Προς το περιεχόμενο

52 km by yameth


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάστορα, οι Toto σου άρεσαν;

Εγώ θα του βαζα πραγματικά πνευστά και λίγο eighties Luke γκαζάκι...

Πολύ καλό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Grooveeeeeeeee......μονο το μπασσο με χαλαει.Πιστευω οτι οταν γραφτει με φυσικο μπασσο και τυμπανα θα ειναι Σουπερ.Μου αρεσε/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρέπει να ικανοποιηθεί η υπάρχουσα αισθητική (και η κοινή γνώμη όπως αυτή μέχρι στιγμής εκφράζεται) μπορείς όντως να ρίξεις σε κάποιο σημείο ένα πιό fusion - like σόλο.

 

Μπορείς να "διπλώσεις" το tempo στο μισό σε κάποιο σημείο της επιλογής σου (με κάτι λίγο πιό σύνθετο στα τύμπανα ίσως?) και να το κοτσάρεις εκεί πάνω. ;)

 

 

Ωραίο είναι. 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγοντας το μου ήρθαν στο μυαλό ονόματα όπως Crusaders, Rufus & Chaka Khan, Bob Thompson, Marcus Miller, Randy Crawford, David Sanborn...

Θα προτιμούσα τα μέρη της κιθάρας να ήταν λιγότερα και να είχε φωνητικά κατά προτίμηση γυναικεία.

Κι έτσι όπως έχει όμως, πάλι μέσα είμαι... ;) 8)

 

 

 

...γουστάρω very, very much δηλαδή... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι λυτρωτικό να ποστάρεις τη δουλειά σου.

Μέσα σε μια ώρα άκουσα πράγματα που μόνο κάποιος που έχει ασχοληθεί ΜΟΝΟΣ του τόσο καιρό πάνω στο θέμα, μπορεί να εκτιμήσει.

 

Το bassline όντως θυμίζει Thriller. Αλλά το δικό μου έχει διαφορετική κατάληξη.  :D Δεν το έκανα σκόπιμα.

 

Θα σας πω κάτι που έχω γράψει και παλαιότερα:

Οταν έχεις ακούσει τόσες χιλιάδες πανέμορφες μουσικές και έχεις ταξιδέψει ώρες και μέρες με κάποιο ριφ, αποκλείεται να μη σφηνωθεί κάτι από αυτό στο "ρεπερτόριο των χεριών σου". Είμαι 52 και μπορείτε να φανταστείτε τον αριθμό τους.

 

Μα το ίδιο συμβαίνει, χωρίς να με ξέρετε, και στην κιθάρα. Δυό κιθαρίστες εκτιμώ και μου σηκώνεται η τρίχα κάθε φορά που τους ακούω. Ο George Benson και ο Larry Carlton.

 

Δεν έχω καθίσει ποτέ μου να βγάλω note-for-note τίποτα. Είμαι πολύ τεμπέλης γι αυτό.

Αλλά ακούγοντας τους, μέρος της φρασεολογίας τους μου έμεινε και έγινε μέρος του εγώ μου.

 

Κι εγώ θεωρώ πως αν υπάρξει δεύτερο guitar solo πρέπει να είναι πιό ροκοφιούζιον και όχι δύο στο ίδιο ύφος. Συμφωνώ.

 

Η γέφυρα που προτείνετε είναι αυτό που με έχει βασανίσει περισσότερο. Αλλά ας μη το κάνουμε θέμα... Σίγουρα μια half tempo φάση όπως λέει ο Earendil είναι what the doctor ordered.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλησω με ειλικρινεια..

Εμεινα μ@##κας...

Αυτα τα κομματια θελουν πολυ βαρια balls για να κανεις ενορχηστρωση.

Εκτος απ το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ κιθαριστικο παιξιμο,οι λεπτομερειες που ακουσα ηταν για σεμιναριο.

Ακομα και τα out σημεια που παραπεμπουν σε fusion ηταν τοσο καλα βαλμενα και στην σωστη ποσοτητα που σε ταξιδευαν.

Η παραγωγη ΑΨΟΓΗ!

Χαιρομαι που το φορουμ που με φιλοξενει εχει ως ιθυνων νου εναν τοσο καλο μουσικο και παραγωγο.

Θερμα Συγχαρητηρια Κυριε Υameth!

 

Tι κιθαρισταρας ειναι αυτος ρε παιδια.Μου φυγε το κλαπετο...

Δεν το περιμενα...Μωρ μπραβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Δεν έχω καθίσει ποτέ μου να βγάλω note-for-note τίποτα. Είμαι πολύ τεμπέλης γι αυτό.

Αλλά ακούγοντας τους, μέρος της φρασεολογίας τους μου έμεινε και έγινε μέρος του εγώ μου.

 

 

Welcome to the club, chief!  ;)

 

Συγχαρητήρια. Το κομμάτι είναι μιά χαρά ως έχει. Ωραίο θα ήταν όντως αν το ηχογραφούσατε παρέα με άλλους μουσικούς όπως λες. Αλλά καθαρά γιατί το επιθυμείς κι όχι γιατί του λείπει κάτι γι'αυτό που είναι.

Τα πάντα αρχίζουν και τελειώνουν στο πως θ'ακουστεί απο την κιθάρα.

Μπορείς να το κάνεις πιό σουπερμάρκετ, fusion, blues, jazz.

Τώρα που το άκουσα όμως δεν θα μου άρεσε να αλλάξει δραματικά.

Άλλωστε έτσι όπως είναι μου θυμίζει αρκετά δουλειές ενός κιθαρίστα που πολύ εκτιμώ, του κυρίου Cornell Dupree.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου