Προς το περιεχόμενο

Απορία με στήσιμο homestudio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή γενικότερα είμαι σε μια φάση που σιγά σιγά αρχίζω να συγκεντρώνω εξοπλισμό ώστε να μπορώ να παίζω και να ηχογραφώ μουσική στο σπίτι θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις..

 

Μπορούμε να παίζουμε(και να ηχογραφούμε) με την κεφαλή μπάσσου ή κιθάρας και για την έξοδο του ήχου να χρησιμοποιήσουμε τα monitors(desktop) και όχι το κλασσικό καμπίνα-μικρόφωνο-κάρτα ήχου?Αν ναι πώς ακριβώς θα γίνει η σύνδεση?Χρειάζεται κάποια κονσόλα ή με την κάρτα ήχου μόνο μπορεί να γίνει η δουλειά;Επίσης ο ήχος που θα πάρουμε από τα monitors σε σχέση με τον ήχο της καμπίνας θα έχει διαφορά(υποθέτω βέβαια ότι και η ποιότητα των monitors παίζει μεγάλο ρόλο)?

 

Γνωρίζω την λύση με τους προσομοιωτές,κλπ αλλα θα ήθελα να μου λυθεί η συγκεκριμένη-ες  απορίες.

 

Αν υπάρχει κάποιο thread στο οποίο έχει ξανασυζητηθεί κάτι τέτοιο δώστε μου link γιατί εγώ όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να παίζουμε(και να ηχογραφούμε) με την κεφαλή μπάσσου ή κιθάρας και για την έξοδο του ήχου να χρησιμοποιήσουμε τα monitors(desktop) και όχι το κλασσικό καμπίνα-μικρόφωνο-κάρτα ήχου?Αν ναι πώς ακριβώς θα γίνει η σύνδεση?

 

Θες ξεχωριστο χωρο...

 

Δωματιο 1:                   τοιχος            Δωματιο 2:

Eνισχυτης-κεφαλη---------/-------------κιθαρα

μικροφωνο----------------/------------προενισχυση καρτας ηχου ή κονσολιτσα-hardware

                                                                                                        !

                                                                                                        !

                                                                                                  καρτα ηχου

Τα -----ειναι καλωδια.

                                                                                     

Aυτος ειναι και οτροπος να ακους απο τα μονιτορ Ο,ΤΙ ακριβως ηχο λαμβανει το κομπιουτερ σου αναλογα και με την ποιοτητα των μονιτορ βεβαια.

Ο ηχος θα ειναι ΑΡΚΕΤΑ πιο ψευτικος απ οτι απ τα μεγαφωνα του ενισχυτη,αλλα θα ξερεις τι γραφεις και θα πειραζεις το eq κατα βουληση,''φερνοντας'' τον ηχο εκει που θες συχνοτικα.

Aν οχι ετσι,απο το line out του ενισχυτη... :-\

Καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου...

 

Τώρα στο θέμα μας...

Τον συγκεκριμένο τρόπο τον γνωρίζω αλλά εκτός του ότι το σπίτι μου είναι ένας ενιαίος χώρος δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία για να διαμορφώσω δύο χώρους...

 

Αυτό που θέλω να δω αν γίνεται είναι αν αντί για ενα πολυεφφέ(Line 6 Pod για παραδειγμα) μπορώ να χρησιμοποιήσω κανονικά κάποια κεφαλή χώρις όμως να έχω καμπίνα αλλά να ακούω τον ήχο της από τα monitors.

 

Όπως και να χει από την απάντηση σου μάλλον κατάλαβα ότι δεν γίνεται οποτε συνεχίζω το ψάξιμο σε διαφορετικούς τρόπους..

 

Σε ευχαριστώ και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται, αλλά από την εμπειρία μου με μπάσο, χίλιες φορές να ακούω όσο παίζω με την καμπίνα. Για την κιθάρα ίσως να είναι καλύτερα, αλλά τα μπάσα θέλουν μεγάλο μεγάφωνο :)

Ηχογραφημένο βέβαια μετά μια χαρά το ακούς.

 

Για να κάνεις πάντως τη σύνδεση βγάζεις την line out από την κεφαλή και την στέλνεις σε line in στην κάρτα ήχου σου και μπορείς να ακούσεις από εκεί κανονικά.

 

Εγώ πχ στον ενισχυτή μου, έχω την di out έξοδό του και στέλνει στη line in στην κάρτα, και ηχογραφώ έτσι. Απλά φροντίζω το monitoring να γίνεται αποκλειστικά από τον ενισχυτή και όχι τα monitor μου :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ πχ στον ενισχυτή μου, έχω την di out έξοδό του και στέλνει στη line in στην κάρτα, και ηχογραφώ έτσι. Απλά φροντίζω το monitoring να γίνεται αποκλειστικά από τον ενισχυτή και όχι τα monitor μου :S

 

To μπασο θελει οντως ηχειο γιατι εχει χαμηλες.

Ετσι ομως(με τον τροπο που γραφεις)δεν ακους καλα ΤΙ γραφει ο υπολογιστης.

Ακους τον ενισχυτη.(αν καταλαβα καλα).

Και καλυτερο ειναι να στελνεις εκει (στο πισι)το καλυτερο ει δυνατον σημα κι οχι να προσπαθεις μετα να το ''φερεις'' με eq.

Exω γραψει κιθαρα με ηχο που απ τον ενισχυτη πραγματικα ''δεν υποφεροταν''...

Ολα βεβαια εξαρτωνται κι απο τις απαιτησεις-προσδοκιες του καθενος για το αποτελεσμα.

Εχω την εντυπωση παντως οτι ακομα και σε ''επαγγελματικα στουντιο''(εχω γραψει σε τετοια)ολοι κανουν παραχωρησεις στο μονιτορινγκ τους προκειμενου να ναι καλο το σημα.

Εκτος παλι αν μιλαμε για προενισχυτες(stand alone)των 2000 ευρω...

Και....

Τελειωμο δεν εχει το θεμα,το βλεπω για διαχωρισμο... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ενδιαφέρον (όχι για μένα που δεν είμαι για σοβαρές ηχογραφήσεις) σαν θέμα.

 

Γενικά εμένα οι απαιτήσεις μου συνήθως είναι να ακούω ότι πέφτω σωστά στο χρόνο, δηλ μετρονόμο ή τυχόν τύμπανα. Η ποιότητα του ήχου παίρνει διάφορες εκπτώσεις, αλλά να πω την αλήθεια αυτό που ακούω ηχογραφημένο σε σχέση με αυτό που ακούω από τον ενισχυτή είναι αρκετά αξιοπρεπές.

Κάποια στιγμή θα πασπατέψω και ηχογράφηση με μικρόφωνο να έχω και αυτή την εικόνα.

Αρκεί βέβαια να έχω και κάτι καλό να ηχογραφήσω  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα του ήχου παίρνει διάφορες εκπτώσεις, αλλά να πω την αλήθεια αυτό που ακούω ηχογραφημένο σε σχέση με αυτό που ακούω από τον ενισχυτή είναι αρκετά αξιοπρεπές.

To μπασο ΕΙΝΑΙ δυνατον(και οι πιο πολλοι γραφουν ετσι)να ακουστει πολυ καλο απο line out

ή di.(Tυχεροι τετραχορδοι)

Εκτος αν θες τιποτα slam slap slurp.. ;D

Oποτε θελει γουφερ και τουιτερ,

Και γω ετσι γραφω,αλλα ακουω απ τα μονιτορ..αλλα δεν κανω σλουρπ.. ;D

Στην κιθαρα ομως ειναι αστα να πανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως η σύνδεση γίνεται....

 

Άρα ουσιαστικά το θέμα είναι στο τι θα ακούς την ώρα που ηχογραφείς;Αν τα monitors έχουν μεγάλο ηχείο διορθώνεται το πράγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου