Προς το περιεχόμενο

Μπάσο και βασικός ήχος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από την πλάκα γιατί τα Mayones δεν θεωρούνται MΠΑΣΑ?? σίγουρα δεν μου μιλάς για Fender αν έχεiς καλύτερες επιλογές, εννοείται ότι θα ήθελα να τις ακούσω..! Δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε Odyssea ή Ken Lawrence :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πέρα από την πλάκα γιατί τα Mayones δεν θεωρούνται MΠΑΣΑ?? σίγουρα δεν μου μιλάς για Fender αν έχεiς καλύτερες επιλογές, εννοείται ότι θα ήθελα να τις ακούσω..! Δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε Odyssea ή Ken Lawrence :P

 

Για να μην αγχώνεσαι, στον Superfunk αρέσουν αποκλειστικά τα 4χορδα Fender precision (and who can blame him) από εκεί και πέρα αυτό δε σημαίνει πως οτιδήποτε άλλο δεν είναι μπάσο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην αγχώνεσαι, στον Superfunk αρέσουν αποκλειστικά τα 4χορδα Fender precision (and who can blame him) από εκεί και πέρα αυτό δε σημαίνει πως οτιδήποτε άλλο δεν είναι μπάσο :)

 

ενταξει και τα αλλα ειναι...μπασα αλλα...μικρουτσικα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το θέμα της ηχογράφησης του μπάσου είναι εν πολλοίς απλό, το να ακούει κανείς έναν ζεστό και ωραίο ήχο όταν μελετάει ή όταν κάνει πρόβα φαίνεται πως κοστίζει πολύ. Αν μιλήσουμε για λαμπάτους (vintage ή και σημερινούς) ενισχυτές, το κόστος ανεβαίνει πολύ, δυσανάλογα σε σχέση με το κόστος ενός αξιοπρεπούς λαμπάτου για κιθάρα. Επίσης το βάρος αυτών των μηχανημάτων είναι συνήθως τεράστιο. Μακάρι να έχω άδικο αλλά η μέχρι στιγμή έρευνα αγοράς που έχω κάνει αυτό λέει.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, με το συμπάθειο κιόλας, γίνατε τόσο connoisseur του ήχου που δεν μπορείτε να κάνετε πρόβα ή έστω να μελετήσετε  αν δεν έχετε έναν μεγάλο, στρογγυλό, αληθινά αντρίκειο και συνάμα ευαίσθητο καλοψημένο απόξω μα με λίγη ζωντάνια ήχο;

 

Τα λέτε αλήθεια ή κάτι να λέμε γιατί έξω βρέχει και δεν είναι για να βγαίνεις ..... ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αλήθεια το λέω.

Δεν θέλω να το παίξω κάποιος, απλά ο ήχος που μου αρέσει στο μπάσο κοστίζει πολύ ακριβά. Εννοείται πως δεν λέω ότι πρέπει ο κόσμος να αρχίσει να σκάει χιλιάρικα αβέρτα για να έχει “καλό ήχο”. Για τον εαυτό μου μίλησα ξέροντας πως μάλλον εγώ (και όχι οι άλλοι) είμαι περίεργος. ;)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αλήθεια το λέω.

Δεν θέλω να το παίξω κάποιος, απλά ο ήχος που μου αρέσει στο μπάσο κοστίζει πολύ ακριβά. Εννοείται πως δεν λέω ότι πρέπει ο κόσμος να αρχίσει να σκάει χιλιάρικα αβέρτα για να έχει “καλό ήχο”

Δεν ισχυει στην καμια αυτο...Ο καθε ανθρωπος εχει τον ηχο του..Ειτε με Σταγκ παιξει ειτε με Φοντερα ο ηχος ειναι εκει...Δεν παιρνεις το Φοντερα και αυτοματα γινεσαι Richard Bonna..Ο ηχος θελει μελετη αλλα ειναι και εμφυτο στο καθε μουσικο και εξαρταται α.απο δαχτυλα και β.απο Headroom...Ενας μπασιστας με βαρυ χερι θα εχει πολυ διαφορετικο Ηχο απο ενα μπασιστα με ελαφρι χερι...Π.χ...Αν δωσεις στον Γκαρι Γουιλις το μπασο του μπασιστα των iron maiden Θα ακουσεις κατι πολυ ποιο ομορφο μουσικα και ποιο ολοκληρωμενο..Αντιθετα αν δωσεις του μπασιστα των μειντεν το μπασο του γουιλις δεν θα μπορει να παιξει...Ο λογος ειναι απλος..ο Γουιλις παιζει με τεραστιο Headroom..Το χερι του ειναι παααααααααααααααααααααρα πολυ ελαφρη και ετσι εχει ενα τεραστιο ευρως δυναμικων που μπορει να παραγει με ενα οργανο..αν προσθεσεις σ αυτο το βιμπραρισμα του καταλαμβαινεις για ποσο τεραστιο ευρος μιλαμε..Αντιθετα ο αλλος κοπαναει τις χορδες λες και του σκοτωσανε την μανα...Αν αυτος παιξει το μπασο του γουιλις οι αρμονικες που θα βγαινουν απο καθε νοτα θα ειναι ποιο αισθητες απ την νοτα την ιδια!!!!Φυσικα οι δυο μουσικοι δεν συγκρινονται οντας τελειως διαφορετικοι παιχτες αλλα ο καθε ενας εχει τον ηχο του...Οποτε Μην λετε οτι τα πανακριβα οργανα σου δινουν αυτοματα ηχο γιατι αυτο δεν ισχυει!!!Καποια οργανα απλα δεν παιζονται!!!Αν ακουσει ενα παιδι που τωρα ξεκιναει οτι αν παρεις το Α  ακριβο οργανο θα εχεις ηχαρα το αποτελεσμα θα ειναι να αυξανονται τα ακριβα οργανα στις αγγελιες!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα του ήχου δεν το βρίσκω απλό... και συμφωνώ ότι δεν είναι αναγκαστικά να δώσεις ένα συγκεκριμένο ποσό 1000 ή 2000 ή 3000...  υπάρχουν όπως είπα και πιο πριν τόσα καλούδια έξω που από ένα σημείο και πέρα είναι θέμα γούστου, άποψης και έκφρασης και τρόπου παιξίματος. Απλώς θέλει ψάξιμο, ο λόγος που ξεκίνησα αυτό το θέμα είναι μερικές καλές φιλικές συμβουλές για το πως να κινηθώ ώστε να στρώσω τον ήχο μου.. πέρα από δάχτυλα και όργανο. Ακόμη και αυτό κάνει την διαφορά.! Από τους μαγνήτες μέχρι τις χορδές και τον τρόπο τον οποίο χρησιμοποιείς για να παίξεις.. όσες απόψεις άκουσα ήταν αρκετά ενδιαφέρον και κάποιες με βοήθησαν αρκετά και άλλες με δημιούργησαν την ανάγκη να ασχοληθώ και με άλλα πράγματα ου εξοπλισμού μου.. δυστυχώς ισχύει: "ότι πληρώνεις παίρνεις" με τις εξαιρέσεις του βέβαια.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς ισχύει: "ότι πληρώνεις παίρνεις" με τις εξαιρέσεις του βέβαια.!

Η μεγαλύτερη δικαιολογία της GASίτιδας αλλά και της τεμπελιάς για αναζήτηση.

ΚΑι για χιλιάδες άλλα που να μην τα πούμε γιατί θα μπούμε πάλι σε συζητήσεις ατέρμονες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου