Προς το περιεχόμενο

52 km by yameth


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ok. Επειδή έχω μια στίβα από κομμάτια που κάποτε θα βγούν σαν Greatest Hits :D ;έχω κολλήσει σε κάποια που θέλω να τα παίξω live και να τα ηχογραφήσω αφού... ισιώσουν.

 

Κάποια είναι από το 90 και έχουν φάει ενορχηστρώσεις σε κάθε ύφος και είδος (bossa, hard rock, electro κλπ) και κάποια με έχουν κολλήσει.

 

Ενα από αυτά ανεβάζω για την γνώμη σας μπας και ξεκολλήσω και ακούσω κάτι που θα μου κάνει κλικ.

 

Είναι γραμμένο στο Cubase με διάφορα VST instruments αλλά κυρίως με το αγαπημένο μου Hypersonic. Τα τύμπανα τα προγραμμάτισα step time και φαίνεται.

Mπάσα και pads αλλά και οι κιθάρες από εμένα ενώ το σόλο Rhodes έπαιξε απο μακρια ο φίλος μου αλλά ακριβοθώρητος Δημήτρης Πλαγιάννης.

 

Οι κιθάρες είναι γραμμένες direct με το Sansamp PSA-1. Παίζω με την παλιά μου κιθάρα την PRS CS24. Αυτα που παίζω στα σόλο είναι δύο one-takes εκτός από ένα πασάλειμμα σε ένα σημείο.

 

Επαναλαμβάνω πως είναι demo και θέλω να τα γράψω με άλλους μουσικούς κάποια στιγμή.

 

Shoot.

52_km.wma

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ, μα πάρα πολύ κυριλέ 80ίλα αφεντικό.

Μου έφερε σε Steely Dan. Οι οποίοι ενίοτε μου αρέσουν.

Ωραία η κιθάρα όμως. Και ο ήχος της...  ;D

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω δεν την παλεύω καθόλου, αλλά η μπασογραμμή μοιάζει πάρα πολύ ή μπορεί και να ναι ίδια, βαριέμαι να το βάλω τώρα, με το thriller του βασιληά!

 

Δε μπορώ να βοηθήσω κάπως πάντως :s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

90' s είναι, καθαρόαιμο :)Πολύ ωραίο, άντε να το ακούσουμε και ολοκληρωμένο. Εκεί στο 1:14 είναι τρέλα και μου αρέσει που επαναλαμβάνεται ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εχει παρα πολυ ισχυρη δομη και αρμονια το θεμα που νομιζω πως θελει πιο πολυ (αν μου επιτρεπεις), "βαρβατα" σολα.

 Γενικα τα θεωρω οχι σε καποια σημεια, αλλα σε σημειο πασαλιματα. Προσωπικα θα εβαζα μια γεφυρα αμπιεντοκαταστασης μεσα.

 Γενικα οτι κανεις μ αρεσει γιατι βγαζει μια "χλιδα" ενα πραμα...αντρικο, ωριμο.

Και επειδη ακριβως (στο λεω ευθαρσος μου ερχεται ο Μercedes Benson) μ αυτα που ποιεις, "απαιτω" και τι "πιο" στις σολιστικες φρασεις. Οχι πολυλογια αλλα....αυτη τη νοτα ;)

 

 Παρακληση, αν μπορεις να μας θρενταρεις(αν βεβαια)το backin' track.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πω δεν την παλεύω καθόλου, αλλά η μπασογραμμή μοιάζει πάρα πολύ ή μπορεί και να ναι ίδια, βαριέμαι να το βάλω τώρα, με το thriller του βασιληά!

 

Συμφωνώ 100%, και εγώ thriller άκουσα στο μπάσο, αλλά μεταξύ μας δεν με χάλασε... Ωραίο το groove και το mood που έβγαλε το κομμάτι.

 

Μικρή ένσταση: σε κάποια σημεία μου ψιλο φάνηκε ότι παραμόρφωναν τα μπάσα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ. Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται διαφορετική ενορχήστρωση κι ας είναι old school. Καλύτερα. Έτσι όπως είναι πρέπει να παιχτεί.

 

Άντε κι ένα σαξόφωνο σε στυλ David Sanborn.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100%, και εγώ thriller άκουσα στο μπάσο, αλλά μεταξύ μας δεν με χάλασε... Ωραίο το groove και το mood που έβγαλε το κομμάτι.

Υποσημείωση λατρεύω τον Jackson και οποιαδήποτε μπασογραμμή έχει παιχτεί σε κομμάτια του. Louis Johnson \m/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγοντας την εισαγωγή είπα τη ψώνισε ο αρχηγός και πάει να μας εμφανίσει το Good times (Chic) για δικό του κομμάτι. Στη συνέχεια όμως πρόδωσε την ηλικία του και μπήκε στα χωράφια της μουσικής που γνώρισε επιτυχία στα δεύτερα μισά της δεκαετίας του '70, της κατά πολλούς αρακοfusion. Eμένα προσωπικά το συγκεκριμένο είδος μου αρέσει πολύ και μάλιστα πρόσφατα άκουγα το δίσκο του Larry Carlton-Strikes Twice. Η μεγαλύτερή σου επιρροή ή κάνω λάθος?. Και το κομμάτι μου άρεσε πολύ, ειδικά η γέφυρα των διφωνιών και ο ήχος και το laid back bluesojazzy ύφος. Εξαιρετικό και το Rhodes. Tελικά τη PRS μήπως δεν έπρεπε να τη δώσεις?- αλλά και πάλι με τη Fender στο Lazy τον ίδιο ήχο είχες. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Chief μια απορία; Γιατί 52 και όχι...53 χιλιόμετρα  ;D Τι υπονοεί ο τίτλος; 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου