουσικοι που ηχογραφουν και παιζουν με μπασα "της σειρας" που μπορει ο καθενας να αγορασει με λιγοτερο απο 1500e τσαρλατανοι ειναι? Δεν εχουν "ηχο" αυτοι?

 

Αλλο πραμα να λες οτι ενα μπασο των 2500 ευρω ειναι καλυτερο απο ενα των 1000 και αλλο το οτι των 1000 ειναι απλα ενα μετριο οργανο και οτι σοβαρη δουλεια κανεις μονο με κατι πολυ ακριβοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν γραφτει και συνεχιζουν να γραφονται με "ταπεινα" fender, mm, warwick,

ολα οργανα πανω απο 1300 ευρω..ειδικα τα μουσικμαν πανω απο 2000...

Αλλο το οργανο των 1300 αλλο των 1800 αλλο των 2500

Μιλαμε για τελειως διαφορετικα οργανα....

Οταν δε το θες για σοβαρη δουλεια μπαινουν και παραγοντες βαρος ευελιξια κλπ..οποτε ανεβενει η τιμη...

 

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα οργανα πανω απο 1300 ευρω..ειδικα τα μουσικμαν πανω απο 2000...

Τα τετράχορδα Musicman Stingray παίζουν στα 1100 με 1300 ευρώ στο dv247 και όσο για τα Fender, τα όργανα της κορυφαίας σειράς της εταιρίας (American Deluxe) κοστίζουν γύρω στα 1300 ευρώ στο ίδιο κατάστημα. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/music_man_stingray_4_3bd_mn_vsb.htm

Το φθηνοτερο

http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxejazz_bass_rwmb.htm

Επισης το φθηνοτερο ΚΑΙ παλιο μοντελο

 

Και απο Dv δεν ξαναψωνιζω...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο Dv δεν ξαναψωνιζω...

That's your call, πάντως το ότι εσύ επιλέγεις να μην ψωνίσεις από ένα συγκεκριμένο κατάστημα δεν αναιρεί ότι μπορεί κανείς να βρει τα όργανα αυτά σε χαμηλότερες τιμές.

 

Ενημερωτικά, το φτηνότερο Musicman Stingray έχει 1100 ευρώ και το φτηνότερο Fender American Deluxe Jazz έχει 1320 ευρώ (μοντέλο 2010).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου