Προς το περιεχόμενο

Καλύτερα στιχουργικά ελληνικά ροκ τραγούδια


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα έχω ένα πιο πρόσφατο: http://www.noiz.gr/index.php?topic=167967.0 :D

'Η αν θες ανοίγεις δικό σου. Γράψε στον τίτλο μόνο "Ελληνικό ροκ" και είτε θα γίνει χαμός, είτε δεν θα απαντήσει κανείς επειδή έχουν βαρεθεί να ασχολούνται. :)

Σε αυτό το θρεντ, ζήτησα κάτι διαφορετικό, και θα με ενδιέφερε αν έχεις κάτι σχετικό να πεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μερικά που έτυχε να ακούσω και μου άρεσαν:(Με βαθμολογία περικαλώ! ;D)

 

1.Μαύρη μαγιονέζα-Κοινό μυστικό  :D :D :D :D :D

2.Μαύρη μαγιονέζα-Μέντορες...     :D :D :D :D :D

3.Τρύπες-Ταξιδιάρα Ψυχή             :D :D :D :D :D

4.Τρύπες-Δε χωράς πουθενά          :D :D :D :D

 

Αυτή ήταν η φιλότιμη προσπάθειά μου. ;D Ομολογώ πως δεν έχω ιδέα από Ελληνικό Ροκ.(Αλλά μην πεις οτί δεν προσπάθησα! ;D)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογος! Ευχαριστώ!

 

Περικαλώ! ;D

 

Τον δίσκο τους (Μαύρη Μαγιονέζα) μάλιστα τον αγόρασα για να βοηθήσω από τη μεριά μου 3 ωραίους τύπους από τη Σαλονίκη που φαίνεται οτί γουστάρουν πολύ αυτό που κάνουν.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν και η προσπάθεια δημιουργίας λίστας καλύτερο οτιδήποτε είναι σχεδόν χαοτική,προσπαθώντας λίγο να τα συγκεντρώσω και να τα συνοψίσω,ξεχνώντας πολλά και θυμούμενος άλλα,καταλήγω στα εξής:

 

Θανάσης Παπακωνσταντίνου-το σύνολο της δισκογραφίας του,αλλά κυρίως ο δίσκος του "Βραχνός προφήτης" με προσωπικό αγαπημένο τον "Πεχλιβάνη"

 

Δ.Σαββόπουλος - ο δίσκοι του "Μπάλος" και "Βρώμικο ψωμί",από όπου τσέκαρε κυρίως το ομότιτλο "Μπάλος" και τη "Μαύρη Θάλασσα"

 

Β.Γερμανός - ο δίσκος του "Τα μπαράκια"

 

Τα πράσσειν άλογα - "Κάτι να καίει

 

Οι Τρύπες - το σύνολο της δισκογραφίας τους.Πρόσωπικό αγαπημένο το lp "Κεφάλι γεμάτο χρυσάφι" με την "Καινούργια ζάλη" να δεσπόζει

 

Αγγελάκας και οι Επισκέπτες - "Σιγά μην κλάψω"

 

Δ.Πουλικάκος - το lp "Μεταφοραί εκδρομαί ο Μήτσος",καθώς και οι ηχογραφήσεις του με τους Εξαδάκτυλος και το τραγούδι "Ξεχασμένο πηγάδι"

 

Τζ.Πανούσης - το σύνολο της δισκογραφίας του,αν και στιχουργικά έχει αναφορές στα γεγονότα της εποχής που γράφτηκαν τα τραγούδια.Πάντως ο "Νεοέλληνας" είναι διαχρονικό.

 

Τα μωρά στη φωτιά με το "Παυσίπονό" τους

 

Τα Ξύλινα Σπαθιά - "Η φωτιά στο λιμάνι","Το τρένο φάντασμα"

 

Ν.Παπάζογλου - "Η ρωγμή του χρόνου"

 

και πολλά,πολλά,πολλά άλλα

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει... Αν μιλήσουμε για καλούς στίχους αγγλόφωνων συγκροτημάτων, νομίζεις θα βρεθούν πολλά (πάντα τηρουμένων των αναλογιών);

Σαφέστατα όχι.

Τηρουμένων των αναλογιών, οι οποίες δεν αφορούν μόνο την αριθμητική διαφορά των πληθυσμών αλλά και πιο ποιοτικές παραμέτρους (π.χ. στον Καναδά η στήριξη των νέων καλλιτεχνών αποτελεί επίσημη κρατική πολιτική με απτά αποτελέσματα) η ελληνική στιχουργία βρίσκεται σε εξαιρετικό επίπεδο.

 

Η Ελλάδα(δεν μιλώ φυσικά για τον κόσμο αλλά για τις πολιτικές ηγεσίες) μισεί κυριολεκτικά την νέα δημιουργία και είναι απορίας άξιον πώς αυτή έχει προκύψει.

 

Συγκριτικά λοιπόν, όσον αφορά τις γλώσσες που γνωρίζω καλά (αγγλικά, γαλλικά) οι Έλληνες στιχουργοί(Κ. Βήτα, Αγγελάκας, Θανάσης Παπακωνσταντίνου, the boy κ.α.) λένε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Κάποιες φορές εντάσσονται μάλιστα στην παράδοση της νεοελληνικής ποίησης η οποία κατά την γνώμη μου είναι κυριολεκτικά ζηλευτή από πολλούς πολιτισμούς.

 

Κομμάτι της ελληνικής αγγλόφωνης μουσικής (π.χ. last drive, bokomolech, earthbound) έχει επίσης εξαιρετικούς στίχους. ;)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν συντομία και χωρίς να πολυψάξω

Μωρό μου-Δ. Πουλικάκος

Third uncle-Μωρά στη φωτιά ......ελληνικός είναι ο στίχος απλά είναι διασκευή και κράτησαν το τίτλο

Η συνομωσία των μετρίων-Θ Μανίκας

Ανακωχή- Τ. Πανούσης

Κρασι-Ηταν είναι και θα είναι .....λεγόταν το γκρουπ και ο δίσκος είναι σχετικά σπάνιος και ελάχιστα γνωστός ειδικά στους αθηναίους

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα μία συζήτηση θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια του φόρουμ. Θα ήθελα να μου προτείνετε το στιχουργικό σας τοπ 5 στο ελληνικό ροκ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΕΝΤΕΧΝΟ. Ευχαριστώ.

 

θα σου παραθεσω τρεις καλιτεχνες που νοιωθω περισσοτερο ολοι οι αλλοι ερχονται μετα και γενικοτερα..

 

αγγελακας

παυλιδης

πανουσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[off]

Ο Μπουγάς είναι ροκ;  ::)

[/off]

 

Υπόγεια Ρεύματα - Ασημένια σφήκα

Στρογγυλό Κίτρινο (τους θυμάστε;) - Το βαλς της νύχτας

Γιάννης Αγγελάκας & Γιώργος Καρράς - Είμαι τυχερός

Ντίνος Σαδίκης - Απαισιόδοξο τραγουδάκι

Βασίλης Παπακωνσταντίνου - Ο Παράδεισος ανοίγει μ' αντικλείδι

 

Ξέφυγα...

 

Και ας μην ξεχνάμε τον Σταύρο Ρωσσόπουλο, ε; Μεγάλη μορφή.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου