Προς το περιεχόμενο

Blues Wire Free Live! Κάθε Δευτέρα @ Gaia + Open Jam!


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok  διορθώνουμε το hippie με Hobo...

 

προσωπικά πιστεύω ότι το εγχείρημα ως θεματική βραδιά έχει καλλιτεχνική υπόσταση και προφανώς ο Ηλίας έχει την τόλμη να το πράξει.

 

οι προβληματισμοί μου ήταν πάνω στις πιθανές απαισιόδοξες προεκτάσεις που μπορεί να κρύβει ή να προκαλέσει ως ντόμινο η φράση 'αφορμή να αλλάξει το σκηνικό'

 

εννοείται ότι και η δική μου ψήφος πάει στο να 'εμπλουτιστεί η μουσική σκηνή με τέτοιες ενέργειες'  

 

δε θέλω να παρεξηγηθώ , στο πλευρό του Ηλία είμαι ,απλά αν θέλετε προσπαθώ να ''ξορκίσω'' στο μυαλό μου την κακή ερμηνεία ή παρερμηνεία ενός τέτοιου εγχειρήματος από ''καλοθελητές'' όπως είπε και ο ίδιος ο ΕΖ

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Φιλε, argytar

 

Προφανώς η παρέμβαση δεν είχε το νόημα της διόρθωσης σου, και μάλιστα σε επίπεδο στιλιστικό.

 

Επιμένω ότι η φιλοσοφία «HOBO Blues» ως, τελείως διαφορετική, κατά τη γνώμη μου, από τη «Hippie», ή όποια άλλη, δεν τη διαφοροποιεί από αυτές μόνο αισθητικά, αλλά και κοινωνικά, και οικονομικά και πολιτικά.

 

Εδώ έρχεται λοιπόν αυτή η διάκριση να απαντήσει στον εύλογο προβληματισμό σου , και πολλών άλλων φίλων.

\

οι προβληματισμοί μου ήταν πάνω στις πιθανές απαισιόδοξες προεκτάσεις που μπορεί να κρύβει ή να προκαλέσει ως ντόμινο η φράση 'αφορμή να αλλάξει το σκηνικό'

 

 

Περαιτέρω συνέχιση της ανάπτυξης των ισχυρισμών μου κρίνεται αλυσιτελής στην παρούσα φάση, δεδομένου ότι εκκρεμεί και η έγκριση ή η απόρριψη της προσέγγισης μου από τον κύριο Ζάικο.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση …θα βγω εκτός topic.

 

Με κάθε επιφύλαξη….καλό απόγευμα σε όλους.  8) 8)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, argytar

 

Προφανώς η παρέμβαση δεν είχε το νόημα της διόρθωσης σου, και μάλιστα σε επίπεδο στιλιστικό.

 

Επιμένω ότι η φιλοσοφία «HOBO Blues» ως, τελείως διαφορετική, κατά τη γνώμη μου, από τη «Hippie», ή όποια άλλη, δεν τη διαφοροποιεί από αυτές μόνο αισθητικά, αλλά και κοινωνικά, και οικονομικά και πολιτικά.

 

Εδώ έρχεται λοιπόν αυτή η διάκριση να απαντήσει στον εύλογο προβληματισμό σου , και πολλών άλλων φίλων.

\

 

Περαιτέρω συνέχιση της ανάπτυξης των ισχυρισμών μου κρίνεται αλυσιτελής στην παρούσα φάση, δεδομένου ότι εκκρεμεί και η έγκριση ή η απόρριψη της προσέγγισης μου από τον κύριο Ζάικο.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση …θα βγω εκτός topic.

 

Με κάθε επιφύλαξη….καλό απόγευμα σε όλους.   8) 8)

 

 

 

 

 

Mα δεν ασχολήθηκα με το τι είναι hobo blues και τι είναι hippie.. απλά προβληματίζομαι πάνω στην εξάπλωση αυτής της φάσης και σε όλα τα υπόλοιπα στυλ είτε blues είναι έιτε hard rock είτε μέταλ είτε ποπ... ούτως ή αλλέως από πέρσυ το Μάιο έχει κυκλοφορήσει μια ανάλογη φοβία / φήμη για το τι θα γίνει στη Σαλονίκη. (καταστροφολογία λόγω κρίσης? ίσως)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήτανε γνωστό στους κύκλους των μουσικών απο τα τέλη της προηγούμενης σαιζόν, πως υπάρχει η πρόθεση απο την πλευρά των επιχειρηματιών της πόλης (συγχωρείστε με για τον διαχωρισμό σε πλευρές, σαν να επρόκειτο για εμπόλεμη ζώνη,αλλά στο τέλος της βραδιάς και πάνω απ' το ταμείο πολλές φορές μοιάζει λιγάκι), να φέρουν και στην Θεσσαλονίκη το status quo της Αθήνας. Δηλαδή να παίζουμε όλοι με εισιτήρια....

Δεν ξαφνιάζει λοιπόν που ένα πολύ πρωτότυπο και όμορφο κόνσεπτ έρχεται τώρα να επενδύσει τον αρχικό πυρήνα αυτής της ιδέας, που ας μη γελιόμαστε δεν ακούγεται πολύ λογικό να γεννήθηκε στο νου των καλλιτεχνών που ήταν πάντα αυτοί που πέρναν τα λιγότερα σε αυτή την συνεργασία....

Καταλαβαίνω πως οι περισσότεροι σε αυτό το φόρουμ είστε λάτρεις της δουλειάς του κ. Ζάικου και των Blues Wire. Το αντιλαμβάνομαι και το σέβομαι. Καταλαβαίνω επίσης πως στα αυτιά των μουσικόφιλων η ιδέα του "καπέλου" ακούγεται απολύτως σύμφωνη με την εικόνα του "περιπλανώμενου μουσικού" που προσφέρει το δώρο της μουσικής σε όλους χωρίς να απαιτεί τίποτα σε αντάλλαγμα. Στο κάτω-κάτω και το ταλέντο ήτανε ένα δώρο που του δόθηκε και του ιδίου απο πάνω! Πως είναι δυνατόν να απαιτεί πληρωμή γι' αυτό; Σέβομαι απολύτως και αυτή την άποψη, και ας διαφωνώ απολύτως.

Σας διαβεβαιώ όμως πως όσοι απο εμάς έχουν την μουσική εκτός απο έρωτα και σαν επάγγελμα(ναι, είναι δυνατόν να υπάρχει αυτή η κατάσταση), είμαστε πολύ προβληματισμένοι απο το ενδεχόμενο η λογική του "φέρνεις κόσμο- παίρνεις, δεν φέρνεις κόσμο - δεν παίρνεις" να γίνει ο νέος "ιός των επιχειρηματιών". Και είτε ακούγεται παράλογο είτε όχι, πολύ φοβάμαι πως είναι περισσότερο απο πιθανο(δεν θα είναι το πρώτο παράλογο πράγμα που θα γίνει στα παρασκήνια της νυχτερινής ζωής της πόλης μας)...

Φαντάζομαι επίσης πως οι περισσότεροι απο εσάς έχετε πρωινές δουλειές απο τις οποίες πληρώνεστε το ημερομίσθιό σας είτε έχει κόσμο η ταβέρνα, το γραφείο, το φροντιστήριο είτε όχι, και δεν το συζητάτε κάθε φορά...

Μου αρέσει πολύ η blues μουσική και θαυμάζω τους Blues Wire για την επιμονή τους και την μακριά τους πορεία. Εύχομαι απο καρδιάς το εγχείρημα τους να έχει κάθε επιτυχία, αλλά να είναι και “μοναδικό”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται κατι τετοιο στην θεσσαλονικη. αν δεν κανω λαθος ο κωστας θεοδωρου διοργανωνει περιπου απο το 2005 ανοιχτες τεταρτες με παρομοιο συστημα και μεγαλη επιτυχια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται κατι τετοιο στην θεσσαλονικη. αν δεν κανω λαθος ο κωστας θεοδωρου διοργανωνει περιπου απο το 2005 ανοιχτες τεταρτες με παρομοιο συστημα και μεγαλη επιτυχια..

 

Ω γαια. Εχω πολυ καιρο να παω. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλτατοι, καλό είναι που συζητάμε πέρα απο το γεγονός αυτό καθ'εαυτό. Με προσοχή και σεβασμό διαβάζω τα όσα καταθέτετε και εν δυνάμει συμφωνώ με όλους. Αυτό που πάει να γίνει είναι μιά κίνηση που δεν κρύβει τίποτα πονηρό απο πίσω, ούτε κι έχει διάθεση να στραβώσουν οι καταστάσεις για τους επαγγελματίες του χώρου, κάθε άλλο. Απλά είναι συνάρτηση συνθηκών, ανθρώπων, σκέψεων, προβληματισμών και αναγκών.

Πρόσφατα απέρριψα τουλάχιστον 3 προτάσεις που θέλαν το μότο φέρε κόσμο και πάρε λεφτά. Κι ένας θεός ξέρει πόσο χρειάζομαι και τα χρήματα, αλλά κυρίως το παίξιμο επί πάλκου, αυτή είναι αληθινή ανάγκη... Αυτό που πάμε να κάνουμε στο Γαία γίνεται γιατί υπάρχουν οι συνθήκες, κάποιες ιδέες αλλά κυρίως οι άνθρωποι, οι συντελεστές. Πάντα θεωρώ επιβεβλημένο να πληρώνονται οι μουσικοί που παίζουν, αν κάτι δεν έγινε κατανοητό, λυπάμαι, δεν ήταν στις προθέσεις μου. Προσωπικά, χάνω δεκάδες δουλειές γιατί αρνούμαι να κατέβω 10-20 Ε(!!) στις απαιτήσεις μου προκειμένου να μη ξεφτιλιστούν οι αμοιβές όλων. Κοντολογής, δεν υπάρχει πονηριά στην κίνηση μας, μήτε απελπισία. Αν παρ'όλα αυτά όμως υπάρξουν φωνές με επιχειρήματα περί του αντιθέτου, κανένα πρόβλημα, εάν πειστώ, το σταματάμε και δε τρέχει μία... Αλλά νομίζω έιναι ΟΚ δεδομένου ότι γίνεται Δευτέρες, "νεκρή" μέρα για τα μαγαζιά κι έχει κι ένα χαρακτήρα ρε αδέλφια ας μαζευόμαστε χωρίς πίεση και άγχη κανα βραδάκι και να παίζουμε τη μουσική που αγαπάμε. Σε ότι αφορά χόμπος και χίππις, είναι γνωστά τα των χαρακτηριστικών τους κι εντέλει ίσως επουσιώδη για τη κουβέντα...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια Ηλία πώς πήγε η βραδιά? Πέρα από τις επιφυλάξεις του καθενός εδω μέσα, δώσε μας μια ιδέα για το πως το είδε ο κόσμος και για το αν καλύφθηκαν και οι δικές σας προσδοκίες.

Προσωπικά το βρίσκω σαγηνευτικό, άσχετα με το που δέν θα τολμούσα να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αλήθεια Ηλία πώς πήγε η βραδιά? Πέρα από τις επιφυλάξεις του καθενός εδω μέσα, δώσε μας μια ιδέα για το πως το είδε ο κόσμος και για το αν καλύφθηκαν και οι δικές σας προσδοκίες.

Προσωπικά το βρίσκω σαγηνευτικό, άσχετα με το που δέν θα τολμούσα να το κάνω.

 

Εντάξει, εμείς κι εμείς ήμασταν, λίγοι και καλοί όμως, παίξαμε κανα 2ωρο και το φχαριστηθήκαμε. Ο κόσμος δε το ξέρει ακόμα, νομίζω χρειάζονται μερικές Δευτέρες για να "χτιστεί" το πράγμα, κατά τις 9 άρχισε και μιά μπόρα, ήταν κι η τηλεόραση που τρομοκρατούσε τον κόσμο με "επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα", ήρθε κι έδεσε...

Προσδοκίες δεν έχουμε απο αυτή τη φάση Μπίλ, ό,τι προκύψει καλοδεχούμενο!

Αυτοί που ήρθαν πάντως οφθαλμοφανώς επικροτούν το εγχείρημα!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, εμείς κι εμείς ήμασταν, λίγοι και καλοί όμως, παίξαμε κανα 2ωρο και το φχαριστηθήκαμε. Ο κόσμος δε το ξέρει ακόμα, νομίζω χρειάζονται μερικές Δευτέρες για να "χτιστεί" το πράγμα, κατά τις 9 άρχισε και μιά μπόρα, ήταν κι η τηλεόραση που τρομοκρατούσε τον κόσμο με "επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα", ήρθε κι έδεσε...

Προσδοκίες δεν έχουμε απο αυτή τη φάση Μπίλ, ό,τι προκύψει καλοδεχούμενο!

Αυτοί που ήρθαν πάντως οφθαλμοφανώς επικροτούν το εγχείρημα!

Kι εγώ/εμείς εκ του μακρώθεν.

Να μας ζήσεις κ.Ζάικο.

Τα σέβη μου και την καλησπέρα μου.

Τέχνη ! Υποκλίνομαι μπροστά της.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου