Προς το περιεχόμενο

Μπάσο και βασικός ήχος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μεγαλύτερη δικαιολογία της GASίτιδας αλλά και της τεμπελιάς για αναζήτηση.

ΚΑι για χιλιάδες άλλα που να μην τα πούμε γιατί θα μπούμε πάλι σε συζητήσεις ατέρμονες.

 

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.. αλλά δυστυχώς κάποια πράγματα από άποψης κατασκευαστικής και υλικών κτλ.. κτλ. κοστολόγηση εργασίας, ποιότητα κατασκευής και γνώσης της υλοποίησης, μελέτη.. όλα αυτά χρεώνονται και πληρώνονται.. πως να το κάνουμε. Για μας είναι το τελικό προϊόν για άλλους είναι επένδυση ζωής. Στην τελική ένα behringer δεν είναι το ίδιο με ένα ΜXR και ένα squier με ένα fender... Όλα όμως εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς, απλώς τυχαίνει κάποιο προϊόν να μην εξυπηρετεί τις ανάγκες και τις απαιτήσεις του κάθε μουσικού/καταναλωτή.. Και κλείνοντας θα ήθελα να πω ότι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι με ακριβό εξοπλισμό να βγάλεις τον καλύτερο ήχο, αλλά ούτε δίνοντας 20 ευρώ θα βγάλεις, πρέπει να ξες τι παίρνεις..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οποτε Μην λετε οτι τα πανακριβα οργανα σου δινουν αυτοματα ηχο γιατι αυτο δεν ισχυει!!!

Αυτό, ευτυχώς, δεν το έχει πει κανείς μέχρι στιγμής.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρε σε ολους...

ηθελα απλα να πω τη δικη μου σκοπια κ οχι να μπλεξω τα πραγματα περισσοτερο

νομιζω πως ειναι εντελως υποκειμενικο θεμα το τι ηχο θελουμε να βγαλουμε απ το μπασο μας, κατι που πολλους οπως κ εμενα εχει,,,, ταλαιπωρησει? δεν θα το ελεγα, απλα με την παροδο του χρονου το αυτι μας αλλαζει συνηθειες κ προσαρμοζεται σε αλλα πραγματα....

δικο μου απλο παραδειγμα κ μονο οσο αφορα τον ηχο καθαρα απ τα μπασα μου οταν παιζω πιο χεβυ ηχους εννοειτε πως το thunderbird ειναι η μονη επιλογη μου, ο ηχος του ειναι τρομακτικος... οταν παιζω πιο κουλ σε ροκ ρυθμους το τζαζ fender  μου δινει αυτο που θελω.

τωρα οσο αφορα, πεταλια, καμπινες ενισχυτες κλπ κλπ ειναι ψαξιμο κ μιλαω για ψαξιμο ετων,,, αυτα τα ολιγα κ καλα παιξιματα \m/

Blackrazorz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν βγαινω εκτος θεματος απλα επειδη ακουστηκε κατι για precision bass και επειδη τα θεωρω οντως οργανα για βασικο ηχο το διλημα μου ειναι το εξης...American P-Bass η American deluxe P-Bass?Με λιγα λογια active η passive precision?Δεν εχω ακουσει ποτε το deluxe και αναρωτιεμαι σε τι μονοπατια θα μπορουσε να με βγαλει..καμια γνωμη κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν βγαινω εκτος θεματος απλα επειδη ακουστηκε κατι για precision bass και επειδη τα θεωρω οντως οργανα για βασικο ηχο το διλημα μου ειναι το εξης...American P-Bass η American deluxe P-Bass?Με λιγα λογια active η passive precision?Δεν εχω ακουσει ποτε το deluxe και αναρωτιεμαι σε τι μονοπατια θα μπορουσε να με βγαλει..καμια γνωμη κανεις?

Το MIA Deluxe P για μένα είναι το απόλυτο ροκ όργανο. Έχει τον ήχο του Ρ όπως τον σκέφτεται κανείς, αλλά και έναν humbucker πίσω που δίνει πολλά γκάζια. Λέω humbucker γιατί έχω το προηγούμενο μοντέλο.

Βέβαια παίρνει μπαταρίες και κάποιοι το θεωρούν μειονέκτημα, αλλά τόσο αραιά που τις αλλάζεις είναι ασήμαντο.

Χωρίς να έχω ακούσει το MIA Standard με τα αυτιά μου, κάποιος μου είπε ότι είναι "ψόφιο", αν και δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

Οπότε λέμε: American Deluxe P-bass, flatwound χορδές, 15ιντσο και βάρα! Αυτό που πρότειναν και κάποιοι σε προηγούμενες αναρτήσεις, αυτό προτείνω κι εγώ.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου