Προς το περιεχόμενο

Μπάσο και βασικός ήχος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια ηχεία απαιτούνται, γιατί βγάλε εσύ ήχο από τίποτε σάπια ηχεία στο πισι με όποιο direct θες και τα ξαναλέμε :D

 

(Κουτσά στραβά κάτι θα βγει, αλλά 1000 φορές και ο πιο μικρός Behringer -.- )

 

Προφανως θελουμε κατι να ακουμε τι παιζουμε. Εγω στο σπιτι εχω εναν 40αρη μαρκας Starfire αλλα εχω υπ'οψιν μου οτι δεν προκειται ποτε να βγει απο το υπνοδωματιο. Βασικα σκεφτομαι να επενδυσω σε ενα ζευγαρι ακουστικα και ενα headphone amp και να κρατησω τον Starfire για κομοδινο. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα κουράζει αρκετά με ακουστικά πιστεύω. Εδώ καμιά φορά μου ξεφεύγει και ανοίγω ελάχιστα παραπάνω τον roland και μπορεί και να πονοκεφαλιάσω με μια ώρα μελέτη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια ηχεία απαιτούνται, γιατί βγάλε εσύ ήχο από τίποτε σάπια ηχεία στο πισι με όποιο direct θες και τα ξαναλέμε :D

 

(Κουτσά στραβά κάτι θα βγει, αλλά 1000 φορές και ο πιο μικρός Behringer -.- )

 

Eγώ πάντως προτιμώ τα ηχειάκια του υπολογιστή απο τον 15ρη behringer... για αυτό

και έβγαλα το 8ρι του και το έβαλα στο sub ;)

DSC_0003.jpg.a8ff59db50a75a470960ca272aa7694f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικοτητα για "καλο" ηχο μπασου δεν χρειαζεται καν ενισχυτης. 9 στα 10 κομματια στο στουντιο και 9,9 στα 10 σε live πανε direct στην κονσολα. Το MXR που αναφερεις ειναι εξαιρετικο εργαλειο παντως.

 

Ο λόγος που ψήνομαι για το ΜΧR είναι ότι είναι και DI και επίσης έχει και distortion, το οποίο σπάνια χρειάζομαι αλλά σαν υποστίριξη σε σόλο κιθάρας πιστεύω πως είναι χρήσιμο.. βέβαια εξαρτάται από τι τύπου κομμάτι παίζεις και τι θες να προσφέρεις παραπάνω με τον εν λόγω εφέ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα προτμας δηλαδη ενα 15 απο τη λυση των 2X10?Eχω ενα Gallien Krueger 700-RB II και ακομα να καταληξω στη λυση της καμπινας μου..Help!

To 15άρι, λόγω ανατροφής, πάντα το αγαπούσα και θα το αγαπώ.

Είναι το μπασομεγάφωνο τελεία και παύλα.

Και αν είναι καλό το μεγάφωνο, ούτε κορνέ, ούτε τρίγωνα, ούτε κούτσουλους πιπεράτους χρειάζεται.

Είναι όμως αργό. Είναι και δύστροπο. Δηλαδή δεν είναι ευκολοπροσάρμοστο σε όλα τα είδη και χώρους. ΚΑι το 2Χ10 είναι μια χαρά πασπαρτού για όλα. Με υποχωρήσεις.

Δεν θες υποχωρήσεις; Τι θα έλεγες ίσως για αυτό;

http://www.tecamp.de/index.php?id=30

Η μπούρδα της Tecamp είναι που έκανε τις καινούριες rear ported. Αντε βόλεψέ τες σε Ελληνικό prova room.

ΚΑι το 1Χ15 + 2Χ10 είναι η ιδανική λύση.

Αν σε βοηθάνε κι άλλοι στις μετακινήσεις, μένεις ισόγειο και έχεις van.

Η τα αφήνεις μόνιμα στο προβοδομάτιο.......

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάντως προτιμώ τα ηχειάκια του υπολογιστή απο τον 15ρη behringer... για αυτό

και έβγαλα το 8ρι του και το έβαλα στο sub ;)

 

Εμ εσύ είσαι κ μερακλής. Εγώ δε μπορώ να τα κάνω αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάντως προτιμώ τα ηχειάκια του υπολογιστή απο τον 15ρη behringer... για αυτό

και έβγαλα το 8ρι του και το έβαλα στο sub ;)

Για μπάσο....

Τα pissonηχεία σε σχέση με το μπασοδεκαπεντάρι...

Αυτό ή κάτι λέει για τα behringer ή για τα αυτιά σου...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα τα πραματα..

 

Ενα ωραιο P-Bass,50αρες flatwound χορδες και ενας ωραιος προενισχυτης (για direct ηχογραφηση)

 

Ενα ωραιο P-Bass,50αρες flatwound χορδες και ενας ωραιος Ampeg B15  (για ηχογραφηση με mic)

 

Ενα ωραιο P-Bass,50αρες flatwound χορδες και ο πιο κτηνωδης ενισχυτης σε βαττ που σηκωνει η τσεπη σου στην πιο κτηνωδη καμπινα με τα πιο κτηνωδη 15αρια που μπορεις να βρεις...για ζωντανες εμφανισεις (θα σιγουρευτεις οτι εχεις καλο ηχο μπασου στο stage οταν ο καθαρος ηχος του μπασου σου κανει τα ...στηθια της barwoman να...τρεμοπαιζουν....και τους σοβαδες απο το ταβανι να πεφτουν... ;D)

 

 

;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα τα πραματα..

 

Ενα ωραιο P-Bass,50αρες flatwound χορδες και ενας ωραιος προενισχυτης (για direct ηχογραφηση)

 

Ενα ωραιο P-Bass,50αρες flatwound χορδες και ενας ωραιος Ampeg B15  (για ηχογραφηση με mic)

 

Ενα ωραιο P-Bass,50αρες flatwound χορδες και ο πιο κτηνωδης ενισχυτης σε βαττ που σηκωνει η τσεπη σου στην πιο κτηνωδη καμπινα με τα πιο κτηνωδη 15αρια που μπορεις να βρεις...για ζωντανες εμφανισεις (θα σιγουρευτεις οτι εχεις καλο ηχο μπασου στο stage οταν ο καθαρος ηχος του μπασου σου κανει τα ...στηθια της barwoman να...τρεμοπαιζουν....και τους σοβαδες απο το ταβανι να πεφτουν... ;D)

 

 

;D

 

 

 

Αυτό με τα στήθια της σερβιτόρας μ'άρεσε για μπάσο και ενισχυτή ακόμη δεν σκέφτομαι λόγω οικονομικών και επειδή έχω λόξα να πληρώνω με μετρητά, δεν πρόκειται μέχρι τα χριστούγεννα να προβώ σε ένα οικονομικό άνοιγμα.. σαφώς σκέφτομαι για ένα 5/6 string Mayones.. αλλά δυστυχώς όχι ακόμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφώς σκέφτομαι για ένα 5/6 string Mayones..

 

Εγω σου μιλαω για ΜΠΑΣΟ,ενα ειναι το μπασο,και εσυ μου μιλας για μαγιονεζες και g strings..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου